kahve telvesi kullanım alanları

Bundan Sonra Kahve Telvesini Asla Çöpe Atmam Dedirtecek 9 Kullanım Önerisi

Favorilerime
Ekle

Misss gibi kahvenizi demlediniz ya da pişirdiniz, afiyetle içtiniz. Sıra filtreyi temizlemeye ya da fincanı sudan geçirmeye geldi, çöpe doğru ilerliyorsunuz.

Durun!

Atmayın onu! Neler olur o telveden neler!

Mesela bitkilere gübre olur

Hepimizin evinde en az 1 tane mutlaka bulunan sardunya, açelya ya da kamelya gibi asitli toprak seven çiçekler, en az sizin kadar seviyor kahveyi. Hem toprağı besliyor, hem de çayın aksine sinekleri, böcekleri, hatta salyangozları ve kargaları bitkilerden uzak tutuyor.

Eğer kediciklerin saksılara dadanmasından rahatsızsanız, içine kurutulup rendelenmiş portakal kabuğu ekleyip öyle koyun bitkilerin dibine.

Mesela dibi tutmuş tencereye derman olur

dibi tutmuş tencere

dibi tutmuş tencere

Bir mutfak fırçasının ucuna ya da süngerinin yüzeyine sürdüğünüz telveyle ovun yaktığınız yemeğin tenceresini, bakın nasıl söküp atıyor o inatçı kirleri! Üstünden de cila niyetine deterjanla geçiniz.

Mesela tıkanmış lavaboya, gidere çözüm olur

lavabo gideri

lavabo gideri

Kaynamış suyun içine telveyi ve karbonatı atın, tıkanan giderlere dökün. Kimyasal çözümler kadar olmasa da epey etkili bir yöntem.

Mesela buzdolabı kokusuna ilaç olur

1-kasik-kahve-yeni
Telveyi gazete kâğıdına yayın, güneşte ya da sıcak bir köşede kurutun. Sonra bir çay altlığı ya da kâseye aktarıp, buzdolabının uygun bir köşesine yerleştirin. O ekşi kokuyu karbonattan daha iyi emiyor.

Mesela güzellik sırrınız olur

Güzellik dediğimiz şey en temelde cilt güzelliği. Kahve telvesi de yüzden bacağa, göbekten ellere ayaklara tüm cilt için faydalı. Peeling etkisiyle kan dolaşımını hızlandırıyor, siyah noktaları yok ediyor.

Telveyi azıcık ılık suyla hafifçe sulandırıp temizlediğiniz yüzünüze çok hafif hareketlerle sürüp, 10 dakika bekleyip yıkayabilirsiniz.

Mesela soğan sarımsak kokusuna parfüm olur

bir-dis-sarimsak-yemek-ne-ise-yarar-3-one-cikan

Soğan, sarımsak doğradıktan sonra kokusunu gidermek için de ellerinizi telveyle ovuşturup yıkayabilirsiniz. Hem yüzeyde kalan yağ sayesinde nemlendirici etkisi de oluyor. Deneyin mutlaka efendim.

Mesela banyo öncesi vücut peeling’i olur

Kahve telvesinin içine birkaç damla nane, greyfurt, hindistancevizi yağı damlatabilir, selülit sıkıntınız varsa rendelenmiş limon kabuğu da ekleyip cildinize uygulayabilirsiniz.

Cilt pırıl pırıl oluyor, kesin bilgi.

Mesela hobilerinize alet olur

cromly

cromly

Evde sabun, mum yapımı gibi hobilerle ilgileniyorsanız, kurutulmuş telve harika bir ek malzeme olur. Ayrıca kâğıt, kumaş gibi emici yüzeylere eskitilmiş havası vermek için boya olarak da kullanabilirsiniz. El yapımı hediyelere telveyle sihirli dokunuşlar yapmak çok şık olmaz mı?

Mesela köpeciğinizin pirelerinin katili olur

kucuk-kopek-yemek-caliyor-2

Öğrenince biz de epey şaşırdık fakat yapan çokmuş.

Köpeğinizin şampuanına ekliyorsunuz telveyi, bununla yıkandığında hem pireler ölüyor hem hayvanın tüyleri parıl parıl parlıyor.

Yaşasın kahve telvesi!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?