yenilebilir çiçekler

Şaka Yapmıyoruz: Çiğ Çiğ Yenebildiğini Bilmediğiniz 10 Çiçek

Favorilerime
Ekle

Çiçekleri sadece dekor olsun diye kullananlardansanız yanılıyorsunuz. Çiğ çiğ yiyebileceğiniz çiçekler de var ve bunların bazıları gerçekten lezzetli, bazıları ise sağlığa gerçekten faydalı.

Hemen ön yargı yapmayın, denemeden bilemezsiniz.

Sadece yakaya takılmıyor: Karanfil

karanfil

karanfil

Karanfili sadece buluşmalarda yakaya takılan bir çiçek mi sanıyorsunuz? Karanfil genellikle şarap içerisinde servis edilir ancak çiğ olarak da yenebilir. Bir sonraki buluşmada yakadan kaptığınız karanfilin tadına mutlaka bir bakın. Tabii, yakasında karanfille gezen biri hala yeryüzünde mevcutsa.

En az bir kez üflemişsinizdir: Karahindiba

karahindiba

karahindiba

Çocukluğunda bu çiçeklerin üzerindeki tüy benzeri çiçekleri üflemeyen yoktur herhalde. Aslına bakılırsa karahindiba çocukluk eğlencesinden çok daha fazlasına sahip. Bu çiçeğin özellikle yeşil kısımları antioksidan ve mineral deposu. Tadı hafif acı olsa da sos ile maskeleyebilir ve salatalara ekleyebilirsiniz.

Saksıda servis: Menekşe

menekse

menekse

Annelerinizin gözü gibi baktığı menekşelerin çiçeklerini yolup yemeyin tabii. Zaten o çiçeklerin etrafındaki koruma kalkanını aşıp yaklaşmanız da pek mümkün değildir de, neyse. Menekşe özellikle salatalarda hem rengi hem de tadı sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Çaya veya meyve sularına da ekleyerek güzel bir sunum elde edebilirsiniz.

C vitamini deposu (gerçekten): Zambak

zambak

zambak

"Zambak zumbak dön arkana bir bak" diye birbirimizin arkasına mendil bırakıp deli danalar gibi koştuğumuz oyunları hatırlıyor musunuz? İşte bu tekerlemenin nadide çiçeği zambak sadece güzelliğiyle değil tadıyla sizi etkileyecek. Oldukça şekerli bir tada sahip olan zambağın tomurcukları C vitamini ve karoten deposudur.

Bir tutam alalım, daha fazla değil: Latin çiçeği

latin cicegi

latin cicegi

İsmini ilk okuduğunuzda zihninizde Brezilya'nın sıcak kumsallarını canlandırabilen bu latin güzeli çiçek, biberimsi tadıyla salatalarda kullanılabilir.

Vitamini kabuğunda: Hatmi

hatmi

hatmi

Hatmi çiçeği özellikle grip aylarında oldukça revaçta bir bitkidir. Hemen her kış çayının içerisinden çıkar ve gribe, soğuk algınlığına iyi geldiği gerekçesiyle annelerimiz tarafından da sık sık hazırlanır. Hatmi çiçeğinin çayı tercih edilse de çiğ olarak da tüketilebilir.

Yüzde 100 nektar: Hanımeli

hanımeli

hanımeli

Küçükken evinin etrafında hanımeli ağacı olanlar belki denemiştir. Hanımelinin çiçeğinde tatlı bir nektar bulunur ve genelde çocukken bunları toplayanlar mutlaka arıların hedefi haline gelmiştir. Arılar nedeniyle travma sebebi olan bu güzel çiçeği aslında salatalara ekleyerek çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Bakalım hangi marka keşfedecek: Leylak

leylak

leylak

Leylak kokusunu metrelerce öteden duyabilirsiniz. Kır düğünlerinin vazgeçilmez çiçeklerinden de olan leylağı vanilyalı donmuş yoğurt ile karıştırıp denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Çayını bilirsiniz: Kuşburnu

kusburnu

kusburnu

Kuşburnunun çiçekler arasında sınıflandırılabileceğinden zaten haberim yoktu diyenler el kaldırsın! Özellikle Amerikan yerlileri kuşburnunu bol bol tüketirmiş. Yüksek oranda C vitamini içerdiğinden sağlığa da oldukça faydalıdır. Kuşburnu tanelerini buz kalıplarında dondurup yazın sıcak günlerinde içecekleri soğutmak için kullanabilirsiniz.

Olsa da yesek: Kabak çiçeği

kabak cicegi

kabak cicegi

Hepinizin gözünün önüne içi mis gibi doldurulmuş kabak çiçeği dolması geldi değil mi? Henüz yemeyenler de mutlaka denesin. Cunda Adası'nda sahilde oturup kabak çiçeği dolması eşliğinde yapılacak sohbetlere bayılacaksınız.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?