hafta-etkinlik-manset

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [6-12 Nisan]

Favorilerime
Ekle

Nisan güzel, Nisan iyi! Güneşin içleri ısıtması, çiçeklerin yavaş yavaş açması, tatil planları derken bir heyecanlı, bir mutluyuz sanki. Kendimizi sokağa ne kadar atsak az. E bunun için de bahane çok. Bir kere şehre en büyük film festivallerden biri gelmiş, ona gitmeli. Lezzet avcılarının yüzünü güldürecek “Restoran Haftası” etkinliğini de unutmayalım tabii.

Hem müziğe hem kahveye doyacağınız Bean Beat Bite, sergiler, konserler, sizin için seçtiğimiz haftanın vizyon filmi de cabası!

Şu listeden bir etkinliği kaçırdınız mı yazık olur, üzülürsünüz. Es geçmeyin, alın notlarınızı!

35.İstanbul Film Festivali 7 - 17 Nisan

35. yaşını kutlayan İstanbul Film Festivali bu hafta başlıyor! Eminiz ki haftalar öncesinden listeler yapmış, biletleri almışsınızdır ama biz yine de duyuralım diyoruz. Sonuçta aramızda işini son ana bırakmış sinefiller illaki vardır.

"İz Bırakan Filmler” konseptli festival programında dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklere, yeni keşiflerden başyapıtlara kadar 187 uzun metrajlı, 10 kısa ve 24 deneysel film var. Söyleşi, parti, sinema dersleri, atölye ve konserler de festivale heyecan ve güzellik katan yan etkinlikler.

Film önerilerimiz de olmaz olur mu! Berlinale’de Teddy Ödülü’nü kazanan Tekir, bir Coen Kardeşler filmi Yüce Sezar!, Venedik’te Altın Aslan için yarışan Köpeğin Kalbi, Hitchcock/Truffaut, kurgusuyla dikkat çeken 11 Dakika, Attenberg filmi ile gönüllerde yer edinen Athina Rachel Tsangari’nin yeni filmi Şövalye, Evrim, 24 Hafta, Neon Boğa, Ağustos Olayları, Binbir Gece, Gelecek Günler festivalin en dikkat çeken filmlerinden.

Rotalar da şöyle: Atlas, Beyoğlu, Fitaş, Rexx, İstanbul Modern, Feriye Sineması...

Program, söyleşi, gösterimler kısacası festival ile ilgili tüm detaylar için şöyle buyurun.

Restoran Haftası @ Brunelle, FerahFeza 7, 12 Nisan

Sinefilleri film festivaliyle foodie'leri de restoran haftasıyla sevindirelim istedik. Türkiye’nin 7 farklı şehrinde gerçekleştirilen bu pek iştah açıcı etkinlik 3 Nisan’da başladı, 30 Nisan’a kadar da devam ediyor.

Bu vesileyle bu hafta gözümüze kestirdiğimiz en şahane rotaları sizin için çıkardık. İlk rota Moda’nın en yenilerinden olan Brunelle. Street Food § Street Jazz konseptli etkinlikte şefin hazırladığı özel menü-şarap eşleşmesinin tadına varacaksınız. Arka fonda street jazz müziği çalarken bir yandan Mersin tantuni kişinizi, roka salatanızı, balık ekmeğinizi yiyebileceksiniz.

Diğer rota ise Karaköy’ün pek havalısı FerahFeza. Yine şefin bu haftaya özel hazırladığı “Degüstasyon Menüsü” şarap eşliğinde sunulacak. Yaklaşık 10 çeşit menüde çiğ köfte, midye dolma, kumpir, patates graten, mücver çöp şiş, kuzu kokoreç gibi seçenekler var.

Daha fazla bilgi için şöyle alalım.

Sofardan Salon’a @ Salon İKSV 8 Nisan

Salon İKSV ve Sofar Sounds İstanbul işbirliğiyle gerçekleştirilen konserler dizisi kaldığı yerden devam ediyor!

Son olarak bu sahnede progresif ve psychedelic rock grubu Nekizm, hiçbir yere ait olmayan No Land, indie folk besteleriyle şahane dakikalar yaşatan Senar Şener’i izlemiştik. Şimdi sıra 60’ların saykadelik tonlarını 2000’lerin elektronik öğeleriyle harmanlayan Gözyaşı Çetesi, Selin Sümbültepe ve yaptığı müziği alternatif retro pop diye tanımlayan Beyza Eşme’de!

Yeni keşifler için Salon İKSV’nin yolunu tutmalı!

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

Zihin Oyun Alanı @ Daire Sanat 9 Nisan - 7 Mayıs

Daire Sanat, Kerem Ağralı’nın Nabız isimli sergisini ağırladıktan sonra Zihin Oyun Alanı isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergi ise geçmişe ait olanı teknik ya da düşünce farklılıkları ile sanatçıların kendi öznel üretim süreçlerinde yorumlayarak oluşturdukları çalışmalarını bir araya getiriyor. Serginin sanatçıları şöyle: Tutku Bulutbeyaz, Elsa Ers, Özgür Demirci, Buğra Erol, Gözde Ulusoy.

7 Mayıs’a kadar devam edecek olan sergiyi Pazartesi hariç her gün izleyebilirsiniz.

Daire Sanat adres: Boğazkesen Cad. No:76A, Tophane, Beyoğlu, İstanbul

Kağıt Üzerine @ Mixer 1 Nisan - 7 Mayıs

Mixer’in 1 Nisan’da başlayan Kağıt Üzerine isimli sergisini de şuraya koyalım. İstiklal’e, Cihangir’e yolunuz düşerse bu sergi de aklınızda olsun diye.

Sanatçının üretimi için vazgeçilmez bir malzeme olan kağıt, bu serginin odak noktası. Farklı disiplinlerden bir araya gelen toplam 19 sanatçı, kağıtla olan özgün ilişkilerini bu sergide ortaya koyuyor. Bu malzemenin sanatçılar için ne anlama geldiğini, sanatsal pratiklerine hangi noktalarda dâhil edildiğini ve üretim süreçlerinde nasıl bir rol oynadığını inceliyor.

Pınar Akkurt, Aslımay Altay Göney, Kaan Bağcı, Berkay Buğdanoğlu, Nermin Er, Murat Han Er, Didem Erk, Melike Kılıç, Çağla Köseoğulları, Alican Leblebici, Ali İbrahim Öcal, Melis Önalan, Elif Özen, Seçkin Pirim, Melih Sarıgöl, Ali Sarugan, Candaş Şişman, Esma Paçal Turam, Kerim Yetkin de serginin sanatçılarından.

Mixer adres: Sıraselviler Cad. Taksim Sitesi, No: 35, 2. Bodrum Kat, Beyoğlu, İstanbul

Haftanın Filmi: Yeniden Başla/Demolition

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin kapanış filmi Demolition haftanın en dikkat çeken vizyon filmlerinden. Festivalde izleyememiş, hakkında övgü dolu sözleri duymakla yetinmiş arkadaşlara duyurulur. Hafta sonunu beklemeyin, cuma günü iş/okul çıkışı en yakın sinema salonunda bitin!

Film, yatırım uzmanı Davis Mitchell’in hayata yeniden başlamak için girdiği yolculuğu anlatıyor. Jake Gyllenhaal, Naomi Watts, Chris Cooper ile Judah Lewis’in oyunculuklarını paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda ise Dallas Buyers Club, C.R.A.Z.Y., Wild gibi başarılı filmlere imza atmış Jean Marc Vallee var.

Şu şahane klip de bonus olsun:

Bean Beat Bite @ Studio Kein 10 Nisan

Pazar dinginliğine pek yakışan Bean Beat Bite, 37. ayağında ikinci kez bir kahve dükkanının dışına çıkıyor. Rave Mag ve NOW.’un ortak meyvesi Bean Beat Bite bu kez Studio Kein’i kendine mekan belliyor.

Ama endişeye mahal vermeyin kahve yine var, müzik desen gırla. Old Java, Coffee Depertmant, Walter’s Coffee Roastery, Mambocino Coffee etkinlikte yer alacak kahvecilerden.

DJ line-up’ı ise şöyle: Clunkmunk + YANG, Kaan Dedeoglu + Ah Gülnihal, Sertaç Kazan + Semih Akay.

Geniş gündüz sohbetleri, taze çekilmiş kahve kokuları, sıcak/soğuk üçüncü nesil kahveler, DJ elinden çıkma chill tınılar, plak çıtırtıları ve ağızda dağılan atıştırmalıklar etkinliğin vadettikleri, ona göre!

Studio Kein adres: Sıraselviler Cad. No: 33/2, Beyoğlu, İstanbul

Gevende @ Babylon Bomonti 7 Nisan

Birkaç hafta önce bir Gevende konser haberi ile huzurlarınızdaydık. Yine öyleyiz! Kendilerinin takipçisi, müziklerinin hastasıyız.

Türkiye’deki alternatif müzik sahnesinin en başarılı, en önemli isimlerindendir o.

Ağzınızı açık bırakacak deneysel performansıyla, sizi o diyardan diğerine sürükleyecek tınılarıyla uzun bir aradan sonra yeniden Babylon’da sahne alıyor. Takviminize not etmeli, bugünü es geçmemeli!

Babylon Bomonti adres: Silahşör Caddesi, Bomonti, Şişli, İstanbul

Ólöf Arnalds @ Babylon Bomonti 6 Nisan

Björk, Soley, Sigur Ros, Olafur Arnalds gibi İzlanda’nın bize bağışladığı en güzel sesler camiasından Ólöf Arnalds; 6 Nisan’da Babylon Bomonti’ye arz-ı endam ediyor.
İzlanda folk müziğinin önemli isimlerinden biri olan Ólöf Arnalds’ın; Blonde Redhead, Björk ve Jose Gonzales ile turneye çıktığını, ilk kez tamamını İngilizce olarak yayınladığı Sudden Elevation albümünden sonra dünyaca sevildiğini, Klara, Surrender, Onwards and Upwards, Patience gibi şarkılarını playlistenize eklemeniz gerektiğini de söyleyelim.
Öncesinde ise akustik, elektronik rock tınılarıyla kulağınızın pasını silecek Kahraman Deniz sahnedeki yerini alacak.

Babylon Bomonti adres: Silahşör Caddesi, Bomonti, Şişli, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?