roka-nasil-yetistirilir-3

Taptaze Yeşillikler Hep Elinizin Altında Olsun: Saksıda Roka Nasıl Kolayca Yetiştirilir?

Favorilerime
Ekle

Evde kendi yeşilliklerinizi kendiniz yetiştirmek istemez miydiniz? Şöyle salatalara ilave edebileceğiniz mis gibi naneler, maydanozlar ya da rokalar mesela...

Saksı içinde kolayca yetiştirebileceğiniz, birkaç adımı eksiksiz uygulayarak taptaze yeşillerinizi kendi ellerinizle yetiştirebileceğiniz köşemizde nane ve maydanozdan sonra bugün sıra geldi rokaya!

Evde roka nasıl yetiştirilir öğrenince hemen malzemeleri hazırlayıp işe koyulmak isteyecek, kısa bir süre sonra ise ellerinizle yetiştirdiğiniz rokaların tadını doya doya çıkarmaya başlayacaksınız. Tam da bunun için sizi hemen şimdi aşağıya doğru alalım saksıda roka nasıl kolayca yetiştirilebilir, anlatalım.

Roka nasıl yetiştirilir: Saksıda adım adım roka yetiştirme

roka-nasil-yetistirilir-1

Yemyeşil yaprakları ve kendine has tadıyla pek sevdiğimiz yeşil yapraklı sebzeler arasında yer alan, özellikle balık sofralarının vazgeçilmezlerinden olan rokaları evde yetiştirmek için bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Ekiminden sulamasına, roka nasıl yetiştirilir tüm detayları hemen aşağıda.

Saksı ve toprak seçimi: Roka, organik maddeler bakımından zengin topraklarda çok daha verimli bir şekilde yetişme imkanı buluyor. Bu sebeple roka yetiştirmek için torflu toprakları seçmeniz tavsiye ediliyor. Saksı seçiminde ise toprağın nem dengesini sağlayabilecek şekilde altında delikler ve tabla bulunan, drenajlı saksıları tercih etmeniz öneriliyor. Ekeceğiniz tohumlar arasında bırakmanız gereken mesafeyi de hesaba katarak hareket etmeniz de önemli olduğundan roka yetiştirmek için uzun dikdörtgen saksıları tercih etmeniz çok daha doğru bir seçenek oluyor. Ancak elinizde yuvarlak saksılar varsa tabii ki mesafeye dikkat ederek onları da değerlendirebilirsiniz, bizden söylemesi.

Ekimi: Temin ettiğiniz verimli roka tohumlarını ekimden 1 gün önce nemli bir bezin içinde bekleterek çimlenme hızını artırın ve işe koyulun. 1 gün sonra dikkatlice nemli bezden ayırdığınız tohumları, içini toprakla doldurduğunuz saksının üzerine en az 2'şer santimetre ara bırakacak toprağa yerleştirin. Üzerine çok olmayacak şekilde toprak serpiştirin, toprağı bastırmamaya özen gösterin. Ardından can suyunu vermeyi de ihmal etmeyin.

roka-nasil-yetistirilir-2

Sulama: Roka tohumlarını toprakla buluşturduk, can suyunu da verdik. Ancak işimiz tabii ki bitmedi. Rokalarınızın sağlıkla büyüyüp gelişmesi için sulama sıklığınıza ve miktarınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Roka, nemli topraklarda yetişebilen ve suyu seven bir bitki olduğundan onu susuz bırakmamalı, her gün düzenli olarak sulamalısınız. Sulama için sabah erken saatleri ya da akşam, havanın serinlemeye başladığı zamanları tercih edebilirsiniz. Her gün aynı saatte ve aynı miktarda suyla sulama yapmanız bitkiden alacağınız verimi artıracaktır, aklınızda bulunsun. Aynı şekilde bitkiyi sulamak için kullanacağınız suyu musluktan doğrudan almak yerine önceden sulama kabına koyup dinlendirmeniz ve dinlendirilmiş suyla sulama yapmanız da olumlu etki yapacaktır, aklınızda bulunsun.

Ortam: Roka ektiğiniz saksıları evde nereye konumlandıracağınız da bir başka önemli konu. Roka, doğrudan güneş ışığı almayan, yarı gölge ortamlarda çok daha verimli bir şekilde yetişme imkanı bulabiliyor. Bu sebeple evlerinizin ya da balkonlarınızın gölge alanlarını tercih etmeniz öneriliyor. Bunun yanında bitkiyi şiddetli rüzgar ve esintilerden korumanız da büyük önem taşıyor. Zira roka, hem aşırı sıcaklardan hem de aşırı soğuklardan hoşlanmayan bir bitki, bizden söylemesi.

roka-nasil-yetistirilir-3

Hasat: Yetiştirdiğiniz rokaların yaprakları tüketilecek büyüklüğe ulaştığında, yaklaşık 40-45 gün sonra, dikkatli bir şekilde hasat etmeye başlayabilirsiniz. Bitkinin köklerini zedelemeden, bir makas ya da bıçak yardımıyla dikkatlice saksıdan çıkarmanız doğru olacaktır. Roka da diğer tüm yeşil yapraklı sebzeler gibi hassas bir bitki olduğundan her seferinde tüketeceğiniz kadarını hasat etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Eğer tüketebileceğinizden fazlasını hasat ettiyseniz buzdolabında ya da gölge ve serin bir alanda muhafaza etmeye özen göstermeyi de unutmamalısınız. Şimdiden afiyetler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?