Filtre Kahveden Frappucino'ya Ayıla Bayıla İçtiğimiz Starbucks Kahvelerinin Kafein Oranları

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253415 takipçi1771 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Eylül 17
Mert Öndaş
Ağustos 28, 2015
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Zeynep Çetin
Temmuz 11, 2017

Sabah uyandığınızda ilk düşündüğünüz şey kahve ise, daha yüzünüzü yıkamadan kahve makinesinin düğmesine basıyorsanız, günün ilk kahvesini içmeden işe başlayamıyor, kahvesiz geçen her anınızda çekilmez birine dönüşüyorsanız bilin ki siz iflah olmaz bir kahve bağımlısısınız.

Kahvenin içildikçe bağımlılık yapmasının sebebi ise içinde bulundurduğu kafein. Kafein vücudun doğal akışına karşı hareket ettiği için hipofiz bezi bunu bir tehdit olarak algılıyor ve adrenalin pompalıyor. Kahve içtikten sonra zinde ve uyanık hissetmemizin sebebi de tam olarak bu aslında. Ama gün içinde kahvenin aşırı tüketimi sonrası vücut daha çok kafeine ihtiyaç duymaya başlıyor, sonuç olarak da kahvesiz anlarda baş, bel ve sırt ağrıları gibi fiziksel yoksunluk hissettirecek bir bağımlılığa dönüşüyor.

Kahvenin faydaları yok değil elbette, hatta bir o kadar da çok. Ama kafeinin aşırı tüketimi de az önce belirttiğimiz gibi zararlı. Sağlıklı bir yetişkinin gün içinde alması gereken kafeinin en üst sınırının 400 mg olduğunu da hemen not edelim.

Peki o gün içinde koşup koşup gidip aldığınız, baristalarıyla kanka olduğunuz, günün her saatinde canınızın çektiği Starbucks kahvelerinin içinde ne kadar kafein var?

Çoktan aza doğru sıraladık. Biz söyleyelim de gerisini keyfiniz bilir. Sonuçta karton bardaklarda sizin isminiz yazacak.

Kafein koması: Filtre kahve

Starbucks tercihi düz filtre kahve olanlar aramızda tek bir karton bardakta en fazla kafeini vücuduna kabul eden arkadaşlar. Zira grande boy filtre kahvenin içinde tam tamına 330 mg kafein var. Gün içinde almamız gereken kafeinin en üst sınırın 400 olduğunu düşünürsek bunu içip kahve defterini tamamen kapamanız gerekecek. Yoksa gelsin kafein koması, gelsin "ay ateş bastı, ay kalbim çok hızlı çarpıyorum"lar...

Sade kahve sevenler için daha az kafeinsiz tercih: Caffè Americano

Çoğu kişi Americano'nun filtre kahveye daha sert olduğunu ve bunun sebebinin ise içerdiği kafein oranının filtre kahveye göre daha fazla olması olduğunu düşünüyor. Ama aslında bu yanlış. Zira grande boy bir Americano'da 225 mg kafein var. Yani aralarında 105 mg gibi büyük bir kafein oranı var. Kısacası sade kahvenin tadını seviyor ama daha az kafein tüketmek istiyorsanız tercihinizi Americano'dan yana kullanmanız daha mantıklı.

Tatlı kahveler arasında en kafeinlisi: Caffè Mocha

Tatlı kahvelerden yana kalbi çarpanlar için iyi bir haberimiz var. Mocha'lar dünyasında kafein oranı grande boylarda 175 mg. Tatlı aromalı kahvelerde en yüksek kafein oranı mocha'da diyelim ve diğer seçenekleri gözden geçirelim.

Yazla birlikte kafein de buharlaşıp uçuyor: Buzlu kahve

Doğal olarak birçoğunuz grande boy sıcak filtre kahve ile buzlu filtre kahvenin aynı kafein oranına sahip olduğunu düşünebilir. Ancak gelgelim durum böyle değil. Çünkü ilki 330 mg kafein içerirken buzlu olanı 165 mg kafein barındırıyor. Yani sade kahve seviyorsanız yazın tercihiniz daha kabul edilebilir bir kafein oranına sahip olan buzlu filtre kahveden yana olsun.

Sıcak sütün gücü: Caffè Latte

Starbucks'ın en klasik kahvelerinden Caffè Latte neredeyse sade filtre kahvenin yarısı oranda kafeine sahip. Zira Caffè Latte 150 mg kafein içeriyor. Bunda buharlaştırılmış sıcak sütün etkisi büyük.

Latte yoksa o var: Cappucino

Cappucino ile latte'nin kafein oranları aynı. İkisi de 150 mg kafein içeriyor. Bu da çok doğal çünkü ikisi de aynı oranda espresso ile yapılıyor. Dolayısıyla kafeine dikkat ediyorsanız daha sert bir içecek tercihi için cappucino, daha yumuşak, kremalı bir tat için latte'nin üzerine isminizi rahatlıkla yazdırabilirsiniz.

Hem kahve hem çay insanları için: Chai Tea Latte

Kendisini tam olarak kahve insanı olarak tanımlamayan ama biraz kafein fena olmazdı diyenlerin tercihi Chai Tea Latte ile 100 mg kafein sınırının altına iniyoruz. Çünkü kış günlerinin bu leziz içeceğinde sadece 95 mg kafein var.

Kışın Chai Tea Latte içen yazın bunu içti: Coffee Frappuccino

Frappucino kahve içmekten ziyade tatlı yeme keyfi veriyorsa da içinde pek tabii ki kafein var. Çatalla yemesek de o da kahve sonuçta. Frappucino ile Chai Tea Latte'nin kafein oranları ise aynı: 95 mg. Yazınızı kurtarır.

Kesin bilgi, ayıltmıyor: Espresso

Sert tadından dolayı, herkesin sabah ayılayım diye kafaya diktiği espresso aslında sanılan kadar zinde tutan bir içecek değil desek? Zira her shot'ında sadece 75 mg kafein var. Eğer ayılayım, uykulu halimi üzerimden atayım diyorsanız tercihiniz espresso yerine filtre kahveden yana olsun.

Evet o da kafeinli: Sıcak çikolata

rebloggy

rebloggy

Sıcak çikolata der geçersin ama bu iç ısıtan içeceğin içinde de bir miktar kafein var. Sadece 25 mg kafein içeren sıcak çikolata gün içinde çok fazla kafein almak istemeyen ama bir şekilde yolunu Starbucks'a düşürmüş kişilerin tercihi olabilir. Çünkü neden olmasın?

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?