Ouzo Roof Restaurant: Ege’nin İki Yakasını Bir Araya Getiren Mutfak

Fotoğraf: Özgür Bakır / Ouzo Roof Restaurant Kalamış
Alp Tuncer
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun ... Devamını okuyun
Alp Tuncer
12625 takipçi1229 içerik

Sıkça Yenen Konular

Rüya Yelsalı
Ocak 28, 2016
Çağla Gillis
Ağustos 23, 2019
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Çağla Gillis
Temmuz 26, 2019

Adını Yunanistan’ın geleneksel içeceği Ouzo’dan (uzo) alan bir Kalamış sakini. Yunan mutfağını Ege lezzetleriyle harmanlayan ve yeniden yorumlayan bir mutfak kültürü. Marina manzarasına karşı günü batırmak için güzel ve lezzetli bir bahane.

Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel terasında konuklarını ağırlayan Ouzo Roof Restaurant’a Yemek.com olarak konuk olduk. Türk mutfağına modern yorumlar katan Executive Chef Mehmet Yalçınkaya’dan lezzet tüyolarını öğrendiğimiz Ouzo Roof Restaurant tariflerini sizler için not aldık.

Kalamış Marina

Fotoğraf: Özgür Bakır / Kalamış Marina Manzarasına Karşı Balık Sofrası

Tam anlamıyla bir Yunan mutfağı değil Ouzo. Amaç Ege’nin iki yakasını aynı mutfakta bir araya getirmek. Şef Mehmet Yalçınkaya bunu ''Yeni Türk Mutfağı'' başlığı altında Türk lezzetlerini modern sunumlarla sentezleyerek başarıyor. Mutfağımızın öne çıkan ürünlerini sos ve sunum hazırlıkları eşliğinde ağırlıklı olarak kullanıyor. İşin içine hayal gücünü katıyor, tasarlıyor, yorumluyor ve sonrasında eyleme geçiyor. Türk ve Yunan ezgileri eşliğinde bu kompozisyon tamamlanıyor.

Ouzo Roof Restaurant Yemek Düzeni

Fotoğraf: Özgür Bakır / Ouzo Roof Restaurant Yemek Düzeni

Dekorasyon olabildiğince sade ve kalabalıktan uzak. Gözler Kalamış marina manzarası ve denizin derin maviliğine odaklanmış durumda. Girişte küçük bir el arabası içinde şefin yetiştirdiği taze baharatlar kokusuyla karşılıyor sizleri, hemen sol tarafınızda çeşit çeşit mezenin arz-ı endam ettiği mostrada (soğuk dolap) yer alıyor. Karşı koymak çok zor, bir an önce sipariş vermek istiyorsunuz.

Soğuk başlangıçlarda yerellik ön planda. Anadolu peynir tabağını “rakı, kavun, peynir ailesi” üçlüsü takip ediyor. Bu tabakta yer alan kavun dilimlerini 42 saat rakıda dinlendiriyor şef. Mini zeytinyağlı tabağı Ege’de yer alan bir yazlık evin mutfağından çıkma. Kabak bayıldı, yaprak sarma, enginar kalbi ve kabak çiçeği dolmasıyla ferahlayıp tarhunlu füme ahtapotla kendinize gelebilirsiniz.

Ortaya salata söylemeden olmaz. Tarifini de sizler için aldığımız Ege salatası, rokalı patlıcan ya da domates salatası. Deniz tarağı ve avokado püreli karides şefin imza tabaklarından. Kısa sürede mühürlenen deniz tarakları, yenilebilir toprak (aldığımız gizli bilgiye göre kurutulmuş zeytin kendisi) içine gömülüp taze taze hazırlanan tarator sosla taçlanıyor. Avokado püresi jumbo karideslere yatak oluyor.

Ara sıcaklarda taze sumaklı, nar ekşili deniz mahsullü pazı dolması, tart hamurunda fırınlanmış ahtapot, alinazik üzerinde karides kavurma, şişte fümelenmiş midye ızgara, ızgara külbastı üzeri sakızlı kalamar ve tam anlamıyla rakı şişesine balık olan fener kavurma.

Izgara balıklara eşlik eden garnitürler de (arzu ettiğiniz birini seçebiliyorsanız) hayli iddialı. Safranlı risotto, sakızlı patlıcan beğendi ve kremalı patatesli keki porsiyonlar halinde de yemek isteyebilirsiniz.

Ouzo Roof Restaurant Bar Bölümü

Fotoğraf: Özgür Bakır / Ouzo Roof Restaurant Bar Bölümü

Seçenekler uzayıp gitse de şefin alternatifleri bölümünde arası denizden çıkanlarla pek hoş olmayan konuklar da düşünülmüş. El yapımı taze makarnalar, risotto, ızgara köfte, yedi çeşit Ege otundan oluşan kavurma ve bonfile lokum gibi seçeneklere yer verilmiş.

Öğlen 12:00’de başlayan bu ağız tadına düşkün cümbüş haftanın her günü gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürüyor. Zengin içki menüsü ve rakı kavı ışıltılı marina manzarasında arzuya göre size eşlik ediyor. Bakırda çikolatalı sufle, yeşil elma mousse, çikolatalı dondurmalı sandviç ve karamelli cevizli tart geceyi tatlandırıyor.

Bir tatlı huzur almaya çıktığınız Kalamış’ın yeni sakinlerinden Ouzo. Güneşi uğurlamak, mezeye doymak ve Yunan ezgilerini ruhunuzda hissetmek için uğranacak duraklardan.

Ouzo Roof Restaurant Şef Mehmet Yalçınkaya

Fotoğraf: Özgür Bakır / Ouzo Restaurant Şef Mehmet Yalçınkaya

Şefi Tanıyalım: Türk mutfağı ile ilgili çeşitli fuar, festival ve yarışmalarda madalya, şilt ve sertifikalar kazanan şef Mehmet Yalçınkaya, farklı tatların buluşması olan “Fusion Mutfak” akımını yapmış olduğu çalışmalar sonucu Türkiye’de ilk uygulayan şeflerden biridir. İstanbul Mutfak Enstitüsü’nde Almanya’nın ünlü şefleriyle yapılan düelloda başarı ödülü almıştır.

Adres: Fener Kalamış Cad. No:38 Kalamış

Wyndham Grand İstanbul Marina Hotel, Kalamış’a nasıl gidilir?

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?