napa-valley-burger-co-manset

San Francisco'nun En İyilerinden Napa Valley Burger Co'da Hangi Hamburgeri Yemeli?

Favorilerime
Ekle

2015'in en iyi burgercileri arasında yer verdiğimiz Burgerhood'un kurucusu Okan İnceer, Yemek.com için yazdı.

Burgerhood’u açmadan önce özellikle yurt dışında epey bir burger dükkanı gezdik. Bundan sonra da özellikle sevdiklerimizi Yemek.com'da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İlk yazacağımız Napa Valley Burger Co – isminin çağrıştırdığı gibi Napa Valley’de değil, San Francisco Bay Area - Sausalito’da. Ta 1885’den beri var olan, Sausalito’nun en eski tuğla binasında.

Bu binada 1885’te Fiedleris General Store varmış ve 1940’larda aynı yer Glen Five and Ten olmuş. 1981’de bu sefer Winships Restaurant adını almış, şeker ve soda dükkanı olarak olarak hizmet vermeye başlamış ve daha sonra hayatına kahvaltı, öğle ve akşam yemeği mekanı olarak devam etmiş. 20 sene sonra ise 2012’de artık Napa Valley Burger Co açılmış bu hoş binada. Binanın dışındaki ve içindeki tuğlalar korunmuş. Bu sebeple dekorasyonu çok sıcak, büyük ihtimalle yapmacık bir sıcaklık için zorlama olarak yapılmadığı, kendi olduğu haliyle eskiden gelebildiği için.

Napa Valley Burger Co’nun bir özelliği de zincirleşmemiş olması. Zincir restoran modelinin anavatanı Amerika için sıra dışı olan bu detayı da not etmiş olalım.

Farklı ne var?

Napa Valley Burger Co’da dana etine ek olarak, kuzu, tavuk, hindi, bufalo, somon, yengeç etinden ve veggie burgerler var. Bu kadar çok çeşidi başka hiçbir burgercide görmedik açıkçası.

Napa Valley Burger Co’da bir diğer sevdiğimiz şey de çok farklı çeşitte peynir kullanımı. Çedar dışında bu kadar çok çeşit peynir kullanımını da başka hiçbir burgercide görmedik. Napacıların kullandıkları peynirlerin arasında jarlsberg peyniri, rokfor, gouda, gravyer ve hatta trüf tremor peyniri bile var.

Napa Valley Burger Co’da harika bir şarap ve bira menüsü de var. Her burger için bir şarap eşleştirmesi düşünmüşler. Napacılar gibi biz de Burgerhood ekibi olarak burgerin bira kadar şarapla da eşleşebileceğini düşünüyoruz. Napa Valley Burger Co adından da mütevellit harika bir şarap menüsüyle bunu ziyadesiyle yapıyor. Hatta şaraplarını doğrudan fıçı ‘tap’ sistemi ile servis ediyorlar.

Şarap ve bira dışında Napa Valley Burger Co’da çok zengin bir kokteyl menüsü de var. Sangria’dan Bloody Mary’e bilindik tatlar yanında viskiyle yapılan daha farklı kokteylleri de var. Bu kadar çeşit sunması yine ana yemeğin burger olduğu bir restoranda alışılmadık geldi bize.

Ne yedim?

https://www.instagram.com/napavalleyburgercompany/ | instagram - napa valley burger co

instagram - napa valley burger co

Ben burada Yountville Burger yedim. Burgerimde tütsülenmiş bacon, gravyer peyniri, ufalanmış sarımsaklı kruton, roka, sarımsaklı mayonez ve parmesan kıtırları vardı. Napa Valley Burger Co’da etler hep orta pişiyor. Benim etim de tam kararında bir ortaydı. Türkiye’de bazı müşterilerin Napa ortasını daha fazla pişsin diye geri göndereceği kesin! İçindeki diğer malzemeler de özellikle parmesan peyniri, hastası bir insan olarak beni mest etti! Yountville Burger’deki tek sıkıntı burger o kadar kocamandı ki şöyle alttan üstten kavrayıp koca bir ısırık almak mümkün olmadı. Oysa biz Burgerhood’da ilk ısırıkta aksa da ağzımızı kocaman açıp salaş salaş burger yemeyi çok seviyoruz.

Napa Valley Burger Co’daki bütün burgerler 225 gr. Burgerin yanında marul, domates, soğan, özel sos ve kırmızı şarap sirkesine bulanmış Napa yöresi yeşillikleri ve brioche krutonlar geliyor. 2$ fazla ödeyerek glütensiz ekmek tercihi yapabiliyorsun. Eğer brioche burger ekmeği istemiyorsan marulun içinde de alabiliyorsun burgerini.

Ne içtim?

Ben henüz o zamanlar burgeri şarapla yemeye alışkın olmadığım için tercihimi fıçı biralardan, Napa Smith, Amber Ale’dan yana kullandım. Ve o da koca bir bardakta gelince Napa Valley Burger Co’dan çıkarken başım dönmeye başlamıştı doğrusu!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?