Bıçağınızı Evde Profesyonel Bir Şekilde Bilemenin En Etkili Yolu

http://blog.williams-sonoma.com/watch-how-zwilling-j-a-henckels-knives-are-made/ | williams-sonoma
Öznur Doğan
Öznur Doğan
287 takipçi399 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Ağustos 24, 2017
Duygu Arslan
Kasım 5, 2019
Duygu Arslan
Şubat 1, 2017
Zeynep Çetin
Ekim 31, 2018

Yemek yapmanın, yemek yapmaya başlayabilmenin ve çok iyi şekilde hazırlanabilmenin belki de en önemli noktalarından bir tanesi keskin bir bıçağa sahip olmaktır. Örneğin bir şef, bıçağını asla hor kullanmaz, ona gözü gibi bakar.

Neden mi?

Çünkü neredeyse her şeyin başlangıcı kesmektir mutfakta. Meyveleri kesersiniz, sebzeleri kesersiniz, ekmeği kesersiniz, keser de kesersiniz. Ancak bıçaklar biraz nazlıdır, ilgi ister, sevgi ister. Körelir kalır. Trip atar.

Onun körelmiş noktalarını beslemeli, düzenlemeli ve tekrar o naif haline getirmelisiniz. Peki ama nasıl? Evde bıçağınızı profesyonel bir şekilde nasıl bileyebilirsiniz?

Cevabını veriyoruz.

honestcooking

honestcooking

Bıçak bilemek için el masatı kullanabilirsiniz ancak kendinizi yaralama ihtimaliniz çok fazladır. Kalemtıraş gibi görünen ve farklı noktalarına bıçağınızı yerleştirdiğiniz diğer bileyici makineler de istediğiniz sonucu vermeyecektir.

Bu yüzden ihtiyacınız olan en temel alet bir biley yani bileme taşı olacaktır. Bileme taşlarını oldukça uygun bir fiyata satın alabilirsiniz, sizi hiç korkutmasın.

Ardından bileme taşını nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Kendinizi yaralamamak için tercih etmeniz gereken asıl bileme aracı bu olacaktır.

Sonrasında izlemeniz gereken adımlar çok basit:

- Bıçağınızı bilemeden önce bileme taşını bir süre suda bekletin. Yaklaşık 30 dakika boyunca taşı suda bekletebilirsiniz.

- Bileme taşınızı sudan çıkardıktan sonra altına bir bez koyun. Bu bez bileme taşının sabit kalmasına yardımcı olacaktır.

- Bileme taşınızın üzerine biraz su dökün. Bıçağınızı yaklaşık 20 derecelik bir açıyla taşın üzerinde tutun. Bıçağınızı ileriden geriye yani önden arkaya doğru hareket ettirin.

- Bıçağınızın bilendiğini hissetmek için parmak uçlarınızı kullanın ancak çok dikkatli olun. Bıçağın tek tarafını bitirdiğinizde diğer tarafına geçin.

- Bıçağınız keskinleşene kadar işleme devam edin. Denemek istediğinizde yanınıza bir meyve ya da kalın kabuklu bir yiyecek alın ve kesin. İstediğiniz keskinliğe kadar devam edin.

- Bileme taşını kaldırmadan önce son bir kez sudan geçirin ve tamamen kuruduğundan emin olun.

- Bileme işlemini haftada 1 gerçekleştirin böylece bileme sürenizi kısaltmış, bıçaklarınızı daima keskin olarak kullanmış olursunuz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?