catlamis-ayaklara-pedikur

Tatilde Kuruyan ve Çatlayan Ayaklarınıza Deva Olacak 5 Şifalı Pedikür

Favorilerime
Ekle

Yaz yaklaşırken ayaklarımızı açık ayakkabılar ve sandaletler giymek için hazırlar, bakımını yaparız. Fakat ayaklarımızın derisi oldukça hassastır ve güneş gördükçe kurur, yıpranır.

Plajlarda geçirdiğimiz zaman sırasında ise ayaklarımız kumun, deniz suyunun ve güneşin yıpratıcı etkilerine maruz kalarak yeniden sertleşir, yer yer nasırlaşabilir hatta topuklarımız çatlayabilir. Yaklaşan sonbaharla kapalı ayakkabılara geçeceğiz diye ayak bakımını ihmal edersek, nasırlar ve sertleşme ilerleyerek hem estetik hem de ergonomik açıdan rahatsızlık verici bir hale gelebilir.

Peki, ne yapabiliriz?

Ayaklarınızın durumuna göre haftada 1 – 3 kez arası uygulayabileceğimiz çok basit bazı yöntemlerle ayaklarımızın sağlığını ve güzelliğini koruyabiliriz.

Aşağıdaki önerilerimizden seçtiğiniz pedikürü yapıp, ayaklarınızı yağ ile ovduktan sonra pamuklu çoraplarınızı giyin ve günün geri kalanında mümkünse çıkarmayın. Yatmadan evvel yaparsanız, ayaklarınız daha uzun süre yağı emeceğinden daha kolay iyileşir. Eğer dışarı çıkacaksanız, pedikürü en az 2 saat öncesinde yapın.

Ayaklar yorgun olmasın, ağrımasın onlar: Lavanta pedikürü

lavanta-pedikuru-bakim

Lavanta tüm vücudu olduğu gibi ayakları da rahatlatan özel bir etkiye sahiptir. Özellikle ayaklarınızın yorgun olması ve ağrıması durumunda bu pedikürü uygulayabilirsiniz.

3 litre sıcak suya 3 yemek kaşığı kuru lavanta ekleyip esansının ortaya çıkması için 15 dakika bekleyin. Lavantaları süzmeden suyu uygun bir kaba (leğen, plastik kap) boşaltın. Ardından yarım limonun suyunu sıkıp bu suya ekleyin. 20-25 dakika sonra ayaklarınızı çıkarın. Yere serdiğiniz bir havlu üzerinde ponza taşı ya da çeşitli markaların benzeri ürünlerini kullanarak topuklarınızdan başlayıp kenarlara doğru uzanarak ayaklarınızdaki ölü deriyi yumuşak hareketlerle yok edin. Sonra ayaklarınızı ılık suyla yıkayın, avuçlarınızda ısıttığınız 10 damla lavanta yağı ile ovun.

Ayaklarınız da şımartılmalı arada, onlar da canlı: Gül suyu pedikürü

gul-suyu-masaji-bakim

Topuklarınızda ileri derecede çatlaklar varsa bu pedikürü denemeyin. Limonun asidi canınızın yanmasına neden olabilir.

3 litre sıcak suya 2 yemek kaşığı deniz tuzu, yarım limon suyu ve 3 yemek kaşığı gül suyu ekleyin. Su ılıdığında ayaklarınızı 20-25 dakika bekletin. Bir dilim limona 1 çay kaşığı tuz serpip topuklarınızdan başlayarak ayaklarınızı hafifçe ovun. Ilık suyla durulayıp limon veya gül yağıyla ovun.

Kötü kokulara da savaş açıyoruz tabii: Nane pedikürü

nane-pedikuru-bakim

Kurumuş ayaklarınız aynı zamanda çok terliyor ve kötü kokuyorsa, özellikle bu pedikürü düzenli olarak uygulayın. Sertleşmenin de kokunun da azaldığını göreceksiniz.

3 litre sıcak suya bir demetin 4'te 1'i kadar ince kıyılmış taze nane ya da 3 yemek kaşığı kuru nane atın ve esansın ortaya çıkması için 15 dakika bekleyin. Bunun yerine aynı miktarda ılık suya 15 damla nane yağı da ekleyebilirsiniz. Ayaklarınızı 20-25 dakika beklettikten sonra kurulayıp nane yağıyla ovabilirsiniz.

Çatlak topuk mu, hangi çatlak topuk: Muz ve avokado pedikürü

muz ve avokado pedikürü

muz ve avokado pedikürü

Aşırı kuru ya da çatlak topuklar için oldukça etkili bir pedikürdür.

1 yumuşak muzu, olgunlaşmış yarım avokado ile birlikte lapa haline gelinceye kadar çatalla iyice ezin. Dilerseniz içine bitkisel yağlardan arzu ettiğinizden 10-15 damla ekleyebilirsiniz. Ayaklarınızı ılık suda 15-20 dakika beklettikten sonra bu karışımla iyice ovun ve yine 15-20 dakika kadar bekleyin. Ilık suyla durulayıp, esans yağlardan arzu ettiğinizle ovun.

Film gibi pedikür, bildiğin sanat: Bal ve süt pedikürü

bal ve süt pedikürü

bal ve süt pedikürü

Cildi çok kurumuş ayaklar için uygun bir pedikürdür. 1 fincan bala 3 yemek kaşığı süt ekleyip iyice karıştırın. Ilık suda 15-20 dakika beklettiğiniz ayaklarınızı, ayrı bir kaba dökeceğiniz bu karışımda uygun sürede bekletin. Ilık suyla durulayıp, limon yağıyla ovun.

Ayaklarınız çok fazla kurumuş ya da topuklarınız çatlamışsa, evde hazırlayacağınız bu pedikür sularına isteğe göre 1 yemek kaşığı gliserin veya parafin ya da yarım yemek kaşığı zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

Geçmiş olsun!

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?