Mutfakta Kati Suretle Yapmamanız Gereken 11 Sakıncalı Hareket

Favorilerime
Ekle

Birçoğumuz için evde hem en keyifli hem de en fazla zaman geçirdiğimiz yer mutfak. Sevdiklerimiz için birbirinden leziz yemekler hazırlamanın ve yeni şeyler denemenin hazzı mutfağı evimizin kalbine taşısa da dikkatli olmadığınız takdirde o çok sevdiğiniz mutfağın tehlikeli bir yere dönüşme ihtimali de var.

Birazdan sıralayacağımız sakıncalı hareketlerin bazıları hayatınızı olduğundan daha zor hale getirirken bazıları soluğu hastanede almanıza bile sebep olabilir.

Aman diyelim.

Teflon tavada yemek yaparken metal kaşık ya da spatula kullanıyorsunuz

foodal

Teflon tavalar hayatımızı kurtaran, her gün icadına şükrettiğimiz mutfak gereçlerinden. Ancak tavadaki malzemeleri karıştırırken eğer teflon tavaya metal herhangi bir alet değdirirseniz onun ömrünü de otomatik olarak kısaltmış olursunuz. Plastikten şaşmayın.

Fırın alev aldığında yangını söndürmek için kapağını açıyorsunuz

thehomelook

Diyelim ki, umarız olmaz ama, fırın çalışır haldeyken alev alırsa asla ama asla fırının kapağını açmayın. Çünkü böylelikle ona yangının en sevdiği şeyi verirsiniz: Oksijen.

Fırının kapağını açmadan mümkünse ilk iş fişini çıkarın. Eğer yangın sönmeyecek gibiyse çok geç olmadan itfaiyeyi arayın.

Malzemeleri tencereye dökerken bıçağı kesme tahtasına sürtüyorsunuz

girlstalkinsmack

Kesme tahtası üzerinde kestiğiniz sebzeleri bıçağı ona sürtmek suretiyle tencereye tek seferde dökmek pratik bir yöntem gibi gelebilir ama inanın uzun vadede sizi üzecek bir yol bu. Zira bu şekilde bıçağınızın çok kısa sürede körelmesine yol açarsınız.

Bunun önüne geçmenin yolu ise çok basit: Bıçağın keskin olmayan kısmını kesme tahtasına sürterek malzemeleri tencereye aktarmak.

İçine sarısı da karışmış yumurta beyazlarını çırpmaya çalışıyorsunuz

seriouseats

Eğer tarifte yumurtanın sarısını ve beyazını ayırın diyorsa ve siz onları ayırırken birazcık da olsa sarıyı beyazına karıştırdıysanız sakın bir şey olmaz diyerek çırpmaya devam etmeyin. Çünkü o bir damlacık bile sarı tüm tarifi mahvedebilir. Üzgünüz ama baştan başlamak zorundasınız.

Sebzeleri ve çiğ eti aynı kesme tahtasında kesiyorsunuz

thisiscolossal

Normal şartlarda sebzeler için tahta kesme tahtası, çiğ et için plastik kesme tahtası kullanmak en doğrusu. Ancak her ikisini de aynı kesme tahtasında kesip doğruyorsanız etteki bakterilerin sebzelere de geçeceğini bilmelisiniz.

Yemeklere baharatları çok erken ve çok fazla miktarda ekliyorsunuz

sheknows

Eğer yemeğe tuz da dahil olmak üzere kullanacağınız baharatları en başta çok miktarda eklerseniz geri dönüşü olmayan bir yola girmeniz büyük olasılık.

Zira her zaman sonradan ekleme yapabilirsiniz ancak yemeğin içine karışmış bir şeyi çıkaramazsınız. Bu yüzden acele etmeyin, azar azar başlayın, tadına bakmaktan korkmayın ve buna göre eklemeleri yapın. Güvende olmak iyidir.

Düşen bıçağı havada yakalamaya çalışıyorsunuz

giphy

Batıl inançlardan dolayı söylemiyoruz tabii ki. Geceyi acil serviste geçirmek istemiyorsanız bırakın bıçak düşsün yere, kirlensin, iki dakikada yıkarsınız ne olacak?

Islak ya da nemli mutfak eldivenleriyle henüz sıcak olan tencereleri tutmaya çalışıyorsunuz

helpyouspendless

Zira ıslak kumaşlar kuru olanlara göre daha iyi ısı iletirler. Aynı şey ıslak havlular için de geçerli. Kendinizi yakmak istemiyorsanız aman deriz.

Sıcak sıvıların içine un ve nişasta koyuyorsunuz

forloveofthetable

Ama aslında böyle yaparak kolay kolay dağılmayacak topaklar elde edersiniz. Kuru malzemeleri eklemeden sıvı karışımın oda sıcaklığına gelmesine dikkat etmekte fayda var.

Sıcak cam kase ya da tabağı ıslak yüzeye koymaktan çekinmiyorsunuz

reneedezvous

Aynı şekilde sıcak bir tencereyi/tavayı cam masaya ya da sıcak bir sıvıyı cam bir kaba koyarak risk alıyorsunuz da diyebiliriz. Bir kez olmadı diye hiç olmayacak demek değil; o koyduğunuz kabın paramparça olması an meselesi çünkü.

Pilav yaparken tencerenin kapağını açıp karıştırıyorsunuz

photobucket

Pilav yaparken suyunu koyduktan sonra tuzunu ekleyip karıştırmak zaten olması gereken. Ancak sonra tencerenin kapağını kapatıp suyunu çekmesini beklerken asla kapağını açmamanız ve karıştırmamanız gerekiyor. Tabii risotto yapmıyorsanız :)Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?