faust-manset

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [23-29 Mart]

Favorilerime
Ekle

Umarız enerjiniz yerindedir çünkü yine dopdolu bir etkinlik listesi ile huzurlarınızdayız!

ARTER’in bahar sürprizli üç kişisel sergisi, Kloster ve Babylon Bomonti’nin yine evde oturmamaya söz verdirtmiş konserleri, bir ayağımızı Akaretler’e bağlayan C.A.M.’in yeni misafiri etkinlik rotalarımızdan birkaçı. Bu kez opera bile izleyeceğiz. Daha ne olsun!

İşte geriye dönüp baktığınızda “iyi ki oradaymışım be!” diyeceğiniz etkinlikler:

Faust @ Süreyya Operası 25, 26, 29 Mart

Bir tane de opera haberi vermeyelim mi yani! Birçoğumuzun ‘ulaşılmaz’ dediği operayı her daim sevdirmeye, yaymaya çalışan Süreyya Operası bir süredir Faust ile ilgi çekiyor.

24 yıl sonra ilk kez burada prömiyerini yapan, Alman yazar J. W. Goethe'nin aynı adlı eserinden bestelenen Faust, tekrar sahneleniyor. Fransız besteci Charles Gounod’un bestelediği Faust’ın orkestra şefi Roberto Gianola.

Faust’un konusunu anlatmamıza gerek olmadığını düşünüyor ve etkinlik hakkındaki detaylı bilgileri şuraya iliştiriyoruz.

Süreyya Operası adres: Bahariye Caddesi, Caferağa Mahallesi, No:29, Kadıköy, İstanbul

Haftanın Filmi: Hatıraların Masumiyeti

Geçtiğimiz ay !f Film Festivali sebebiyle duyurduğumuz Hatıraların Masumiyeti, bu haftanın en dikkat çeken vizyon filmlerinden. Bu vesile ile son çağrımızı yapalım; bilet bulamamış, gidememiş, kaçırmış arkadaşlara tekrardan haber verelim istedik.

İngiliz yönetmen Grant Gee’nin yönetmenliğini yaptığı Hatıraların Masumiyeti, Orhan Pamuk’un artık kült diyebileceğimiz romanı Masumiyet Müzesi’nden esinlenerek çekildi.

Yazarla karakterlerin, gerçekle hayalin, aşk ve İstanbul’un bütünleştiği filmin oyuncuları ise şöyle: Ayla Pandora Colin, Kemal Mehmet Ergen, Ara Güler, Süleyman Fidaye, Türkan Şoray.

Dünya prömiyerini 72. Venedik Film Festivali’nde yaptığını da hatırlatalım.

Baharda Üç Kişisel Sergi @ ARTER 24 Mart-15 Mayıs

Hatırlarsanız ARTER, çağdaş sanatın en popüler örneklerinden “Bosnalı Kız!” eserine imza atmış Sejla Kameric’i 'Bim Bam Bom Çarpınca Kalp' isimli sergiyle bir güzel ağırladı. Şimdi sıra baharın şerefine üç kişisel sergide.

Bahar Yürükoğlu’nun sanatçısı olduğu Devridaim; varlık ve yokluk, doğa ve medeniyet, retrofütüristik maden kasabaları ve ileri teknoloji bilim köylerine odaklanıyor.

Murat Akagündüz’ün Vertigo isimli sergisi ise sanatçının yeryüzündeki en yüksek dağ zirvelerinin Google Earth üzerindeki görüntülerini betimlediği beyaz üzerine beyaz yağlıboya serisinden oluşuyor.

Üçüncü sergi de Şener Özmen’in Filtresiz’i. Süreyya Evren’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, "tanınma" kavramını ve sanatçının tanınma süreçlerini takiben ortaya çıkan bireysel "talep ve arzuları"nı ele alıyor.

ARTER adres: İstiklal Cad. No: 211 Beyoğlu, İstanbul

Ben Tek, Hepiniz @ C.A.M. Galeri 3-28 Mart

Bir diğer sergi rotası için Beyoğlu’ndan Akaretler’e doğru yol alıyoruz. Hedefte her işini takibe aldığımız C.A.M. var. Galeri, Figen Cebe’nin ‘Kırmızı Görüyorum’ isimli sergisinden sonra kapılarını Yusuf Aygeç’in 'Ben Tek, Hepiniz’ sergisine açtı.

Sanatçı bu sergisinde, çocukken dinleyip belleğimizde yer eden masallara, öğrenilmiş korkulara, dayatılmış kurallara, inançlara, bilinçaltının derinliklerine iniyor ve alışkanlıkları sorguluyor.

Kendi korkularınızdan, alışkanlıklarınızdan bir parça bulabileceğiniz bu sergi için son gün 28 Mart. Elinizi çabuk tutmakta fayda var.

C.A.M Galeri adres: Şair Nedim Caddesi, No.25A, Akaretler, İstanbul

Özel Gösterim: Woyzeck, Kameraman, Çö Aslanı @ Avam Kahvesi Kadıköy 23, 26, 27 Mart

Kadıköy’de toplantı salonu, kafe ve sinema salonu olarak faaliyet gösteren diğer bir deyimle çok amaçlı mekan Avam Kahvesi’nde özel gösterimler devam ediyor. Programındaysa yine kült, unutulmaz filmler var.

Werner Herzog’un Woyzeck’i, Buster Keaton ve Edward Sedgwick'in Kameraman’ı ve John Ford'un Çöl Aslanı filmleri haftanın gidilesi en havalı etkinliklerinden.

Etkinliklerin ücretsiz olması ise ayrı bir güzellik.

Avam Kahvesi Kadıköy adres: Hacı Şükrü Sok. No:1/1, Dedem Apt. 1. Kat, Kadıköy, İstanbul

Around The Clock @ KLOSTER 25-27 Mart

Underground müziğin en sevilen isimlerini bir araya getirecek olan Around The Clock, size unutulmaz bir hafta sonu vadediyor. İddiaları da büyük: 2 gece 2 gün aralıksız dans!

Almanya’nın DJ starlarından Chris Liebing, canlı performansıyla herkesin ağzını açık bırakan prodüktörlerden Guti, Kloster’ın vazgeçilmezlerinden TANGUN etkinlikte sahne alacak 30’a yakın isimden birkaçı.

Bu etkinliğe gidecek arkadaşlara da pek önemli mesajları var: Kondisyonunuzu güçlendirin, figürlerinize çalışın; enerjininizi yüksek, kulaklarınızı açık, telefonunuzu kapalı tutun ve İstanbul’un en uzun hafta sonuna hazırlanın!

Kloster adres: Hüseyinağa Mahallesi, Kamer Hatun Caddesi, No 10/B, Beyoğlu, İstanbul

DANdadaDAN @ Salon İKSV 25 Mart

Sen Bana Birini Android isimli tek albümleri ve pek hoşlaştığımız canlı performanslarıyla yerli müzik sahnesinin parmakla gösterdiğimiz gruplarından DANdadaDAN Bant Mag. işbirliğiyle Salon İKSV’de.

Korhan Futacı, Berke Can Özcan, Feryin Kaya ve Burak Irmak’tan oluşan grubun 2014 yılından bu yana ilk canlı performansları olacağını da hatırlatalım. Yani bu çok özel gece kaçırılacak gibi değil.

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

Mumdance, Noisia @ Babylon Bomonti 25 Mart

Babylon aynı gece iki büyük ismi sahnesinde ağırlıyor. İlki Hollandalı kolektif, “I am Legion” albümüyle adından sıkça söz ettiren Noisia! Dubstep'ten drum'n'bass'a, jungle'dan techstep sularında yüzecek olan grubun; The Omen, Scary Monsters and Nice Sprites ve Raise Your Weapon şarkılarına yaptığı remixleri şimdiden playlistenize ekleyin.

Mumdance da Noisia’dan sonra sahne alacak isim. "Tarahtid EP'siyle grime, dubstep ve drum'n'bass bileşimini kendi tarzıyla dünyaya yaymaya başlayan” Mumdance Proto albümü ile deyim yerindeyse sahnenin altını üstüne katacak.

Babylon Bomonti adres: Silahşör Caddesi, Bomonti, Şişli, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?