Michelin Yıldızına Sahip Dünyanın İlk Sokak Satıcısı: Chan Hon Meng

Favorilerime
Ekle

Her şefin en büyük hayalidir Michelin yıldızına sahip olmak. Hayatını buna adayanlar vardır, hatta Michelin yıldızı alamadığı için hayatından vazgeçen, yani intihar eden şeflere de tanık olmuştur yemek sektörü.

Ama dünyanın en prestijli, en görkemli restoranı benim olacak diye milyon dolarlarını feda eden, hayatta tek önem verdiği şey Michelin yıldızı olanlara inat çok ilginç ve açıkçası çok da mutlu edici bir gelişme yaşandı geçen günlerde. Singapurlu sokak yemeği satıcısı Chan Hon Meng hazırladığı ve 2 dolardan az bir fiyata sattığı soya soslu tavuklu noodle ile Michelin yıldızı kazandı.

Evet, o dünyanın ilk Michelin yıldızlı seyyar satıcısı ve de dünyanın en alçakgönüllü aşçısı...

Günde 17 saat çalışan, 30 yıldır daracık bir dükkanda aşçılık yapan Michelin yıldızlı şef

Chan Hon Meng, Singapur'un ünlü seyyar yeme içme alanlarının olduğu Chinatown Complex’de bulunan "Hong Kong Sauce Chicken Rice and Noodle" isimli küçük mekanın sahibi ve tek aşçısı. 30 yıldır aynı yerde sadece iki yardımcısıyla uzayan kuyruklara yemek yetiştirmeye çalışıyor.

Günde 17 saat çalışan ve bir gün bile bundan şikayet etmeyen Chan Hon Meng günde 180'den fazla tavuk satıyor. Kendine has özel soslar ile lezzet kattığı "soya soslu tavuklu noodle" da zaten ona Michelin yıldızını kazandıran yemek. Tek bir yemekle Michelin yıldızını almasını geçtik, üstelik fiyatı sadece 1,85 dolar olan ödüllü bir lezzetten bahsediyoruz. Varın gerisini siz düşünün.

Dünyanın en alçakgönüllü şefi o: "Şaka mı yapıyorsunuz? Michelin neden benim tezgahıma gelsin ki?"

"Başarı tesadüfi değildir sayın Chan Hon Meng. Siz de bunun yaşayan bir kanıtısınız. 30 yıl önce geleceğiniz en üst noktanın Michelin yıldızı almak olduğunu söylemişlerdi ama siz bunu ciddiye almamıştınız. Ama havalandırmasız, küçücük, yemek kokularının birbirine karıştığı bir mekanda siz en iyi yaptığınız işi yapmaya devam ettiniz ve kapınızın önündeki bitmek bitmeyen kuyruğun hakkını verdiniz. Siz şatafatlı menünüz, tavandan binlerce dolarlık avizelerin sarktığı görkemli mekanınız, aldığınız yatırımlarla değil ustalığınızla, profesyonelliğiniz ve alçakgönüllüğünüzle bu Michelin yıldızını hak ettiniz."

Yukarıdaki Chan Hon Meng'in sorusuna biz olsak böyle cevap verirdik. Michelin jürisi de herhalde üç aşağı beş yukarı aynı şeyi demiştir diye düşünüyoruz. Çünkü ödülünü almak için galaya davet edildiğinde bile çekinen biri Chan Hon Meng.

burpple

burpple

Diyeceğimiz o ki yolunuz olur da Singapur'a düşerse gidip dünyanın en ucuz Michelin yıldızlı yemeğini tatmadan dönmeyin.

Yaptığı tek bir yemekle Michelin yıldızını hak eden bir sokak satıcısının başarı hikayesi bu. Darısı bizim nohut-pilavcıların, midyecilerin, ıslak hamburgercilerin başına

*Manşet görseli kaynak: Huffington Post


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?