TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Reflektör Yapımı: Yemek Fotoğraflarında Işık Nasıl Kontrol Edilir?

yemek.com
Bana bir kamera verin bir de mikrofon!

Sıkça Yenen Konular

Yemek fotoğrafçılığı için ekipman yapımlarımıza devam ediyoruz. Geçen yazımızda evimizin köşesine mini bir stüdyo havası katacak lightbox yapımından bahsetmiştik. Bu yazıda ise ışığı kontrol etmenizi sağlayacak olan reflektöre değineceğiz.

Üç adımda reflektör yapımı. Başlıyoruz!

Malzemeler:

• Mukavva
• Yapıştırıcı
• Bant
• Alüminyum Folyo

Adım-1: Kes

İlk adım olarak alüminyum folyoyu mukavva ölçülerinden biraz büyük şekilde kesiyoruz. Buradaki amaç alüminyum folyonun tüm mukavvayı kaplaması.

Adım-2: Buruştur ya da düz bırak

buruştur

İkinci adımda ise kestiğimiz alüminyum folyoyu nasıl kullanacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Burada iki kullanım var:

• Birincisi: Folyoyu kırıştırmak. Böylelikle gelen ışığı reflektör üzerinde bir süre tutarak objeye daha yumuşak şekilde yansıtmak.

• İkincisi: Folyoyu düz bırakmak ve gelen ışığın reflektör üzerinden direkt olarak objeye yansıtmak.

Adım-3: Yapıştır

Tercih ettiğimiz şekilde folyoyu yapıştırıcı yardımıyla mukavvaya yapıştırıyoruz. Ardından kenarlardan, folyoyun mukavva üzerinde daha sağlam durması için bantlıyoruz.

Güle güle ışığı kontrol edin!

Reflektörünüzü üç basit adımda hazırladınız bile. Şimdi yapmanız gereken o leziz yemekleri soğutmadan fotoğraflamak ve sonrasında da paylaşmak 

Not: Eğer mukavvanın eğilmemesini istiyorsanız yine dört kenarını çıta yardımıyla sabitleyebilir, reflektörünüzün yamulmasını engelleyebilirsiniz.

Bonus-1: Eski fotoğraf çerçeveleri de reflektör olur

çerçeveden reflektör

Eski fotoğraf çerçevelerinizi çöpe atmak yerine değerlendirebilir, üzerini kaplayacağınız alüminyum folyo ile birer reflektöre çevirebilirsiniz.

Bonus-2: Beyaz ya da renkli kartonlar da reflektör olur

Renkli kartonları da objenize farklı tonda ve renkte ışık yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Böylelikle kaynaktan gelen ışık ile kartonun arasına konumlandıracağınız yemekleriniz daha leziz ve daha profesyonel görünecektir.

Burada bir nevi kendi filtrenizi kendiniz yaratmış oluyorsunuz. O yüzden yemeğin doğasını bozmadan, ışığın rengini çok değiştirmeden kullanmanızı tavsiye ederiz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?