https://www.reuters.com/article/us-italy-oldest/worlds-oldest-person-last-one-of-19th-century-dies-in-italy-at-117-idUSKBN17H0JH | reuters

En Az 100 Yaşına Kadar Yaşayan İnsanlara Göre Uzun Ömrün 10 Şaşırtıcı Sırrı

Favorilerime
Ekle

İnsanlık var olduğundan beri uzun ve sağlıklı bir ömrün sırrını, insan ömrünü uzatmanın yollarını araştırıyor.

Bilim bu konuda her geçen gün yol kat etse de aslında 100 yıldan fazla yaşamış ve "dünyanın en yaşlı insanı" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş insanların da biz geride kalanlara bazı tavsiyeleri var.

Uzun ve mutlu bir hayat geçiren bu insanlardan öğreneceklerimiz var.

"Küçük porsiyonlardan şaşmayın" - Jiroemon Kimura (116)

65 yaşına kadar postanede memur olarak çalışan, emekli olduğunda çiftçilikle uğraşmaya başlayan ve 90 yaşına kadar bununla ilgilenen Japon Jiroeman Kimura 116 yaşına kadar yaşadı. Ona ölümünden önce uzun yaşamının sırrı sorulduğunda ise her sabah erken kalkıp yaptığı yürüyüşleri ve hep az porsiyon yemek yemesini göstererek "Az ama öz yiyin, egzersizden vazgeçmeyin" dedi.

"Zeytinyağını cildinizden eksik etmeyin" - Jeanne Louise Calment (122)

Hayatta olan en yaşlı insan olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş olan Jeanne Louise gençliğinden beri vücudunu hep zeytinyağıyla ovduğunu ve bu sayede cildinin hiç yaşlanmadığını söyleyenlerden. Ama gelin görün ki Jeanne Louise yaşamını çok da sağlıklı beslenerek geçirmemiş. Her hafta 1 kilo çikolata tüketen kadın sigarayı ise ölümünden 3 sene önce bırakmış. O da sağlığı için değil sigarayı yakacak kadar önünü görmediğinden. Jeanne Louise 122 yaşında aramızdan ayrıldı.

"Çok su için, alkolden uzak durun" - Christian Mortensen (115)

Birinci Dünya Savaşı'nda bile savaşmış, 115 yaşındayken 1998 yılında vefat eden Christian Mortensen kendi halinde bir hayat sürmüş olan bir isim. Ona bu uzun ve sağlıklı hayatın sırrı sorulduğunda "Hiç alkol kullanmadım. Tek alışkanlığım çok su içmek oldu. Şarkı söyleyip hayatı sevmekten hiç vazgeçmedim" diye cevap verdiği biliniyor.

"Abur cuburu kesin" - Besse Cooper (116)

Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer alan isimlerden biri olan Besse Cooper 116 yaşında hayata veda etmeden önce uzun hayatın sırrı sorulduğunda şöyle cevap vermiş: "Abur cubur hiç yemedim ve kimsenin hayatını kendime dert etmedim."

"Her sabah yumurta yiyin" - Susannah Mushatt Jones (116)

Tüm hayatı boyunca alkol, sigara gibi hiçbir kötü alışkanlığı olmayan Susannah hayatında bir gün bile makyaj yapmamış bir kadın. Her gün 10 saat uyuyan Susannah'a göre uzun yaşamın sırrı ise kahvaltıda gizli. Tüm ömrü boyunca kahvaltıda her gün yumurta ve "grits" olarak bilinen mısır bulamaçı yemiş Susannah.

"Ham bal tüketin" - Fred Hale (113)

Bir başka sıra dışı öneri ise 113 yaşında vefat eden Fred Hale'den geliyor. 95 yaşında ilk kez sörf yapmış, oğlunun 2.Dünya Savaşı'nda savaştığı yerleri görmek için 100 yaşında Avrupa turuna çıkmış ve 108 yaşına kadar araba kullanmış bir insandan bahsediyoruz. Fred Hale'e göre uzun yaşamın sırrı her gün yediği bir yemek kaşığı ham balda saklı.

"Yulaf yiyin"- Jessie Gallan (109)

109 yaşını gören Jessie Gallan'a uzun yaşamın sırrını sorulduğunda ise şöyle cevap veriyor: "Yulaf lapası yiyin ve erkeklerden uzak durun. Uğraştığınıza değmiyorlar, hak ettiklerinden daha fazla sorun yaratıyorlar." Zira Jessie Galan hiç evlenmemiş. Her sabah sıcak bir kase yulaf lapası yiyen ve bol bol egzersiz yaptığını söyleyen Jessie tüm bunların bu yaşa kadar sağlıklı ve iyi bir hayat sürmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

"Kahvaltıyı atlamayın" - Emiliano Mercado del Toro (115)

2007 yılında 115 yaşındayken hayata veda eden Emiliano'nun sırrı her sabah yaptığı kahvaltıda saklı. Geleneksel bir Latin kahvaltılığı olan "funche"yi hayatı boyunca her gün yemiş Emiliano. Bu "funche"nin içinde ne var derseniz hemen sayalım; mısır unu, Hindistan cevizi sütü, tereyağ ve tuz.

"Patates salatasını küçümsemeyin" - Theresa Rowley (104)

Bu yıl 1 Ocak'ta 104 yaşına giren Theresa Rowley'e uzun yaşamın sırrı sorulduğunda verdiği cevap diğerlerinden çok daha aykırı. Zira süper babaanne bugüne kadar her gün en az 1 kutu diyet kola içmiş. Diyet kola dışında yine tüketmeyi çok sevdiği patates salatasının da onun bu uzun yaşantısına katkısı olduğunu savunuyor süper babaanne.

"Her gün 3 yumurta şart" - Emma Morano (117)

reuters

reuters

117 yaşına kadar yaşayan Emma'ya göre uzun hayatın sırrı önce hiçbir şeyi dert etmemek, hayata pembe gözlüklerle bakmak. Ardından ise beslenme geliyor. Hayatı boyunca her gün 3 yumurta tüketmiş olan Emma'nın diğer bir vazgeçilmezi ise çikolata. Çünkü ona göre "Çikolatasız bir hayatın ölümden bir farkı yok."

Haksız da değil sanki?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?