irmik-helvasi-serbeti-nasil-yapilir-one-cikan

Nefis Kıvamının Sırrı Burada Saklı: İrmik Helvası Şerbeti Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Türk mutfağının en çok sevilen, ünü tüm dünyaya yayılmış enfes tatlı denince aklınıza ilk neler geliyor desek, irmik helvası üst sıraları oynar. Küçük büyük herkesin ''olsa da yesek'' dediği, yazları dondurmayla, kışları ise tarçın, kuru yemiş gibi malzemelerin ilavesiyle zenginleşen enfes bir tatlı. Klasiği, dondurmalısı, kaymaklısı, fıstıklısı, fındıklısı, kakaolusu... İrmik helvasının onlarca enfes çeşidi var. Tüm bu çeşitleri hazırlarken işin en önemli püf noktalarından biri şerbetini hazırlamak. İrmik helvasının şerbeti hem helvaya lezzet katıyor hem de o enfes kıvamını helvaya kazandırıyor. Gelin bugün farklı yöntemlerle irmik helvası şerbetinin nasıl hazırlanabileceğini hep birlikte öğrenelim. Şahane kıvamları olsun, yemelere doyum olmasın. Buyursunlar.

İrmik helvası şerbeti nasıl yapılır?

irmik-helvasi-serbeti1

Klasik bir irmik helvasını hazırlarken sütlü bir şerbet mutlaka hazırlanır. Sütlü şerbet, irmik helvasının daha tane tane bir yapıda olmasını sağlar ve lezzetlendirir. Sütlü şerbet hazırlamak ise çok basit. İrmikle tereyağını ocakta uzun uzun kavururken diğer bir göze sos tenceresini alın. İçerisine şeker ve süt ilave edin. İçerisine su da ilave edebilirsiniz, ancak şeker ve süt yeterli olacaktır. Şeker iyice eriyip süt kaynayana kadar karıştırın. Kaynamaya başlayınca ocaktan alın.

irmik-helvasi-serbeti2

İşin en önemli püf noktalarından birine geldi sıra. Ocakta kavrulan irmiğe, sıcak şerbeti azar azar ilave edin. Her ikisinin de sıcak olması oldukça önemli. Sütlü şerbeti hızlıca dökmeyin azar azar ilave edin ve diğer yandan da karıştırın. Bu şekilde şerbet ve helva güzelce bütünleşsin. Demlendikten sonra enfes irmik helvanız hazır!

irmik-helvasi-serbeti3

Evde süt olmadığı durumlarda en sık başvurulan diğer yöntemlere gelelim. Süt yerine su kullanarak da aynı şerbeti hazırlayabilirsiniz. Yine tarifinizde belirtilen sıvı miktarına bağlı kalarak su ve şekeri bir sos tenceresine alıp şeker eriyip su kaynayana kadar karıştırın. Ardından ocakta kavrulmakta olan irmik helvasına azar azar ilave edin. Eğer farklı aromalarla şerbetler hazırlamak isterseniz yarı yarıya su- portakal suyu, süt - portakal suyu veya limon suyu gibi kombinasyonlarda yapabilirsiniz. Bu şekilde de irmik helvalarınız enfes olacaktır.

cevizli-irmik-helvasi-tarifi

Helvalara şerbeti mutlaka her ikisi de sıcak şekildeyken ilave etmeyi ihmal etmeyin. Şerbeti tamamen ekledikten sonra kısık ateşe alıp karıştırma işlemine mutlaka devam edin. İrmik helvası yapımının diğer püf noktaları için ise sizi şuradan alalım: Püf Noktalarıyla: Tane Tane Dökülen İrmik Helvası Nasıl Yapılır? Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?