Her Mutfağın Demirbaşı Salçanın Küflenmesini Önleyecek 9 Pratik Yöntem

Favorilerime
Ekle

Kış gelene kadar karıncalar gibi yaptığımız tüm o kış hazırlıklarının en güzeliydi salça. İçinde anne yemeklerinin lezzeti, mutfağımızdan yükselen misler gibi kokusu, sıcacık yuvamızın huzuru gizliydi.

Domatesler, biberler kilolarca alınıp hazırlanmış, kavanozlara bir bir doldurulmuştu. E çok geçmeden de kavanozlar açılmaya, içlerindeki o misler gibi salçaların lezzeti tüm yemeklere taşınmaya başladı.

Ama hala kenarda bekleyen salça kavanozları var sıra sıra. İşte o kavanozlardaki salçaların küflenmesini de önlemeli. Hem verdiğiniz onca emek bir anda çöpe gitmesin hem de salçalar tüm yemeklerinize kavanozun en dibine kadar lezzet katmaya devam etsin.

Bunu nasıl yapabiliriz acaba diye düşünenleri daha fazla bekletmeden salçanın küflenmesini önlemenin en pratik yollarını sıralamaya başlayalım o zaman. Buyursunlar...

Salçanın küflenmemesi için ilk olarak onu cam kavanozda kapağından hava girişi olmayacak şekilde saklayın

csaboxingday

Salçayı yaptıktan sonra onu plastik ya da teneke benzeri kaplara koymak büyük bir hata. Eğer böyle bir hata yaptıysanız hemen üzülmeyin, onun yerine salçalarınızı bir an önce steril cam kavanozlara aktarın.

Aynı şekilde hazır konserve kutular içinde salça alıyorsanız onları da aldıktan sonra cam kavanozlara koyarak muhafaza edin. Çünkü cam, salçanın yapısını koruyabilecek en güzel malzeme.

Ve elbette kavanoz kapaklarının hava almayacak şekilde kapandığından emin olun. Çünkü salçanın küflenmesinin başlıca sebebi hava ile temasa geçmesidir.

Salça kavanozlarını kuru, serin ve mümkünse karanlık bir ortamda muhafaza edin

canninggranny.blogspot

Salçaları cam kavanozlara koyup kapağını da sıkı sıkı kapadınız. Sıra geldi onları nereye koyacağınıza.

Tabii ki en güzel tercih buzdolabı. Ancak tüm salça kavanozları buzdolabına sığmıyorsa onları açıkta bırakmamalısınız. Bunun yerine uzun süre kullandığınız yiyecekleri muhafaza ettiğiniz kiler benzeri, karanlık, serin ve kuru yerlere koymalısınız.

Salçanın üzerine 2 parmak kadar zeytinyağı koyun

dokuzuncubulut

Salçanın küflenmesini önlemek için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri, salçanın üzerine yaklaşık iki parmak kadar zeytinyağı koymaktır.

Çünkü zeytinyağı, kavanozun kapağından hava girse dahi bu havanın salçayla buluşmasını önleyecektir. Böylece siz de salçanızı kavanozun dibine kadar güvenle kullanabileceksiniz. Mis.

Eğer salça kavanozunuz çok büyükse zeytinyağı ve kaya tuzu kullanın

recipeshubs

Eğer tüm kış kullanacağınız salçayı bir büyük kavanozda saklıyorsanız o kadar salçanın ziyan olmaması adına zeytinyağının yanı sıra kaya tuzu da kullanmalısınız.

Şöyle ki, öncelikle salçanızı yeniden büyükçe bir tencereye alın ve içine bir çay bardağı zeytinyağı ilave edin. Ardından kısık ateşte bir süre karıştırarak kaynatın. Bir süre kaynattıktan sonra içine yaklaşık bir yemek kaşığı kadar kaya tuzu ilave edin ve ocağın altını kapatın.

Daha sonra mümkünse küçük küçük birçok kavanoza, ama mümkün değilse yine o tek büyük kavanoza koyun. Salçanız küflenmeden, ekşimeden tüm kışı afiyetle geçirin. Ama unutmadan söyleyelim, salçaya ekstra tuz eklediğiniz için yaptığınız yemeye tuz atmadan önce mutlaka tadına bakın.

Uzun süre kullanmayacağınız salça kavanozlarının üzerine tereyağı koyun

growitcookitcanit

Eğer çok salça kullandığınız için yazdan bir sürü salça kavanozunu hazır ediyorsanız, uzun süre kullanıma açmayacağınız, kenarda bekleyecek salça kavanozlarının üzerine tereyağı koyarak onları küften koruyabilirsiniz.

Peki, tereyağını nasıl koyacaksınız? Önce, kavanozun üstünü örtecek kadar tereyağını eritin, sıvı hale gelen tereyağını salçanın üzerine ekleyin. Ardından kavanozun ağzını hava almayacak şekilde kapatın ve serin bir yerde güvenle saklayın.

Salçayı buz kalıplarına koyup dondurucuda saklayın

eatwithinyourmeans

Salçanızı cam kavanozlarda saklamak yerine küflenmesinin önüne tamamen geçmek ve kullanımını kolaylaştırmak için tek kullanımlık miktarlarda buz kalıplarına koyun ve dondurucuda saklayın.

Böylece salçanız ne küflenecek ne de tadında bir ekşime meydana gelecek. Mis.

Hazır aldığınız salçaların küflenmesini önlemek için tuz kullanın

seriouseats

Eğer evde salça yapmıyor ve hazır salçaları kullanıyorsanız küflenmenin önlenmesi için tuzdan destek alabilirsiniz.

Hazır alınan salçalar diyoruz, çünkü hazır salçaların tuzu evde yaptıklarımıza göre oldukça az oluyor ve ekstra tuz kullanmak tadında kötü bir etki yaratmıyor.

Hazır salçada tuzu nasıl kullanıyoruz? Salçayı açtıktan sonra küçük kavanozlar için yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar olmak üzere tuzu salçanın içine koyuyor ve bir güzel karıştırıyoruz. Evet, sadece bu kadar basit.

Salçanın küflenmesini önlemek için fırın ve sıvı yağdan destek alın

leitesculinaria

Gördüğünüz gibi salçayı küflenmekten korumanın birçok yolu var. Bunlardan biri de fırın ve sıvı yağdan geçiyor.

Salçanızı bir tepsiye güzelce yayın ve üzerine biraz sıvı yağ ekleyerek karıştırın. Düşük sıcaklıkta çalışan bir fırında bir süre pişirin. Aralarda fırının kapağını açıp salçayı karıştırmayı ihmal etmeyin.

Salça iyiden iyiye koyulaşmaya başlayınca çıkarın ve yeniden tertemiz cam kavanozların içine gönül rahatlığıyla doldurun. Küflenmek ne, unutun.

Son olarak, salçanın küflenmemesi için streç filmden yardım alın

greeningofgavin

Salçanın küflenmemesi için streç filmleri de devreye sokabilirsiniz. Salçayı kahvaltıdan akşam yemeğine her an kullanıyor ve bu yüzden ağzı açık kaplarda buzdolabına koyuyorsanız tıpkı burada olduğu gibi üzerini bir streç filmle kapatarak kurumasının, küflenmesinin ve ekşimesinin önüne geçebilirsiniz.

Kavanozlarda sakladığınız salçaların üzeri içinse streç filmi kavanozun ağzından biraz daha büyük bir şekilde keserek salçanın tam üstüne hiç hava almayacak şekilde yerleştirip ardından kavanoz kapağını kapatabilirsiniz.

Bu yöntem, tıpkı üzerine zeytinyağı koymak kadar etkili oalcağı gibi aynı zamanda zeytinyağından çok daha tasarruflu bir tercih olacaktır.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Alkan Alkan18 Aralık 2020 5:13
Çok güzel... Elinize sağlık...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?