Bebeklerde Oluşan Burun Tıkanıklığı ile Baş Etmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Favorilerime
Ekle

Bebeklerde burun tıkanıklığı, burun içindeki dokular şiştiğinde veya mukus ürettiğinde olur. Bebeklerin burun kanalları erişkinlere göre daha dardır. Bu sebeple tıkanıklık daha kolay oluşur. Üst solunum yolu enfeksiyonları tıkanıklığın en sık nedenidir. Bebeklerde burun tıkanıklığı ciddi sorunlara yol açabildiğinden oldukça önemlidir.

Bebeklerin burunlarından nefes alması neden önemli?

Bebekler emerek beslendiği için burundan nefes alıp vermeleri oldukça önemlidir. Bebeklerde burun tıkanıklığı olduğunda ilk olarak beslenme sorunları ortaya çıkar. Bebeklerin ağız yapıları farklı olduğundan, ağızdan nefes aldıklarında akciğerlere yeterli oksijen gönderilemez. Sonuç olarak da beslenme, solunum ve uyku problemleri gelişir.

Burun, vücuda giren havayı temizler, ısıtır ve nemlendirir. Ağızdan nefes alındığında soğuk, kuru ve kirli hava teneffüs edilmiş olur. Bu da bebeğinizin daha çok enfeksiyon geçirmesine neden olur.

Bebek hastalandığında burun tıkanıklığı nasıl önlenir?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları / Neanotoloji Uzmanı Dr. Burçin İşcan'ın verdiği bilgilere göre; soğuk algınlığı nedeniyle burun tıkanıklığı yaşayan bebeklerin bulunduğu oda aşırı ısıtılmamalıdır. Çünkü aşırı sıcak ortamlarda nem miktarı azalacağından burun tıkanıklığında artış olmaktadır. Bu nedenle oda ısısını 22-24 derecede tutmak ve odayı nemlendirmek tıkanıklığı azaltır.

Nem oranını yükseltmek için soğuk veya sıcak buhar makineleri kullanılabilir. Fakat bunların sürekli kullanımı önerilmez; çünkü uzun süreli kullanım zararlı mikroorganizmaların üremesinde artışa yol açabilir.

Burnu tıkalı bebekler ne gibi risklerle karşı karşıya?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülten Karasu'nun verdiği bilgilere göre; bebeklerde burun tıkanıklığı ciddi bir konudur. Burun tıkanıklığı olan bebeklerin yemek yeme düzeni, nefes alması ve gelişimiyle ilgili problemler ortaya çıkabilir. Bebeklerde görülen ağlama krizlerinin nedeni burundaki tıkanıklık olabilir.

Burnu tıkalı bebekler rahat uyuyamazlar. Derin uykuya geçemedikleri için de yeterince dinlenemezler. Hatta burun tıkanıklığı çok ileri düzeyde ise uyku sırasında apne adı verilen solunum durması dahi olabilir.

Burnu tıkalı bebekler için anne ve babalara çözüm önerileri

babyinfo

babyinfo

Bebeklerin sümkürme yeteneği henüz gelişmediğinden, burun tıkanıklığının tedavisi büyük çocuklara göre daha zordur. Bebeklerin burun mukozası kolaylıkla kuruma eğilimindedir. Burundan salgılanan sıvılar kuruyarak tıkanıklık nedeni olabilir. Bu nedenle bebeğinizin bulunduğu ortam ve burnunun nemlendirilmesi, tıkanıklık için faydalı olur.

Serum fizyolojik adı verilen tuzlu sular ya da deniz suyu damlaları ile günde 3-4 defa bebeğinizin burnunu nemlendirmeniz yerinde olur. Soğuk algınlığına bağlı tıkanıklıkları açmak için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Bebeklerde burun tıkanıklığı için burun aspiratörü kullanmak da etkili bir çözümdür. Özellikle burna serum fizyolojik damlattıktan sonra aspiratör kullanmak daha iyi sonuç almanızı sağlar.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

EZGİMOOLA12 Eylül 2018 11:29
Bir de bünye uyu&uyan dengesinde dağılınca bazen gece bebek uyusa da uyuyamıyorum. Bi keresinde oğlum tüm gece burun tıkanıklığı yüzünden uyuyamamıştı gece adeta bayılarak uykuya daldı. Bu sefer de ben uyuyamdım, o gece burun aspiratörlerini araştırıp en sonunda buyurken.com sitesiden satın almıştım halen çok memnunum.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?