selülite ne iyi gelir

Yaz Aylarının Kabusu Selülite İyi Gelen 10 Sağlıklı Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Hadi başlayalım, kendimize bir yol haritası çizelim. Hem sağlıklı beslenelim hem de selülite ne iyi gelir, portakal kabuğu görünümünden nasıl kurtulunur öğrenelim. Bikini giymek bir zulüm olmasın artık bizim için.

 • Greyfurt

null

Zayıflama konusunda büyük efsanelerle birlikte hayatına devam eden, sağlıklı bir liste yapıldığında koşa koşa gelen bir meyvedir greyfurt. Ancak burada yalnızca greyfurtu düşünmeyelim. C vitamini barından tüm meyveler potansiyel bir selülit savaşçısıdır. Buna portakal, limon ya da lime da dahil.

C vitaminli meyve ve sebzeler selülite iyi gelir çünkü: C vitamini vücudun kollajen üretmesine yardımcı olur. Kollajen ise vücudun esnekliğini kazanmasına, düzgünleşmesine ve dayanıklı hale gelmesine yarar. Böylece cildiniz selülitlerden arınmış olur.

 • Brokoli

brokoli

Hem içinde C vitamini bulunduran hem de kış aylarında en lezzetli şekilde arz-ı endam eden sebzelerden bir tanesidir brokoli. Brokoliye eşlik edebilecek bir diğer sebze ise karnabahardır.

Brokoli ve karnabahar selülite iyi gelir çünkü: İçerdikleri alfa lipoik sayesinde kollajen liflerin sertleşmesi engellenmiş olur. Kollajen liflerin sertleşmesi demek selülit görünümünün artması demektir.

 • Domates

domates

Tam bir yaz sebzesi olan, hatta meyve olduğunu öğrendiğimizde çok şaşırdığımız domates, karpuz ve kayısıyla birlikte selülite karşı kıyasıya bir mücadele verir.

Domates, karpuz ve kayısı selülite iyi gelir çünkü: Hepsinin içinde bulunan likopen sayesinde kan dolaşımı hızlanır. Hızlanan kan dolaşımı, yağ yakımına yardımcı olur. Böylece selülitli bölgelerdeki yağların yakılmasına, ayrıca sahip oldukları C vitamini nedeniyle kollajenlerin çalışmasına destekte bulunurlar.

 • Kişniş

kisnis

Maydanozun kuzeni olarak da söyleyebileceğimiz, yoğun kokusuyla insanın içini açan, tohum halinde tüketildiğinde mis gibi ferah bir nefese neden olan kişniş, selülit konusunda yardımcı rolde yer alır.

Kişniş ve maydanoz selülite iyi gelir çünkü: Selülit tedavisinin ilk aşaması olan vücuttan toksinlerin ve ödemlerin atılmasına yardımcı olur. Böylece vücut, selülit tedavisine uygun bir hale gelir.

 • Muz

null

Neredeyse tüm tatlılara yakışan, insanın içini açan ve tadıyla adeta bir karnaval havası yaratan muz, selülit konusunda iki yönlü çalışmalarda bulunur. Her gün 1 tane muz yemek, cildinizin güzelleşip parlamasına neden olurken sizin yerinize selülitle de savaşır.

Muz selülite iyi gelir çünkü: Tıpkı domatesteki likopen gibi, muz da içerdiği potasyum sayesinde kan akışını hızlandırır, yağların yakılmasına yardımcı olur.

 • Salatalık

null

Detoks içecekler listemizde kendine yer edinen, ev yapımı meyve sularında da boy gösteren salatalığın harika bir salata malzemesi de olduğunu geçiyoruz. İşte böyle lezzetli olaylara neden olan salatalık, on numara beş yıldız bir selülit karşıtıdır.

Salatalık selülite iyi gelir çünkü: Maydanozda olduğu gibi ödemlerin atılmasına yardımcı olur, su birikintilerini vücuttan uzaklaştırır. Böylece vücudun tuttuğu suyu arındırmış, deriyi ve vücudu rahatlatmış olur.

 • Balık

Beyaz et klasmanının belki de en lezzetli ve sağlıklı olanları balıklarla karşınızdayız bu kez. Yıllardır Omega 3 yönünden zenginliğiyle tanıdığımız, gözlerimize iyi geldiği için yediğimiz balıklar selülitle de savaşıyor.

Balık selülite iyi gelir çünkü: İçerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, vücutta selülite neden olan yağların düzenlenmesine ve metabolize edilmesine yardımcı olacaktır.

 • Zencefil

null

Kış aylarının gediklisi, smoothielerin olmazsa olmazı zencefil, selülit konusunda da elinden geleni ardına koymuyor. Zencefil yiyemeyenler için badem ve ceviz de imdada yetişiyor.

Zencefil selülite iyi gelir çünkü: Kanı incelten etkisi nedeniyle metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırıyor, yağ yakımını artırıyor.

 • Ananas

Ananas

Belki de listeye ilk sıradan ananasla girmeliydik. Kendisi başlı başına bir selülitsavar çünkü. Bu kadar önemli olmasının ise birçok nedeni var.

Ananas selülite iyi gelir çünkü: İçerdiği bromelain enzimiyle deforme olan kollajen yapıyı ortadan kaldırıyor, vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı oluyor ve içerdiği C vitaminiyle tıpkı greyfurtta olduğu gibi cildi pürüzsüz hale getirir.

 • Tam tahıllı yiyecekler

Karabuğday Ekmeği Aşama 4

Sağlıklı beslenmenin yapı taşlarıdır tahıllar. Ancak bahsettiğimiz tahıllar liflilik seviyesiyle rejiminizi bozmayacak, sizi şişirip rahatsız etmeyecek şekilde olanlar. Yani tam buğday, kepek ya da esmer pirinç.

Tam tahıllı yiyecekler selülite iyi gelir çünkü: Tok tutma özellikleriyle sizi abur cuburdan uzak tutarlar, bunların yanı sıra antioksidan oldukları için vücutta tutulan suyu atarlar.

 • Yeşil çay ve su

null

Bu liste yeşil çaysız düşünülemezdi. Sağlıklı hayatın bel kemiği diyebileceğimiz ancak günde 2 taneden fazlasının tavsiye edilmediği -çünkü tansiyonda dalgalanmalar yaratabiliyor- bir çaydır yeşil çay. Onu bu kadar özel kılan çok fazla özellik var.

Bir de bol bol içilmesi gereken su, listemize yeşil çayla birlikte giriyor. Günde en az 2 litre diyor uzmanlar, fakat siz yine de kendi doktorunuza danışın. Her bireyin vücut kitle indeksi ve diğer koşullarına göre tüketmesi gereken su miktarı farklılık gösteriyor.

Yeşil çay ve su selülite iyi gelir çünkü: İki içecek de vücuttan ödemlerin atılmasına yardımcı olur, şişkinlikleri ortadan kaldırır. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımı sağlarlar. Tüm bunların yanında yeişl çay, içerdiği antioksidanlarla başlı başına bir kahramandır.

Tüm bunları öğrendikten sonra kısa kısa selülit oluşumunu engellemek için neler yapmalısınız onlara bakalım.

 • Selülit nasıl önlenir?

selulite-ne-iyi-geilr

Selüliti önlemek istiyorsanız kendinize "Yasaklar Listesi" ya da "Minimuma İndirilmesi Gerekenler Listesi" yapmanız gerekir.

Yasaklı besinler: Gazlı ve tuzlu içecekler, yağlı şarküteri ürünleri, abur cuburlar, yağlı etler, konserve ürünler ve fast food yiyecekler.

Ayrıca listeye daha sağlıklı bir hayat için eklemeniz gerekenler: Günlük yürüyüşler, merdiven kullanma alışkanlığı, dik oturmak ve eğer yapabiliyorsanız dans.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Nuh Altinkaynak3 Temmuz 2019 01:22
#olmazolsunboylebaslik Selülite iyi gelen değil selülit oluşumunu engelleyen 10 yiyecek teşekkürler
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?