yerba-mate-shutter

Kahvenin Gücü, Çayın Yararı ve Çikolatanın Mutluluğu Buluşmuş Gibi: Yerba Mate

Favorilerime
Ekle

Bugün, dünyada giderek daha da popülerleşen, lezzeti ve faydaları nedeniyle birçok ünlü ismin de sık sık tükettiği bir çaydan söz edeceğiz: Yerba mate.

Mate çayı olarak da anılan bu çay, özenle hazırlanıyor, özel bir şekilde sunuluyor ve ellerden düşmeyen bir içecek sayılıyor.

Peki, neden?

Çünkü hayranları kendisini tanımlarken bile ondan "kahvenin gücü, çayın faydaları ve çikolatanın mutluluğu bir aradaymışçasına" şeklinde tanımlıyor. Sadece bu sözler bile onu dikkat çeken, ilgi gösterilmesi gereken bir konuma sokuyor.

Hal böyle olunca bize de onu tüm yönleriyle tanıtmak, yerma matenin faydalarını, zararlarını, hazırlanışını, ne olduğunu tek tek anlatmak düşüyor.

O zaman sözü fazla uzatmadan yerba mateye bırakıyoruz, onu tanıyın, kararı kendiniz verin.

İçindekiler

 • Yerba mate nedir?

Yerba mate ya da mate çayı olarak anılan bu pek şöhretli çay, Güney Amerika'da bol bol bulunan yerba mate adlı ağacın yapraklarıyla hazırlanıyor. İçeriğindeyse kahvede bol bol bulunduğunu bildiğimiz kafein ve kakaonun gücüne güç katan teobromin gibi maddeler bulunuyor. Zaten birçok kişi tarafından "kahvenin gücü, çayın faydaları ve çikolatanın mutluluğu bir arada" şeklinde yorumlanması da buradan geliyor.

Yani aslında bu içecek, kahve, çay ve çikolatanın doğrudan bir araya getirildiği bir içecek değil, sadece bu üç besinle de içerik ortaklığı söz konusu olan, kurutulmuş bitki yaprakları kullanılarak hazırlanan bir çay.

Özellikle Paraguay, Arjantin ve Brezilya'da bolca tüketilen yerba mate, A, B1, C gibi çeşitli vitaminler ve aminoasitler bakımından zengin olması ve antioksidan özellikler göstermesi nedeniyle çok ilgi görüyor. Son yıllardaki popülerliğini de bu içerdikleri sayesinde vücuda sağladığı faydalara borçlu.

 • Yerba matenin faydaları

 • İçindeki bolca vitamin ve mineral sayesinde vücuda enerji veriyor, daha zinde ve enerjik hissetmeye destek oluyor.
 • Sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımları dokunduğu için stres, kaygı, üzüntü gibi sorunların üstesinden gelmede rol oynuyor.
 • Antioksidan özellikleri sayesinde vücudu hastalıklara karşı koruyor, oluşan hastalıkların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.
 • Sindirim sisteminin de düzenli bir şekilde çalışmasına destek oluyor.
 • Sindirim sistemi üzerindeki etkisi sayesinde kilo vermek isteyenlerden de desteklerini esirgemiyor.
 • İdrar söktürücü özelliği sayesinde ödem sorunlarının çözümünde de rol oynayabiliyor.
 • Depresyona iyi geldiği biliniyor.
 • Kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri oluyor.
 • Uyku problemi çekenlere çare oluyor, huzurlu bir uyku düzenine kavuşturuyor.
  • Yerba mate nasıl hazırlanır, nasıl sunulur?

  yerba-mate-shutter

  Yerba mate, diğer bir adıyla mate çayı bu faydaları nedeniyle güm geçtikçe daha popüler hala geliyor. Öyle ki Obama, Messi, Papa ve Griezmann gibi birçok önemli ismin de sık sık tükettikleri içecekler arasında gösteriliyor.

  Peki, bu çayı nasıl hazırlamak gerekiyor?

  Ne yazık ki, yerba mate çayını orijinaline uygun olarak evde hazırlamak herkes için mümkün olmuyor. Çünkü kendisi, bir tür su kabağından hazırlanmış özel bir kabın içinde demleniyor ve bombilla ya da bambilyu gibi isimlerle anılan, ucu delikli metal bir pipetle içiliyor. Dileyenler mate çayının bu orijinal demleme aparatlarını güvendikleri online satış sitelerinden elde edebiliyor.

  Evde, bu aparatlar olmadan mate çayını demlemek içinse yapmanız gerekenler şöyle: İçme suyunu kaynatın ve oda sıcaklığında bir süre bekletin. Ardından 1 su bardağına yaklaşık 1 yemek kaşığı yerba mate gelecek şekilde ölçülendirip su ve mate yapraklarını buluşturun. Yaklaşık 5-7 dakika arası bu şekilde demleyin ve afiyetle için.

  Yalnız birazdan anlatacağınız gibi, yerba mate çayının yan etkileri de olduğundan denemeye karar verirseniz ve ciddi bir rahatsızlığınız varsa öncesinde mutlaka doktorunuza danışın ve ölçülü bir şekilde tüketmeye dikkat edin.

  • Yerba matenin zararları

  Bu çayda, kahvenin gücü, çayın faydaları ve çikolatanın mutluluğu bir aradaymış gibi demiştik, dolayısıyla vücuda faydaları olduğu kadar yan etkileri de olabiliyor.

 • Gereğinden fazla içildiği takdirde fazla eneji vereceği için vücudu yorabiliyor, bu da uykusuzluğa iyi gelmesini engelliyor hatta uykusuzluğa yol açabiliyor.
 • Aynı şekilde sindirim ve sinir sistemleri üzerinde de fazlaca etkili olduğundan fazla içildiğinde sağladığı faydalar bir anda kusma, mide bulantısı, kabızlık gibi sorunlara dönüşebiliyor.
 • Aşırı mate çayı tüketiminin özellikle sigara gibi kötü alışkanlıkları olanlarda kansere davetiye çıkardığı konusunda da araştırmalar bulunuyor.
 • Günde 1 bardak yerba mate çayından fazlasını içmemeniz ve düzenli olarak tüketmeye karar verirseniz aralarda en az 1 hafta süreyle bırakmanız tavsiye ediliyor.
 • Kısacası, siz siz olun, yerba mate çayı başta olmak üzere herhangi bir yiyeceği ya da içeceği aşırıya kaçmadan tüketin. Özellikle ciddi bir rahatsızlığınız varsa bu ve benzeri ürünleri tedavi amaçlı kullanmaya çalışmayın, tüketmeye karar verirseniz öncesinde mutlaka doktorunuza danışın ve doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket edin.Sağlığınızı ihmal etmeyin, fayda sağlamak adına hayatınızı tehlikeye atacak uygulamalarda bulunmayın, aman diyelim.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?