Kaya Koruğu

Favorilerime
Ekle

Dam koruğugiller familyasından gelen kaya koruğu otu; etli yapraklara ve salkım şeklinde sarı çiçeklere sahip bir bitki türüdür. Sert otsu gövdesi ile deniz kenarlarında, kumluk arazilerde, kaya çıkıntılarında ve taşlık arazilerde yetişir.

Farklı yörelerde kulak otu, saksıgüzeli, naserotu gibi isimler ile anılan bitkinin yetiştiği bölgeye göre gövdesi, çiçekleri ve yaprakları gri, yeşil ve mavi gibi renkler alır. Yıldız şeklindeki küçük çiçeklere ve 10 cm’ye kadar büyüyebilen yapraklara sahip olan kaya koruğunun tamamı kullanılır. Fakat vitamin açısından en tesirli kısmı yapraklarıdır.

Kaya koruğu otu ne zaman yetişir ve nerede bulunur?

Kaya koruğu, Akdeniz ve Ege çevresindeki kayalıkların denize bakan yamaçlarında dört mevsim yetişen bir bitkidir. Deniz kenarlarından ve kumluk arazilerden toplanan bitkinin ekonomik değeri yüksektir. Dört mevsim yetişmesine rağmen kış aylarında az bulunduğu için haziran ile eylül aylarında toplanır ve turşu yapılır. Taze olarak manavlarda ve semt pazarlarında koruk ismi ile satılan bitki, turşu halinde marketlerde bulunabilir.

Kaya koruğu nasıl tüketilir?

Ekşi ve tuzlu bir tada sahip olan kaya koruğu yapraklarından turşu yapılır. Kaya koruğundan turşu yaparken üzüm sirkesi kullanmak gerekir ve kavanozların boş kalan üst kısımları zeytinyağı ile doldurarak turşunun hava alması engellenir. 15 gün sonra tüketilebilen turşular meze olarak yenir. Çiğ olarak pek tüketilmeyen kaya koruğu otu, haşlanarak zeytinyağı, dereotu, maydanoz ve limonla salata yapılır.

Baharatlı tadı ile pek çok yemeğin yanına yakışan kaya koruğu özellikle balık yemeklerinin yanında ve içki masalarında meze olarak tüketilir. Bunun yanı sıra halk arasında ilaç olarak hazırlanan bitkinin taze toplanan yaprakları, çay yapılır ve lapası da merhem olarak kullanılır. Kaya koruğu çayından günde üç bardaktan fazla tüketmek tehlikelidir.

Kaya koruğunun faydaları nelerdir?

- Kaya koruğundan hazırlanan çay karaciğer ve öd kesine faydalıdır, safra kesesi hastalıklarına iyi gelir.

- Vücuda kuvvet veren kaya koruğu, ağrıları hafifletmeye yardımcı olur.

- Kaya koruğu suyu ve kaya koruğu lapası deri hastalıklarına karşı kullanılır. Özellikle kaya koruğundan hazırlanan merhem çeşitli, yara izlerine ve yanık izlerine sürülürse izlerin geçmesini kolaylaştırır.

Görselin kaynağı: http://harbiyiyorum.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?