Şimdi Rahat Bir Nefes Alıyoruz: Burun Tıkanıklığına Çare Olacak 7 Doğal Yöntem

Favorilerime
Ekle

Burun tıkanıklığı, özellikle kış aylarında daha sık yaşanmaya başlanan kabus gibi bir durum. Burun bir kez tıkandı mı rahat nefes alamıyor, bu nedenle de haliyle rahat rahat uyuyamıyor hatta keyfini çıkara çıkara yemek yiyemiyoruz.

Tabii ki burun tıkanıklığının tek nedeni kışın dört bir yanımızı saran soğuk algınlığı, grip ya da nezle gibi hastalıklar değil. Fiziksel farklılıklar ya da alerji gibi sebeplerle de burun tıkanıklığı yaşanabiliyor.

Ancak biz bugün sadece kısa süreli ya da dönemsel olarak gerçekleşen, geçici burun tıkanıklıklarını nasıl geçirebileceğimizi konuşacağız. Bir an önce rahat nefes alabilmek için evde neler yapabiliriz, bir bir sıralayacağız.

E hadi o zaman başlayalım!

En bilinenle başlayalım: Tuzlu su karışımı

tuzlu-su-aralik-2020

Tuzlu su karışımı, halk arasında burun tıkanıklığına karşı bilinen en yaygın yöntemlerden biri.

Genelde daha pratik olması adına bir bardak suyun içine yarım çay kaşığı kadar tuz eklenerek uygulanan bu yöntem, aslında daha etkili olması adına kaynatılarak da kullanılabilir. Nasıl mı?

1 litre kadar su kaynatın ve su kaynadıktan sonra içine 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı kaya tuzu ekleyin. Karışım iyice karışıp tuzlar tamamen eridikten sonra soğumasını bekleyin ve burnunuza damlatabileceğiniz temiz bir damlalıkla uygulayın.

Burnunuzun, doğal olarak vücudunuzun içine girmiş olacak böyle bir karışımı uygulamadan önce doktorunuza danışmayı da unutmayın elbette.

Buhar banyosu önemli: Kurutulmuş papatya ve naneleri kullanarak burnunuza buhar banyosu yapın

buhar-banyosu

Bu yöntemi uygulamak için öncelikle aktarın yolunu tutuyor ve kurutulmuş papatyayla nane alıyorsunuz.

Ardından kaynattığınız 1 litre suyun içine bolca bir tutam kurutulmuş papatya ve yine bolca 1 tutam kuru nane koyuyorsunuz. Ardından koyduğunuz kabın kapağını kapatıp 5 dakikayı geçmeyecek şekilde demlenmelerini sağlıyorsunuz.

5 dakikanın ardından, karışımdan hala buhar çıkarken başınızı kaba yaklaştırıyor ve yükselen buharı soluyorsunuz. 5 dakika kadar uygulamanız gereken bu yöntem, burnunuzun açılmasını şıp diye sağlıyor, siz de rahat bir nefes alıyorsunuz.

Buhardan daha hızlı etki almak için başınızın arkasına havlu koyup buharı daha dar bir alanda hapsedebilirsiniz.

Mis kokular eşliğinde: Lavanta çiçeği ve nane yağıyla da buhar banyosu yapabilirsiniz

lavanta-yagi

Burun tıkanıklığı için uygulayabileceğiniz buhar banyosunda çeşitlilik yaratmak elinizde. Dilerseniz kurutulmuş papatya ve nane yerine lavanta çiçeği ve nane yağı da kullanabilirsiniz.

1 litre kadar kaynattığınız suyun içine 1 tutam lavanta çiçeği ekleyin, ardından 5-6 damla kadar nane yağı koyun ve biraz demlenmesini bekledikten sonra başınızı suya yaklaştırıp derin derin nefes almaya çalışın. Yavaş yavaş burnunuzun açıldığını fark edeceksiniz.

Buhar banyosu yöntemini uygularken suya 30 santimetreden daha fazla yaklaşmamaya özen gösterin.

İçiniz ferahlar: Taze fesleğen yiyerek burun tıkanıklığınızı hızla açabilirsiniz

feslegen-buzdolabinda-kasim-2020

Eğer soğuk algınlığı gibi nedenlerle burnunuz tıkandıysa ya da tıkandı, tıkanacak gibi hissediyorsanız ve buhar banyosu yapacak kadar vakit ayıramayacaksanız taze fesleğenden destek alabilirsiniz.

Hemen her evde en az bir saksı bulunan taze fesleğenleri sabah uyanır uyanmaz ve akşam yatmadan hemen önce yerseniz, bir sonraki gün uyandığınızda burun tıkanıklığınızın azalmaya başladığını göreceksiniz.

Annelerimizden hatıra: Burun çevrenize nane yağı ya da o çok bilinen naneli kremden sürerek rahat bir nefes alabilirsiniz

nane-yagi-sisesi-horlama-one-cikan
Nane yağının anti-enflamatuar özelliği bulunduğundan, iltihaplanmalar ve mukus oluşumu konusunda oldukça etkili bir iyileştirici etkiye sahip.

Daha önce horlamayı kesme özelliğiyle de onu yazımıza konuk etmiş, sadece nane yağı kullanarak yapacağınız buhar banyosunu tüm aşamalarıyla anlatmıştık tam şurada.

Dilerseniz bu buhar banyosunu uygulayabileceğiniz gibi en pratiğinden burnunuzun çevresine nane yağı sürerek de burun tıkanıklığınızı açmayı deneyebilirsiniz. Özellikle uyurken burnunuzun tıkanık olması size zorluk yaşatıyorsa uyumadan önce sürmeniz rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

Nane yağı gibi o çok bilinen naneli krem de halk arasında en çok kullanılan yöntemlerden, söylemeden geçmeyelim.

Daha kolayı yok: Birkaç diş sarımsak yiyerek burun tıkanıklığının azalmasını sağlayabilirsiniz

sarimsak-yeni-aralik-2020

Burun tıkanıklığından bir an önce kurtulmak istiyorsanız birkaç diş sarımsak yemeye hazır olun.

Çünkü sarımsak, içindeki uçucu yağlar nedeniyle burun çevresini hareketlendirerek mukus tabakasından kolayca kurtulmanızı sağlar. Bu sayede burnunuz hızla açılır.

Eğer gribal enfeksiyonlar nedeniyle burnunuz tıkandıysa sarımsak çok daha fazla işe yarayacak ve hastalığınızın bir an önce iyileşmesine de destek olacaktır. Mis mis.

Acı sevenlere müjde: Tıpkı sarımsak gibi acı yiyecekler tüketerek burun tıkanıklığını azaltabilirsiniz

Çünkü acı, burun içinde ve çevresinde hareketlenmelere neden olur ve bu sayede, özellikle mukus nedeniyle tıkalı olan burun rahatlıkla açılır.

Hatta normal zamanda acı yendiğinde burnun akması, gözlerin yaşarması gibi etkiler de tam bu sebeple gerçekleşir.

Siz yaparsınız ama biz yine de söylemiş olalım notu: Eğer burnunuzda ciddi bir yapısal sorun, bir türlü geçmeyen burun tıkanıklığı, asla rahat nefes alamama gibi sorunlar varsa bu yöntemler de dahil olmak üzere evde kendi kendinize bir şeyler uygulamadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalı, doktorunuzun tavsiye etmediği hiçbir uygulamayı denememelisiniz. Faydalı bir şey yapayım derken sağlığınızı tehlikeye atmayın, temkinli olmayı elden bırakmayın.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?