mutfak-hijyenii

Mutfakta Hijyen Konusunda Bilhassa Dikkat Edilmesi Gereken 6 Önemli Nokta

Favorilerime
Ekle

Temizlik... Mis gibi temizlik... Ev ya da oda temizliğinden hatta mutfak temizlemekten bahsetmiyoruz. Mutfakta kişisel temizlikten ve yemekleri yaparken oluşturmanız gereken temiz ortamdan bahsediyoruz.

Biliyoruz ki bazılarımız için çok ufak bir şey bile kötü gelebilir. Mesela uzun tırnaklı birisinin yaptığı yemeği yemek bile istemeyebilirsiniz. Hak veririz, bu sizin kişisel tercihiniz. Ancak biliyoruz ki yeterince temiz bir ortam yaratıldığında ortaya çıkacak yemekler de bir o kadar temiz olur.

Tertemiz yemekler ve mutfak için dikkat edilmesi gereken önemli noktaları sıralıyoruz.

Daima el temizliğiyle başlayın: Özellikle fırça kullanın

Yemek yaparken en çok ellerinizi kullanacaksınız ve temiz olması dünyanın en önemli konularından bir tanesi. Bu yüzden antibakteriyel sabunlarla yıkamanız gerekmekte. Ancak yalnızca elleri yıkamak yetmez, tırnaklarınızın içini fırçalayabileceğiniz bir fırçayla geniş bir temizlik sizi bekliyor. Gördüğünüzde sizi mutlu edecek bir görüntüye kadar ellerinizi yıkayabilirsiniz.

Ne olursa olsun mutlaka yıkayın: Meyve ve sebzeleri bakterilerden arındırın

kislik-konsantre-meyve-suyu-nasil-yapilir-1

Ne pişiriyor, ne yemek yapıyor olursanız olun mutlaka yıkayın. Örneğin özel bir paketin içinde çeri domates aldınız ya da süpermarketten et aldınız. Özellikle etlerin yıkanmaması gerektiği konusunda bir uygulama vardır. Size etleri lif haline getirene kadar yıkayın demiyoruz ancak çok hafif bir şekilde durulayın. Meyve ve sebzeleri ise sirkeli suyun içinde bekletip yemeklerde kullanın.

Lavabonuzu daima temiz tutun: İlk günkü gibi parladığını görün

Bir önemli nokta da lavabonuzun daima temiz olmasıdır. Çünkü siz ne kadar temiz olduğunu düşünürseniz düşünün mikrop yuvası olmaya devam eder. Özellikle meyveleri ve sebzeleri asla evyenin içinde yıkamayın. Bir kaba su koyun, bu kabın içinde yıkayıp suyu dökün. Evyenizi temizlemek için çamaşır suyu kullanın ve çok iyi şekilde durulayın.

Süngerinizin temiz olduğundan emin olun: Asla ıslak bırakmayın

Bulaşık süngeriniz de tıpkı evyeniz gibi bir mikrop toplanma alanıdır. Bunu söylemek istemezdik ancak gerçekten böyle. Bu yüzden süngerinizi asla ıslak bir ortamda bırakmayın. İyice yıkayın ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra da belirli aralıklarla mikrodalga fırına atıp 1 dakika bekletin.

Mutfak dolapları ve kulplarını temiz bırakın: Sonrasında rahatlıkla açın

amazon

amazon


Tıpkı mutfak evyeleri gibi dolap kapakları ve kulpları da temizlik konusunda arada kalmış noktalardır. Bu yüzden mümkün olan sıklıkta kulpları temizleyin. Örneğin mutfak tezgahının altındaki bölümden zeytinyağı aldınız, kullandınız ve tekrar geri koydunuz. O halde hemen kulp kısmını silin ki bir sonraki açışınızda daha temiz bir alana dokunun.

Kesme tahtanıza gözünüz gibi bakın: Zımparalayabiliyorsanız zımparalayın

kesme-tahtasi-nasil-temizlenir-manset

Kesme tahtası konusunu sizin için daha önce incelemiştik. Tekrar hatırlatıyoruz, kesme tahtalarınızı her zaman sirkeli suyla yıkayın ve kurutun. Aynı zamanda her kullanımdan sonra yıkamayı unutmayın. Aksi halde yüzeyde kalan partiküller mikroplarla evlenebilir. Ve tabii ki eğer bu tahtayı zımparalayabiliyorsanız mutlaka zımparalayın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?