http://www.liverenewed.com/2011/03/green-spring-cleaning-in-the-kitchen.html | liverenewed - mutfak temizliği

Bu Kadar Kolay: 7 Adımda En Etkili Şekilde Mutfak Temizliği

Favorilerime
Ekle

Mutfak temizliği insanın neredeyse bir gününü alan bir uğraştır. Her bir alanı, her bir aleti tek tek temizlemeniz gerekir. Bu yüzden adım adım ilerlemek, temizliği parça parça yapmak işimizi daha çok kolaylaştırır. Bir de eğer mutfağın en kirli noktalarını öğrendiyseniz temizlikten geri dönmek imkansızdır.

Siz de o tertemiz mutfakta yemek yapmaya bayılanlardansanız yani gülü seviyorsanız dikenine katlanıp temizliğe girişmeye hazır olmalısınız.

Temizlik ürünü reklamlarından çıkma mis gibi tertemiz bir mutfak için mutfak temizliği dosyamızın temizlenmeye hazır sayfalarını açıyoruz.

Ocağı temizleyerek başlıyoruz

Kirlerin ana noktası olmaya aday bir yerdir ocak. Bu yüzden orayı temizleyerek başlayabilirsiniz. Elektrikli ya da gazlı, nasıl bir ocak kullanıyorsanız kullanın mutlaka kirlerden arındırmanız gerekir.

Bu yüzden şu adımları izleyebilirsiniz: Öncelikle ocağın yemekleri tuttuğu teli kaldırın. Ardından bulaşık deterjanını süngere dökün ve kirlerin üzerinden hafifçe geçin ve beş dakika bekleyin. Süngerinizi yıkayıp üzerine çok az çamaşır suyu dökün ve ocağınızdaki yumuşayan kirlerin üzerine uygulayın.

Aynı şekilde gaz düğmelerinin etrafını, çıkıyorsa altlarını aynı sistemle temizleyin. Çıkardığınız düğmeleri ılık suda bulaşık deterjanıyla yavaşça yıkayın.

Eğer aspiratör kullanıyorsanız ve mazgalı çıkıyorsa onu da ılık su bulaşık deterjanı yardımıyla eviyede yıkayın. Aspiratörün camını da süngerle temizleyebilirsiniz. Her yeri iyice ovduğunuzdan emin olduktan sonra iyi sıkılmış bir bezle tüm kirli köpüğü toplayın.

Çıkarmış olduğunuz tüm parçaları yerine yerleştirin. İşte ocağınız temiz.

Fırının içini dışını tertemiz yapıyoruz

Ocak temizliğinden sonra hemen fırına geçebilirsiniz. Önce fırının içindeki tel ve tepsileri çıkarın.

Ardından şu karışımı hazırlayın: Çeyrek su bardağı tuz, çeyrek su bardağı karbonat ve yarım 1 su bardağı su.

Tamamen metal görünen noktalara dokunmadan bu karışımı yağlı ya da kirli bölgelerin üzerine uygulayın. Yaklaşık 5 dakika sonra süngerinize çok az bulaşık deterjanı dökün ve fırınınızı güzelce ovun. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta fırının içinde hiçbir şekilde köpük ya da deterjan bırakmamanız.

Eğer içinde deterjan kalırsa açık yemekle doğrudan aynı havada kalacağı için yemeğinizin tadında gariplik sezebilirsiniz.

Buzdolabı ve dondurucuyu kirlerden kurtarıyoruz

Buzdolabı temizliği yapmadan önce atılması gereken tüm ürünleri atın. Örneğin ıslak kaldığı için pörsüyen ve yeşilleşen maydanozlar, tarihi geçmiş ilaçlar. Ardından her bir katı boşaltın.

Sıra geldi sihirli karışıma: Küçük bir kovanın yarısını su doldurup üzerine iki yemek kaşığı karbonat ya da 4 yemek kaşığı sirke ekleyin. Karışımı güzelce karıştırın. Bu karışımla dolabınızın her noktasını silin.

Silme işlemi bittikten sonra kuru fakat toz bırakmayan bir bezle aynı şekilde her rafı dipli başlı silin. Artık yiyecekleriniz dolaba girmeye hazır.

Derin dondurucunuzu temizlemek için ise öncelikle dolabınızı fişten çekmeniz gerekir. Ardından dondurulmuş ürünleri dışarı çıkarın. Ancak güneş alan bir noktaya koymadığınıza emin olun.

Dondurucunuzu temizlemek için hazırlamanız gereken karışım: Fısfıslı bir şişe alın. Bir yemek kaşığı sirke ve bir yemek kaşığı karbonat ekleyin. Karışımın iyice karıştığına emin olana kadar çalkalayın. Dondurucunun her noktasına karışımı uyguladığınıza emin olun. Ardından nemli bir bezle güzelce silin.

Çıkardığınız dondurulmuş ürünleri yerine yerleştirin.

Pratik bonus: Buzdolabınızın lastiklerinin arasını ıslattığınız ve üzerine karbonat döktüğünüz bir diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz. Böylece lastiklerin dolaba yapışma özelliği geri gelecektir.

Dolap temizliğini unutmuyoruz

Mutfak dolapları içindeki bardaklar, çanaklar, tencereler, yiyecekler, içecekler nedeniyle en az ocak kadar kirlenmeye hazırdır. Bu yüzden mutfak temizliğinde mutfak dolaplarını unutmuyoruz. Her zaman olduğu gibi önce ürünleri ya da çanak çömlekleri çıkarıyoruz.

Mutfak dolaplarını temizlemek için: Küçük bir kovaya bulaşık deterjanı ve sirke dökün. Ardından yarısını biraz geçecek şekilde su koyun. Bu karışımı bezle ya da süngerle tüm dolaplara uygulayın. Islak bir bezi bol bol durulayarak tüm dolapların içini tekrar silin. Bezi iyice sıktığınıza emin olun.

Son olarak kuru bir bezle ahşabın kabarmaması için tüm ıslaklığı alın.

Mutfak dolaplarınızın üstünü nazikçe silmeniz gerekebilir. Bu yüzden süngerin tırtıklı değil yumuşak yüzünü kullanın ve eğer ahşap temizleyiciniz varsa bu ahşap temizleyiciyle temizliğini yapın.

Mutfak evyesini parlatıyoruz

Mutfağınızda bahar temizliğini hissetmek istiyorsanız kirli ya da temiz tüm bulaşıklarınızı yıkayın. Bazen uzun süredir kullanmadığınız tabaklarınızın tozlandığını görebilirsiniz. Dilerseniz onları da yıkayın.

Yıkanacak herhangi bir bulaşık kalmadığında mutfak evyesini temizlemeye hazırsınız demektir. Mutfak evyesini temizlemek için önce bir çaydanlık üstü kadar su kaynatın. Bekleterek ılıttığınız suyu evyenin giderinden dökün. Çok sıcak olmamasına dikkat edin, çünkü mutfak giderleri bu nedenle incelip delinebiliyor.

Ardından bulaşık süngerinizi ıslatın ve üzerine çamaşır suyu dökün. Çamaşır suyu döktüğünüz süngeri yavaşça evyenin her tarafında gezdirin. Buna musluk da dahil.

5 dakika bekledikten sonra artık ovma vakti geldi. Tekrar ıslattığınız süngerinizle evyeyi güzelce ovun. Evye musluğunu buzdolabında olduğu gibi diş fırçasıyla da temizleyebilirsiniz.

Evyeyi bol suyla durulayın.

Küçük ev aletlerini es geçmiyoruz

Küçük ev aletleri temizlenmesi en zor noktalardandır. Bu yüzden her birisini nasıl temizlemeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Mikrodalgayı temizlemek için: İçine biraz bulaşık deterjanı döktüğünüz ılık suya temiz bir bezi daldırın. Ardından bezi iyice sıkın ve mikrodalganın içini yavaşça silin. Gerekirse işlemi tekrarlayın. Son olarak üzerinden temiz suyla ıslattığınız ve iyice sıktığınız bir bezle geçin.

Blender ve mikser gibi ev aletlerini temizlemek için: İçinde kahve makinesi, elektrikli narenciye sıkacağı gibi ürünlerin de olduğu küçük ev aletlerini temizlemeden önce mutlaka kullanım kılavuzlarına bakın. Her bir aletin farklı temizleme yöntemi olacağı için kılavuza sadık kalın.

Son dokunuşları yapıyoruz

solidstateinspections - mutfak nasıl temizlenir

solidstateinspections - mutfak nasıl temizlenir

Her şeyi temizlediniz, geriye bir tek yerleri temizlemek kaldı. Sıçrayan yağların kirletmeye hazır olduğu yerler son temizlik noktanız. Öncelikle yanınızda getirmiş olduğunuz tüm temizlik malzemelerini yerlerine yerleştirin.

Mutfağınızdaki çöpleri de toplayarak atılmaya hazır hale getirin ve yerleri süpürün. Artık yerleri silip mutfağınızı terk edebilirsiniz.

Eğer ahşap yüzeyleri temizliyorsanız yarım kova suyun içine dökeceğiniz bir ya da iki kapak ahşap temizleyiciyle silin. Farklı yüzeyler için de satın aldığınız temizleyiciyle birlikte temizliğinizi bitirin.

Ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

esraguven1 Haziran 2018 20:56
Mutfak temizliği gerçekten çok zor ya. bence evin en sıkıntılı kısmı. artık kolayına kaçıp internetten püf noktaları araştırmaya başladım :D geçenlerde de buradaki gibi http://blog.teyzesizsiniz.com/akillica-yontemlerle-mutfaginizi-temizleyin/ yazıyı buldum. Bu da çok işe yaradı
Yanıtla
ruhsor rustem3 Mart 2015 18:37
bende ogrenmek isteyorum...ama rusce olsun letfen
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?