Vegan Bir Vücut Geliştirici Olmasıyla Şaşırtan Kadının Beslenme Programı

Favorilerime
Ekle

Vegan olmakla ilgili çeşitli tartışmalar süredursun, biz bugün işin biraz protein kısmına odaklanalım dedik.

Genel olarak et ve et ürünlerinden almaları gereken hayvansal proteini alamadıkları için sağlıklarını tehlikeye atmakla eleştirilen veganlar için durum gerçekten böyle mi dersiniz?

Birazdan düşünceleriniz değişebilir, bizden söylemesi.

Zira birazdan tanışacağınız vücut geliştirici, kasları için yeterli proteini fazlasıyla alabildiğini söyleyen bir vegan.

Buyursunlar, sizi hemen onunla tanıştıralım.

Natalie Matthews, hem bir vücut geliştirici hem de sertifikalı bir vegan şef

Amerika'da yaşayan Natalie Matthews, vegan olmasının isteklerini kısıtlamadığını hatta vücut geliştirmesine dahi hiçbir zararı olmadığını iddia ediyor. “Vegan olma konusundaki ön yargıları yıkmak için yürüyen bir reklam panosu gibi olmak gerektiğini düşündüm.” diyen 28 yaşındaki genç kadın, vücut geliştirme dalında birçok ödül ve derece kazanmasını da bu düşüncesine bağlıyor.

Aynı zamanda sertifikalı bir vegan şef olan ve yaptığı tarifleri sosyal medya hesabı üzerinden takipçileriyle paylaşan Natalie, “Birçok insan sağlıklı bir vegan yaşam ile kas yapmanın bir araya gelmesinin imkansız olduğunu düşünüyor. Ben bir imkanı olduğunu göstermek için buradayım.” demeyi de ihmal etmiyor.

"Çok fit bir vücuda sahibim ve bu vegan olmama rağmen değil, vegan olduğum için"

Henüz çok küçük yaşlardayken vejetaryen beslenmeye karar verdiğini söyleyen Natalie'nin vegan olmasıysa bundan 5 yıl öncesine dayanıyormuş. Çocukken tabağındaki eti değil sadece sebzeleri yemeye başlamasıyla vejetaryen beslenmeye karar veren genç kadın, 5 yıl kadar önce, kocasının sinüslerinin açılması için doktorların süt ve süt ürünleri tüketmesini yasaklamasıyla vegan olmaya karar vermiş. Eşine destek olmak için süt ve süt ürünlerini de hayatından çıkardıktan sonra yaşadıklarınıysa Natalie şöyle anlatıyor:

"Vegan beslenmeye başladıktan sonra sivilcelerim temizlendi ve enerjim arttı. Daha rahat odaklanmaya başladım. Çok fit bir vücuda sahibim ve bu vegan olmama rağmen değil, vegan olduğum için. Dünyada çok vegan atlet var ve birçok spor dalında önemli başarılar elde ediyorlar aslında.”

Natalie, ihtiyaç duyduğu proteini tofu, soya fasulyesi ve mercimek gibi yiyeceklerden aldığını söylüyor

Natalie'nin hayatıyla ilgili en çok merak edilenlerden biri tabii ki vegan bir beslenmeyle nasıl bu denli kaslı olduğu. Ana stratejisinin yeterince protein almak almak olduğunu söyleyen genç kadın, bu konuda en çok güvendiği yemeklerin tofu, soya fasulyesi, mercimek, protein makarnası ve koyu yapraklı bitkiler olduğunu söylüyor.

Buna ek olarak tükettiği besinlerin %80’inin az işlemden geçmiş besinler olmasına dikkat eden Natalie, çalışmadığı zamanlarda bile çok yiyormuş. Natalie bu konuda da samimi bir itirafta bulunmayı ihmal etmiyor ve “Vegan atlet olma konusunda en çok sevdiğim şeylerden biri inanılmaz miktarlarda yiyebilmem. Bitki bazlı yiyecekler kalori olarak diğerlerine oranla daha düşük olduğu için karnınızı tok tutabiliyor. Her zaman sağlıklı, tok ve mutlu olarak dolaşıyorum.” diyor.

Genç kadının ortalama bir günde yediklerinden oluşan beslenme programıysa şöyle

instagram

instagram

Kahvaltı: Natalie her sabah güne büyük bir bardak su ve bir bardak stevya ile tatlandırılmış kahve içerek başlıyormuş. "Stevya da nedir?" diyenler için kısaca açıklayalım: Stevya, yaprakları doğal tatlandırıcı sayılan, özellikle Paraguay ve Brezilya'da sıkça kullanılan bir bitki. Kahvesinin ardından yulaf ve yemişlerle dolu doyurucu ve pratik bir kahvaltı eden genç kadın, hafta sonları kahvaltısını vegan protein tozu, yulaf ve çekilmiş kakaodan yaptığı glutensiz waffle'lar ile lezzetlendiriyormuş.

Öğle yemeği: Öğle yemeğinde kocaman bir kasenin içine mercimek ya da tofu koyup üzerine pilav, patates veya makarna ekliyor, ardından yine aynı kasenin içine buharda pişmiş yeşil bitkiler, yeşillikler ve çiğ sauerkraut ve peynir tadı vermesi için bir yemek kaşığı besleyici maya koyuyormuş.

“Bu kaseyle gökkuşağının her renginden yemeye çalışıyorum.” diyen Natalie, öğle yemeklerinde limonata ve tahin veya kabak çekirdeği ve avokado yemeyi de ihmal etmiyormuş.

Akşam yemeği: Akşam yemeğine sıra geldiğinde genç kadın tofu, pirinç ve buharda pişmiş sebzeler, sarımsak ve zerdeçaldan oluşan vegan pilavını tercih ediyormuş.

Ara öğünler: Genç kadın, 3 ana öğünün dışında acıktığı zamanlardaysa kendine hurmalardan, yulaflardan, vegan protein tozlarından ve fıstık ezmesinden oluşan karışımlar hazırlıyor ya da pita ile birlikte humus veya ev yapımı çikolatalı fıstık ezmeli protein bar yiyormuş.

Sadece bu öğünleriyle bile aslında birçok vegan beslenme alternatifi bulunduğunu kanıtlayan Natalie, şunları da ekliyor: “Sağlığıma, çevreme ve hayvanlara karşı olan sevgimi koruyabildiğimi bilmek iyi geliyor.”Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

limonlutuzluroka14 Nisan 2018 11:16
Protein tozu dedikten sonra diğer söylediklerinin bir önemi kalmadı...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?