Evinize Sağlık Katmaya Geliyor: Evde Adım Adım Barış Çiçeği Bakımı

Favorilerime
Ekle

Evinize renk, huzur ve mutluluk taşıyacak güzelim bitkilerde bugün sıradaki isim, adından görüntüsüne her haliyle neşe saçan barış çiçeği!

Halk arasında yelken çiçeği olarak da anılan barış çiçeği, narin gövdesinin ardında aslında o kadar büyük kolaylıklar saklıyor ki... Barış çiçeği bakımı nasıl yapılır öğrenince ne demek istediğimizi anlayacak, hemen en az bir saksıda barış çiçeği yetiştirmek isteyeceksiniz, eminiz.

Buyurunuz, sulamasından saksı değişimine, barış çiçeği bakımıyla ilgili bilmeniz gereken her şey hemen aşağıda sizi bekliyor.

Bu nasıl bir güzellik böyle: Barış çiçeği (yelken çiçeği) nedir?

Ülkemizde adı barış çiçeği, barış zambağı ya da çiçeklerinin görüntüsü nedeniyle yelken çiçeği olarak anılan bu güzeller güzeli çiçek, dünyada en çok bilimsel adı da olan spathiphyllum ismiyle biliniyor. Parlak yeşil renkli geniş ve uzun yaprakları ve dimdik gövdesinin en uç kısmında kendini gösteren beyaz zarif çiçekleriyle hemen tanınabilen bu bitki, bakımının kolaylığıyla da kalpleri bir kez daha çalıyor desek yeri.

Kendisi neredeyse bir orkide kadar narin bir çiçek gibi gözükse de birçok koşula kolayca adapte olabiliyor, evinin içinde bitki yetiştirenlerin de favorileri arasında yerini alıyor. İyi bakıldığında yılda iki kez, ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açıyor.

Onu sevmek için başlı başına bir neden olan başka bir özelliği ise havayı temizleme konusundaki gücü. Kendisi NASA tarafından yürütülen çalışmalardan yararlanılarak hazırlanan "Havadaki zararlı kimyasal gazları yok eden bitkiler" arasında yer alıyor.

Barış çiçeği nasıl yetiştirilir dersiniz: Barış çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Barış çiçeğinin bakımı kolay dedik ama yine de bilmeniz gereken çok detay var. O yüzden sizi hiç bekletmeden barış çiçeği nasıl yetiştirilir, barış çiçeği bakımı nasıl yapılır bir bir anlatalım.

Toprak seçimi:

Barış çiçeği, diğer bir adıyla yelken çiçeği mineral bakımından zengin topraklarda çok daha verimli bir şekilde yetişir. Bu nedenle çiçekçilerden ya da yapı marketlerin ilgili reyonlarından torf ve lif bakımından zengin topraklar temin etmelisiniz.

Güneş ışığı, ortam sıcaklığı ve nem:

Doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı sevmeyen barış çiçeği için en ideal ortamların aydınlık ortamlar olduğunu söyleyebiliriz. Doğrudan güneş almayan ama çok da gölge olmayan alanlarda barış çiçeğini çok rahat bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

Kendisi için en uygun sıcaklık aralığı ise 10 ila 28 derece arasında değişen sıcaklıklardır. Çok sıcak ya da çok soğuk olmadığı sürece barış çiçeği sıcaklığa adapte olma gücü yüksek bir bitki diyebiliriz. Ancak eğer çok sıcak bir havaya maruz kalacaksa toprağının sürekli nemli olduğundan emin olmayı unutmayın. Kuru bir toprak, barış çiçeğinin gelişimini olumsuz etkileyecektir.

Neme gelirsek, barış çiçeğinin yapraklarına ara ara sprey ağızlıklı bir su kabıyla su püskürtebilir, nemlenmesini sağlarken yapraklarının temizlenmesini de sağlayabilirsiniz.

baris-cicegi-bakimi-3

Sulama:

Yukarıda da söylediğimiz gibi barış çiçeğinin toprağı sürekli nemli tutulmalı, kurumasına izin verilmemeli. Bu nedenle yaz aylarında daha sık, kış aylarında ise haftada 1-2 kez olacak şekilde sulama yapılabilir. Ancak dikkat, çiçeklenme dönemleri olan ilkbahar ve sonbahar aylarında, çiçeklenmeye başlamasını istediğiniz zaman sulama sıklığını azaltın ve toprağın kurumasını bekleyip tamamen kuruyunca sulama yapın. Hatta bu süreçte daha az aydınlık bir alana taşıyın. Sulama ve ortam düzeni değişen bitkinizin 2 hafta içinde çiçeklenmeye başladığını göreceksiniz. Çiçeklenen bitkinizi yeniden eski düzeninde, hep toprağı nemli kalacak şekilde sulamaya özen gösterin.

Barış çiçeği nasıl sulanır sorusunun en önemli cevaplarından olacak şu püf noktalara da mutlaka dikkat etmelisiniz:

 • Kullandığınız su kabını hep aynı miktarda suyla doldurun.
 • Kullandığınız suyun dinlendirilmiş, oda sıcaklığında bir su olduğundan emin olun.
 • Mümkünse hep aynı günlerde ve hatta aynı saatlerde sulama yapın.
 • Barış çiçeği saksı değişimi:

  Barış çiçeği yer değiştirmeyi çok sevmez, bu nedenle yaklaşık 2-3 yılda bir saksısını değiştirmeniz bile yeterli olacaktır. Kökleri oldukça hassas olan bu güzelim bitki, aynı zamanda büyük saksılardan da hoşlanmadığından saksı değişimi yapacağınız dönemde halihazırda kullandığınız saksının yalnızca bir numara büyüğü bir saksıyı seçmeniz yeterli olacaktır.

  Saksı değişimi için en uygun zamansa ilkbahar aylarıdır, aklınızda bulunsun.

  Daha fazlası mümkün mü: Barış çiçeği nasıl çoğaltılır?

  crocus

  crocus

  Barış çiçeği de diğer birçok bitki gibi kökten ayırma yöntemiyle çoğaltılabilir. Ancak, az önce de söylediğimiz gibi barış çiçeğinin kökleri hassas olduğundan çoğaltma işlemi mümkünse saksı değişim süreciyle aynı ana denk getirilmeli, yani 2-3 yılda bir yapılmalıdır.

  Aksi halde köklerini sürekli rahatsız edeceğiniz için bitki sağlıklı bir şekilde gelişim gösteremeyebilir.

  Aynı şekilde kökten ayırma yöntemini uygularken köklerden yükselen o yeni bitkiyi kökten ayırırken dikkatli olmalı, bir seferde kökten yalnızca bir yeni kök ayırmalısınız, bizden söylemesi.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?