etkinlik-manset

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [9-15 Mart]

Favorilerime
Ekle

Bu haftayı kadınlara ayırıyoruz desek yanlış olmaz. Kadını merkeze alan toplam 3 dolu dolu etkinlik ile huzurlarınızdayız. Anlayacağınız 8 Mart’ı öyle kolay kolay yedirtmiyoruz!

Kadın temalı konser, film, söyleşi ve atölyeleri ajandanıza ekledikten sonra Mart ayının en dikkat çeken iki sergisi içi Akaretler ve Tophane’ye doğru yol alıyoruz.

Son olarak bu yıl ilkini gerçekleştirecek Sound Ports ve Buika ile ruhlarımızı arındırıyoruz.

İşte bu haftanın nefis İstanbul rotaları:

Chantal Hakkında Her Şey @ İstanbul Modern 10-20 Mart

Feminist sinemanın öncülerinden Chantal Akerman’ın en geniş retrospektifi İstanbul Modern’de! Filmmor Kadın Filmleri Festivali işbirliğiyle hazırlanan gösterim programında; Budala Almayer, başyapıtı Jeanne Dielman, Oralarda, Güney, Tutsak, Yarın Taşınıyoruz ve son filmi No Home Movie gibi Akerman’ın oyunculuğunu yaptığı ya da yönettiği filmler var.

Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan yönetmene adeta bir saygı duruşu olan bu programı kaçırmamızda fayda var. Özellikle kadın arkadaşlara duyurulur!

İstanbul Modern adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No: 4, Karaköy, İstanbul

12. Akbank Kısa Film Festivali @ Akbank Sanat 7-17 Mart

Bu yıl 12. yaşını kutlayan Akbank Kısa Film Festivali bu hafta en dikkat çeken etkinliklerden. Kolay değil, 28 ülkeden toplam 104 film festival seyircisiyle buluşacak. Buna “En İyi Kısa Film” ödülü için yarışacak Ave Maria, ödüle doymayan Dissonance, Venedik’te yine aynı ödül için yarışan ve kazanan Belladonna ve Love Comes Later da dahil.

Festivalin bir diğer güzelliği ise dünya sinemasının büyük ustalarından Cafer Panahi’nin sinemasının da mercek altına alınması. Özellikle Berlin’de Altın Ayı ödülü kazanan son filmi Taxi’nin de festivalde gösterileceğini hatırlatalım.

Etkinlikler ücretsiz amma velakin bir saat öncesinden Akbank Sanat’ta bitmeniz tavsiye edilir.

Akbank Sanat adres: İstiklal Cad. No:8, Beyoğlu, İstanbul

Masturbation @ Mixer 18 Şubat-25 Mart

18 Şubat’ta Masturbation isimli sergisi ile kapılarını açan Mixer, bu haftaki sergi rotalarımızdan! Farklı disiplinlerden bir araya gelen birçok sanatçı, Masturbation kelimesinin ilk anlamı ile sanatçıların üretim sürecinde aldıkları hazza odaklanıyor.

Bora Akıncıtürk, Turan Aksoy, Ferzan Aktaş, Burak Ata, Basako, Damla Baş, Zeynep Beler, Antonio Cosentino, Cemal Demir, Ali Elmacı, Tarık Gök, Şakir Gökçebağ, Horasan, Hüseyin Işık, Burak İşseven, Merve Morkoç gibi toplam 28 sanatçının yer aldığı bu kolektif sergi; resimden videoya, performanstan desene kadar uzanan multi disipliner bir deneyim sunuyor. Öyle çok bir şey de kalmadı bitmesine, hafta sonu gitmeli!

Mixer adres: Boğazkesen Cad. No:45, Bodrum Kat, Tophane, İstanbul

Sound Ports @ Veranda Pera, KargArt, Arkaoda, Trump Towers, Coop, Babylon Bomonti 10,11,12,13 Mart

İki Akdeniz şehri Tel Aviv ve İstanbul’u birleştirme kararıyla yola çıkan ve “Müzik Birleştirir” mottolu Sound Ports Festivali bu yıl ilkini gerçekleştiriyor. Pek heyecanlı olduğumuz doğrudur.

4 gün boyunca sürecek olan festivalde; Burhan Öçal, Tahribad-ı İsyan, Baba Zula, Cüneyt Sepetçi gibi yerli isimlerin yanı sıra Boom Pam, Shai Tsabari, Butterin Trio, Miss Red gibi Tel Aviv merkezli sanatçılar da var.

Anlayacağınız festival; hip hop’tan caza, elektronik müzikten etniğe kadar pek çok farklı müzik türünü bir araya getiriyor. KargART, Babylon Bomonti, Arkaoda, COOP, Veranda Pera, Trump Towers da festivalin 6 mekanı.

Festival programı için şöyle alalım.

14.Uluslararası Gezici Filmmor Festivali @ Pera Film, İstanbul Modern, Aynalı Geçit, İtalyan Kültür Merkezi 15-18 Mart

14. yaşını kutlayan Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yıl “Kadın Dayanışması Yaşatır” sloganıyla yola çıkıyor.

"Kadınların deneyimleri, düşleri ve ürettiklerini sinemayla/sinemada paylaşmayı sürdüren” festivalde 70’i aşkın film gösteriliyor. Daha bitmedi! Atölyeler, panel, forum ve söyleşiler de cabası. Pera Film, İstanbul Modern, Aynalı Geçit ve İtalyan Kültür Merkezi festivalin mekan bellediği adresler.

Diren!, Mahrem Şiddet, Üç Yalan, Silinen Kadın, Umudun Tarifi, Satılık Adalet, Parmaklıklar Ardında Burkasız listenize eklemeniz gereken filmlerden.

Festival programı için şöyle buyrun.

Buika @ CRR 13 Mart

Neredeyse her hafta bir olaylı konsere imza atan CRR, bu kez İspanyol aşk şarkılarının buğulu, yanık ve tutkulu sesi Buika’yı sahnesinde ağırlıyor.

2016’nın en iyi konserleri arasına gireceğine emin olduğumuz bu konser sizi şöyle bir sarsabilir. Çünkü Buika’nın böyle sarsıcı bir etkisi var.

New York Times’ın "Buğulu, katmanlı ve hükmeden bir sesi var, sanki Nina Simone gibi ama daha esnek ve virtüöz…” diye kendisinden bahsettiği Buika’nın 56. Grammy Ödülleri'nde "La Noche Mas Larga" albümü ile En İyi Latin Caz Albümü'ne adaylığı da var.

Cemal Reşit Bey Konser Salonu adres: Dar’ül Bedayi Cad. No: 31, Harbiye, Şişli, İstanbul

Kadınlara Özel @ Fransız Kültür Merkezi 9-19 Mart

Çılgın ve pek kalabalık bir Dünya Kadınlar Günü’nü ardımızda bıraktık ama yankıları Chantal Akerman, Filmmor ve Fransız Kültür Merkezi’nin bu nefis programı ile devam ediyor.

8 Mart vesilesiyle "kadın hakları, kadınlık ve kendini bir davaya adamış kadınlar konularını" ele alan bu programda her şey var! Film, söyleşi, konser, sergi, ödül töreni…

Kate Barry’nin Actrices isimli sergisi, La Dame Blanche konseri, Duygu Asena ödül töreni, şiir ve siyaset arasında kadının dijital seferberliği isimli söyleşi programın en dikkat çeken etkinliklerinden.

Bu hafta radarınıza Fransız Kültür Merkezi’ni almalı!

Fransız Kültür Merkezi adres: Kuloğlu Mah. İstiklal Cad. No:4, Beyoğlu, İstanbul

Hangi Güneş Seyre Daldı Son Rüyanı? @ RAMPA 10 Mart-7 Mayıs

Canan’ın Işıl Işıl Karanlık ve Hüseyin Bahri Alptekin’in Demokratik Lüks sergileriyle andığımız Rampa; bu kez Ergin Çavuşoğlu’nun işleriyle karşınızda!

7 Mayıs’a kadar izleyebileceğiniz "Hangi Güneş Seyre Daldı Son Rüyanı?” Çavuşoğlu’nun Rampa’daki üçüncü kişisel sergisi.

Sorunun getirdiği farklı içerimlere karşılık veren sanatçı, gündelik şeylerdeki güzelliği görmek ve kutlamak üzere bizi bir tür Dadaist ilahiye davet ediyor.

RAMPA adres: Şair Nedim Caddesi, No: 21/A, Akaretler, Beşiktaş, İstanbul

Ağır Roman @ Zorlu Center PSM 11-12 Mart

milliyet

milliyet

Metin Kaçan’ın ünlü eseri Ağır Roman’ın oyunlaştığının haberini almışsınızdır. İşte Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın sahneye koyduğu Ağır Roman şimdi Zorlu Center’da!

Kolera Mahallesi’nde geçen oyun; mahallelilerinin yalnızlıklarını, acılarını ve aşklarını konu alıyor. Şiddete, ötekileştirmeye, suça tanıklık edeceğiniz bu oyun kaçırılacak gibi değil.

Barış Erdenk’in yönetmenliğini üstlendiği oyun kalabalık bir oyuncu kadrosuyla karşımıza çıkıyor: Berkay Akın, Emre Basalak, Özlem Boyacı, Özlem Baykara Danacı, K. Sinan Demirer, Mustafa Kılıcı, Mert Kırlak, Serhat Onbul...

Zorlu Center PSM adres: Zorlu Center, Levazım Mah. Koru Sok. No:2/PSM/70, Zincirlikuyu, Beşiktaş, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?