Minik Dostlarımıza Sürpriz Olsun: Evde Kedi Nanesi Nasıl Kolayca Yetiştirilir?

Yemek.com Editörü / Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlend...
Devamını okuyun

Favorilerime
Ekle

Evinde en az bir kediyle birlikte yaşayanları, bitki yetiştirmeyi sevenleri, daha da önemlisi minik dostlarına bir sürpriz yapmak isteyenleri hemen böyle alalım. Bu kez evde kedi nanesi nasıl yetiştirilir, birlikte öğrenelim diyoruz.

Kedilerin verdiği sevimli tepkiler nedeniyle son zamanlarda daha popüler hale gelen bir bitki olan kedi nanesi nedir, kediler için güvenilir midir, bir zararı var mıdır keşfediyor, kedi nanesi nasıl kolayca yetiştirilebilir, evde kedi otu bakımı nasıl yapılır tüm detaylarını anlatıyoruz.

Kurutularak da kullanılabilen, hatta minik dostlarımızın oyuncaklarının içine dahi koyabileceğiniz bu sıra dışı bitki ile tanışmanın tam zamanı şimdi. Buyursunlar...

Kedi nanesi (otu) nedir?

kedi-nanesi-nasil-yetistirilir-3

Kedi otu olarak da anılan kedi nanesi, ballıbabagiller familyasından bir bitki. Kedi çimi ile karıştırılsa da kedi çiminden farklı bir bitki olan kedi nanesi, görüntü itibariyle bildiğiniz nane yapraklarını andıran yapraklara sahip bir bitki. Botanik olarak "nepeta cataria" olarak anılan bu bitkinin ana vatanı ise Avrupa.

Kedi nanesini kedilerin gözdesi haline getiren ise içeriğinde yer alan nepetalakton isimli bir madde. Bir çeşit yağ olarak tanımlanan bu madde, kedi nanesinin kokusunun kediler tarafından ilgi görmesine sebep oluyor, kediler üzerinde uyarıcı bir etki oluşturuyor.

Neden kedilere kedi nanesi verilir diye düşünenler için de açıklamış olalım: İlk olarak kedilerin birçoğu bu bitkiden çok hoşlanıyor ve mutlu olmalarını sağlıyor. Bunun yanı sıra kedilere yeni bir davranış öğretmek, eğitmek amaçlı da kullanılabiliyor. Aynı zamanda tıpkı bir ödül maması gibi kullananlar ya da kedilerine egzersiz yaptırabilmek için de kedi nanesinden destek alanlar oluyor, aklınızda bulunsun.

Kedi nanesi nasıl yetiştirilir?

kedi-nanesi-nasil-yetistirilir-1

Kedinize ya da kedilerinize sürpriz yapmak istiyor ve en az bir saksı kedi nanesi yetiştirmek istiyorsanız sizi hemen böyle alalım ve evde en kolay şekilde kedi nanesi nasıl yetiştirilir adım adım anlatalım:

 • Verimli kedi nanesi tohumu ya da fidesi edinerek işe başlayın.
 • Organik madde bakımından zengin geçirgen toprak temin edin.
 • Kullanacağınız saksının da biraz geniş olmasına özen gösterin ki kolayca gelişen bitkinize ve kedinize uygun olsun.
 • Aynı şekilde saksının altında fazla suların akabileceği delikler ve bir tabla bulunduğundan emin olun.
 • Ekim ya da dikim işlemini yaparken toprağını çok bastırarak havasız bırakmamaya özen gösterin.
 • Ardından sulama düzeninizi belirleyin. Toprak nemli kalacak şekilde, ancak köklerinin çürümesine izin vermeyecek ölçüde sulama yapın.
 • Eğer saksı tablasında su birikirse hiç bekletmeden fazla suyu dökün.
 • Saksınızı yarı gölge alanlarda muhafaza edebilir, sadece balkonda değil evinizin içinde de bitkinizi yetiştirebilirsiniz. Ancak çiçeklenmesi gereken bahar aylarında en azından gündüzleri balkonda yetiştirmeye devam edebilirsiniz.
 • Kedi nanenizin yaprakları olgunlaşınca dilerseniz tek tek kopararak kedinize verebilir, dilerseniz doğrudan kedinizin ulaşabileceği bir alana saksınızı koyabilir, dilerseniz taze yaprakları koparıp güneşte kurutarak daha uzun süre değerlendirebilirsiniz. İşte bu kadar kolay.
 • Kedi nanesinin kedi üzerindeki etkisi nedir, bir zararı var mıdır?

  kedi-nanesi-nasil-yetistirilir-2

  Kedi nanesinin kediler üzerinde bilinen çok ciddi bir yan etkisi, zararı bulunmadığı söyleniyor. Ancak 8 aylıktan küçük kedilerde bir etki oluşturmayacağı ya da tam tersi bir etki göstererek bu bitkiden hoşlanmayacakları söyleniyor. Kedilerin yeterli miktarda etkileşime girdikten sonra bu bitkiden bilinçli bir şekilde uzak durdukları da gözlemlenenler arasında. Bu sebeple aşırı dozda maruz kalması gibi bir durum söz konusu olmuyor ancak siz yine de kontrolü elden bırakmak istemiyorsanız tabii ki bitkinizi kedinizin/kedilerinizin erişemeyeceği bir alanda yetiştirebilirsiniz.

  Kedi nanesini taze ya da kurutulmuş olarak kullanabilir, kurutulmuş yapraklarını az miktarda yere serperek kedinizin tepkilerini gözlemleyebilir ya da doğrudan içine kedi otu saklanmış oyuncakları kullanabilirsiniz. Eğer kediniz/kedileriniz daha önce kedi nanesi ile hiç etkileşime girmedilerse ve bunu denemek istiyorsanız öncesinde mutlaka kedilerinizi düzenli olarak götürdüğünüz veterinere danışın ve onun onayını almadan böyle denemeler yapmayın, bizden uyarması.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?