https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/tips-on-how-to-pick-the-fastest-line-at-the-supermarket-237960/ | brightside

Süpermarkette Kasada Daha Az Sıra Beklemenizi Sağlayacak 5 Şaşırtıcı İpucu

Favorilerime
Ekle

Süpermarkete gidiyor, ihtiyacınız olanları alışveriş sepetini koyuyor ve bir an önce ödemeyi yapıp eve gitmek istiyorsunuz.

Ama kasaya gittiğinizde bir bakıyorsunuz, kasaların önünde bekleyen onlarca insan var. Öyle ki bazen kasada ödeme yapmak için beklediğiniz süre markette alışveriş için dolandığınız süreyi bile geçiyor.

Ama aslında bu kadar uzun süre beklemek zorunda değilsiniz. Araştırmaların ortaya çıkardığı birkaç tüyo var ki artık bundan sonra süpermarket kasalarında daha az sıra bekleyecek ve marketten daha erken ayrılacaksınız.

Bir dahaki süpermarket alışverişinizde bunlar aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Alışveriş sepeti dolu olan müşterinin olduğu kasa sırasına girin

Başta mantıksız geliyor kulağa farkındayız. Ancak önce şu verileri hatırlayalım: Araştırmalara göre birinin merhaba demesi, aldıklarını ödemesi ve iyi günler diyerek sıradan ayrılması ortalama 41 saniye sürüyor. Her ürünün kasada okutulması ise ortalama 3 saniye.

Bu bilgilerden yola çıkan araştırmacıların gözlemleri ise eğer önünüzdeki kişinin alışveriş sepetinde 100 ürün varsa sırada ortalama 6 dakika bekleyeceğinizi, eğer önünüzde sepetinde ortalama 20'şer ürün bulunan 4 müşteri varsa sırada ortalama 7 dakika bekleyeceğinizi gösteriyor.

Sonuç olarak sepetleri dolu ama daha az insanın bulunduğu sıralar daha hızlı ileriyor.

Soldaki kasalarda sıra hep daha hızlı ilerler

Bunun sebebi ise çoğu insanın sağ elini kullandığı için yani solak kişi sayısı daha az olduğu için bu kişilerin otomatik olarak sağ tarafa yönelmeleri. Bu yüzden sol taraftaki kasalarda daha avantajlı olabilirsiniz.

Kadın kasiyerlerin olduğu kasaları seçmeye çalışın

Yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki kadın kasiyerler müşterilere daha hızlı ve daha etkili bir şekilde hizmet veriyor. Bu yüzden kadın kasiyerlerin olduğu kasa sıraları daha çabuk ilerliyor.

Önünüzdeki müşterilerin ne aldığına kısaca göz atın

Bu röntgenci olduğunuz anlamına gelmiyor elbette. Eğer önünüzdeki alışveriş sepetinin içinde hali hazırda barkodlu ürünler varsa (süt, hazır meyve suyu gibi) kasiyer onu daha hızlı okutacaktır. Ancak plastik ya da kese kağıdındaki kodları çoğunlukla elle gireceği için sıra daha yavaş ilerleyecektir.

Köşedeki kasadan uzak durun

sheknows

sheknows

Son olarak araştırmalar gösteriyor ki en yavaş ilerleyen kasalar köşede kalan kasalar. Çünkü kasiyer oturduğu yerden sırada kaç kişi olduğunu göremediği için daha yavaş hareket etmeye meyilli olabiliyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?