tersine-dunya-manset

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [16-22 Mart]

Favorilerime
Ekle

İlkbahar geldi, güneş yüzünü gösterdi diye sevinirken havalar yine kelimenin tam anlamıyla bozdu. Kısa vadede tatil planı yapanların yüzleri düştü. Ama hemen kendinizi koyvermeyin.

İstanbul yine sergilerden tiyatrolara birçok etkinlikle dolu. Biz de kafanızı dağıtacak ve eğlenmenizi sağlayacak bir etkinlik listesi yapalım dedik.

Yaza, denize, kuma, güneşli günlere şurada ne kaldı. Az daha sabretmeli. İşte size dayanma gücü verecek o etkinlikler...

Haftanın Filmleri: Kung Fu Panda 3, Mükemmel Bir Gün

Haftanın gidilesi iki filmini açıklıyoruz! İlk film önerimiz de hepimizin bayıla bayıla izlediği Güneşli Pazartesiler filminin yönetmeninden geliyor; İspanyol yönetmen Fernando Leon de Aranoa’nın son filmi Mükemmel Bir Gün “gitmezseniz ayıp olacaklar” hanenize yazılacak filmlerden. Benicio Del Toro, Tim Robbins, Olga Kurylenko ile Melanie Thierry’nin oynadığı film, çatışma bölgesinde yaşayan bir toplumun su kaynağını kurtarmak için girdiği umutlu dolu, bazen tehlikeli mücadeleyi konu alıyor.

Diğer film önerimiz de bebelere ve ailelere geliyor; pek sevdiğimiz Panda Po’nun hikayesi, Kung Fu Panda 3 ile devam ediyor.

Alessandro Carloni ile Jennifer Yuh’un yönettiği filmin seslendirmesinde Jack Black, Bryan Cranston, James Hong, Angelina Jolie ile Dustin Hoffman var.

Sleep Party People @ Salon İKSV 18 Mart

Adeta bir Oi Va Voi adeta bir Parov Stelar gibi ailemizin bir parçası haline dönüşen grup Sleep Party People, İstanbul’da bir kez daha arzıendam ediyor. Bize de güle oynaya gitmek düşüyor.

David Lynch ve Erik Satie’nin çalışmalarından ilham alan Danimarkalı dream-pop grubunun bayıla bayıla dinlediğimiz şarkıları şöyle: I am Not Human At All, Dwarf And The Horse, Notes To You...

Sahne performanslarının bir harika olduğunu ve sahneye tavşan maskeleriyle çıktıklarını da hatırlatalım.

‘Rüyalarınızın fon müziğini” canlı canlı, dünya gözüyle görüp dinlemek isterseniz Salon İKSV’ye doğru yol almalı!

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

Korku Sineması Akşamları @ Tuva Sanat Merkezi 18 Mart

Tuva Sanat Merkezi, Korku Sineması Akşamları’na bu kez David Robert Michell’den It Follows ile devam ediyor. Her ayın 3. cuma gününde Kutay Ucun önderliğinde bir araya gelen sinemaseverler, belirlenen filmin okumasını yapıyor, korkunun analizini çıkarıyor. Hatta bununla kalmıyor sonrasında bir after party patlatıyor.

Böylesine eğlenceli bir etkinliği kaçırmayacağınızı düşünüyoruz.

Tuva Sanat Merkezi adres: Atıf Yılmaz Sokak, No:16/3, Beyoğlu, İstanbul

A Bridge Too Far @ x-ist 3 Mart-2 Nisan

Türkiye ve Hollanda merkezli sanatçı Ahmet Polat, yeni sergisi A Bridge Too Far ile x-ist’te!

Sergi; küratörlüğünü üstlenen R. Paul McMillen'ın, BOZAR Brüksel'de sergilenen İmagine İstanbul serisinden bir seçki sunuyor. Serinin İstanbul’un bugününe dair bir kayıt niteliği taşıdığını ve Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşacağını belirtelim. Siz de ona göre gidin. 2 Nisan son gün!

x-ist adres: Abdi İpekci Caddesi, Kaşıkçıoğlu Apt. No: 42, D.2, Nişantaşı, İstanbul

Duvarlarda Saklı @ ALAN İstanbul 1 Mart-2 Nisan

Alper Bıçaklıoğlu’nun 7. kişisel sergisi 'Duvarlarda Saklı’ Mart ayının kaçırılmayacak sergilerinden. Elinizi çabuk tutup şimdiden rotanıza almanızda fayda var.

Sergi, modern kent duvarlarının parçası haline gelen ve çoklu kültürel ve politik içeriklerin taşıyıcısı afişlerin, çağdaş sanat bağlamında yeniden üretimini ele alıyor.

Özellikle Yeni Avangard ve Pop Art'a pek ilgili arkadaşlara duyurulur: Sanatçı, bu iki temel stratejiyi bir arada kullanarak çağdaş sanat dünyası için yeni kapılar aralıyor.

ALAN İstanbul adres: Asmalı Mescit Caddesi, No:5/2 , Tünel, Beyoğlu, İstanbul

Tersine Dünya @ Moda Sahnesi 22 Mart

Bu hafta ne izleyelim köşemizde, Orhan Kemal’in klasikleşmiş eseri Tersine Dünya’dan uyarlanan aynı isimli oyun var.

Engin Alkan’ın yönetmenliğini üstlendiği oyun, kadın erkek arasındaki toplumsal rol dağılımı, gündelik ilişkiler, ailenin yapısı ve namus kavramı gibi konulara mizahi bir üslupla odaklanıyor.

Kalabalık oyuncu kadrosunu da anmadan geçmeyelim: Tuba Erdem, Çağdaş Tekin, Çağrı Büyüksayar , Cansu Ecem Karabulut, Suat Onur Çalık, Şeyma Gökçe Cengiz , Arman Yıldız, Deniz Gürsucu, Çisil Oral, Mert Tiryaki, Mesut Özsoy, Gökhan Kum, Yüce Armağan Erkek , Hakan Kahraman ve Feyha Çelenk.

Pek renkli kostüm ve dekor için de Candan Seda Balaban ve Barış Dinçel’e buradan alkışlarımızı gönderiyoruz.

Moda Sahnesi adres: Caferağa Mah. General Asım Gündüz Cad. Halil Ethem Sk. No.34/27, Kadıköy, İstanbul

Dole & Kom @ Kloster 16 Mart

Hayata gece başlayan arkadaşlar sizi unuttuk sanmayın! Berlin’den öyle nefis öyle enerjik bir ikili geliyor ki çarşamba bile olsa bu partiyi kaçırmak istemezsiniz. Evet ertesi gün iş var, evet o denli dans ettikten ve içtikten sonra bir insan nasıl çalışabilir ki gibi sorular aklınızı çeliyor olabilir. Ama hemen pes etmeyin! Bu stres savar, bu bol eğlenceli gece unutulmayacak anılarınızda yer edecek.

Çünkü on parmağında on marifet olan DJ ve yapımcı ekip Dole & Kom'un Studio 45 adındaki canlı setleri dünyanın dört bir yanında duyuldu ve ‘Freak It’ İngiltere Top 40 listesine giriş yaptı. Daha da sayalım, Acker Records ile büyük bir uyum yakalayıp Wanderzirkus, Fusion, Kee Club, Wannda Land ve Lethargie Festival gibi klüp ve festivallerde sahne aldı.

Şimdi de çarşamba gecelerinin vazgeçilmez adresi Kloster Terrasse Lounge’talar! Tüm gece kalamasanız bile en azından bir uğrayın.

Kloster adres: Hüseyinağa Mahallesi, Kamer Hatun Caddesi, No 10/B, Beyoğlu, İstanbul

Büyük Ev Ablukada @ VW Arena 19 Mart

Büyük Ev Ablukada’nın son albümü Fırtınayt için geri sayıyoruz! Herkesin merakla beklediği o büyük konser günü bilgilerini grubun sözleriyle aktaralım:

"Merhabayın;

Nasıl Full Faça için Dünya'nın Son Konserini yaptıysak yeni şeklimiz Fırtınayt için de kocaman, falanlı filanlı, parti havasında müthiş bi konser hazırladık.

Konser yaklaştıkça bi kaç sürpriz yapabiliriz. Belki bi kaç şarkı yayınlarız. Ay hemen söledim sürprizi.

Ayrıca yıllardır Afordisman Salihins'in nasıl kilo veremediğine tanıklık etmeniz için çok iyi bi fırsat.

Yaş sınırı var konserde sanırım erotik bi şeyler olucak.”

Kısacası 19 Mart’ta Volkswagen Arena’da olup o atmosferi yaşamalı.

Volkswagen Arena adres: Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No:4/A, Sarıyer, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?