Bu Adımlara Dikkat Edince Hiç Zor Değil: Saksıda Nar Nasıl Kolay Yetiştirilir?

Favorilerime
Ekle

Evinde minik de olsa bir bahçesi olanları, bitki yetiştirmeyi sevenleri, saksı içinde renk renk sebzeler-meyveler yetiştirmeye çalışanları hemen böyle alalım! Nar nasıl yetiştirilir hep birlikte öğreniyoruz bu kez.

İlk bakışta imkansız gibi gözükse de önemli birkaç adımı atlamadan, bolca emek ve tabii ki bir o kadar bol sabırla hareket ettiğimizde ellerimizle nar bitkisi yetiştirmemiz de imkansız değil aslında. Hatta tam bir kış bitkisi olduğu için evinde bugünde dek bir kez de olsa turunçgil yetiştirmiş herkes narı da kolayca yetiştirebilir desek yeri.

Hadi o zaman, malzemeleri hazırlayarak işe başlayalım, tüm adımları eksiksiz uygulayıp evde nar nasıl yetiştirilir, nar bakımı nasıl yapılır adım adım öğrenip uygulayalım.

Nas nasıl yetiştirilir?

nar-nasil-yetistirilir-1

Bir kış bitkisi olduğu için nar, birçok hava koşuluna karşı dayanıklı, doğru şekilde yetiştirildiğinde uzun yıllar verim alınabilen nefis bir bitki. Onu en kolay şekilde yetiştirmeye başlamak içinse tabii ki fidesini temin etmeniz yeterli. Ancak dilerseniz ve sabredebilirseniz onu çekirdekten de yetiştirmeye başlayabilirsiniz tabii ki. İster fideden ister çekirdekten yetiştirmeyi seçin şu adımlara ise mutlaka özen göstermelisiniz:

Saksı seçimi: Çok yıllık bir bitki olduğundan nar bitkisi için seçeceğiniz saksının boyutuna dikkat ederek işe başlamalısınız. Ne çok büyük ne de çok küçük olacak şekilde alacağınız ilk saksının altında ise drenajı sağlayacak delikler ve fazla suyun akabileceği bir tabla bulunduğundan emin olmalısınız. Bitkiniz büyüdükçe saksı değişimi yapacağınızı da unutmamalı, saksıyı değiştirirken halihazırda kullandığınız saksının 2 numara büyüğü bir saksıyı tercih etmelisiniz.

Toprak seçimi: Gevşek ve geçirgen yapılı topraklarda verimli bir şekilde yetişen nar bitkisi için organik maddeler bakımından zengin bahçe toprağı temin etmeniz yeterli olacaktır. Toprak konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz temin ettiğiniz yerden, bir ziraat mühendisinden ya da yapı marketlerin bahçe/bitki reyonlarındaki görevlilerden bu konuda yardım alabilir, böylece nar bitkisi için en uygun bahçe toprağını en doğru şekilde alabilirsiniz.

nar-nasil-yetistirilir-2

Sulama: Nar bitkisi çok yıllık bir bitki olduğu için hangi mevsim nasıl sulamanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Toprağı hep nemli kalacak şekilde sulamanız gereken nar bitkisi için yaz aylarında daha sık sulama yapmalı, havaların soğudu kış aylarında ise bu sıklığı bir miktar azaltmalısınız. Buna karar vermek için de küçük bir parmak testi yapmanız yeterli. İşaret parmağınızı nar bitkisinin toprağına batırıp çıkarın. Eğer parmağınız nemli kalıyorsa sulama yapmanıza gerek yok demektir. Eğer parmağınız çok kuru bir şekilde topraktan çıktıysa hiç bekletmeden hemen sulama yapmalısınız. Eğer parmağınızı çıkardığınızda etrafında çamurumsu bir tabaka oluştuysa bu, fazla sulama yaptığınız anlamına gelir. Bitkinin köklerinin çürümemesi için bir süre sulama yapmamalı ve eğer varsa saksının altındaki tablada biriken suyu hiç bekletmeden dökmelisiniz.

nar-nasil-yetistirilir-3

Sıcaklık ve ortam: Nar, kış soğuklarına olabildiğince dayanıklı bir bitki olsa da en verimli şekilde ılıman iklimlerde yetişiyor aslında. Tam da bunun için onu ister bahçenize ekin isterseniz balkonunuzda, saksı içinde yetiştirin fark etmez, olabildiğince şiddetli rüzgarlardan korumaya gayret edin. Bol güneş alan alanlarda daha hızlı bir gelişme göstereceğinden onu konumlandıracağınız alanın, güneş alan, aydınlık ve hafif rüzgarlı bir alan olmasına özen gösterin.

Nar ekimi/dikimi ile ilgili bilinmesi bilinmesi gerekenler:

nar-nasil-yetistirilir-4

Nar bitkisini sağlıklı bir şekilde yetiştirmek ve bakımını yapmak için bilmeniz gerekenleri anlattık. Sıra geldi nar ekimi/dikimi ile ilgili bilmeniz gerekenlere. Eğer halihazırda bir bitkiniz yoksa, ilk kez nar ekimi/dikimi yapacaksanız şunları bilmelisiniz:

 • Nar bitkisini fideden yetiştirmeniz çekirdekten yetiştirmeye göre çok daha hızlı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
 • Bitki yetiştirmek için seçeceğiniz tohum ya da fidelerin mutlaka verimli (meyve alınabilecek) tohumlar/fideler olduğundan emin olmalısınız.
 • Narı çekirdekten yetiştirmeye karar verirseniz olgun bir narın çekirdeklerini güzelce ayıklayıp temizleyerek işle başlamalısınız. Ardından ise çekirdeklerin bir süre kurumasını beklemeli ve bazen aylar süren soğuk katlama yöntemini uygulamadan, doğrudan ekebileceğinizi de bilmelisiniz.
 • Nar çekirdeklerini uygun toprağa ektikten sonra yaklaşık 1 ay içinde ilk filizleri almanız gerektiğini unutmamalısınız. Eğer 1-1,5 ay sonrasında tek bir filiz dahi yoksa bir yerlerde yanlış bir şeyler yapmış olabileceğinizi düşünmeli, gerekirse filizlendirme saksılarının konumunu değiştirmelisiniz.
 • Ekimin ardından verimi yükseltmek adına bitkinize gübreleme yapabilirsiniz. Sonbahar ve kış aylarında çiftlik gübresi ile gübreleme yapmanız en iyi seçeneklerden biri olacaktır, aklınızda bulunsun.
 • Bitkinizin verimini artırmak, sağlıkla büyümesine destek vermek için eğer gerek görülürse ilaçlama/ek gübreleme ve aşılama yapmanız/yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Şimdiden ellerinize sağlık.


 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?