Kombucha Nedir: Faydaları Nelerdir, Zararları Var Mıdır?

yemek.com
aysegorur
Beslenme Bilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi.
aysegorur
3 takipçi1 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Temmuz 14
Duygu Arslan
Nisan 3, 2019
Pepsi Badge
Pepsi Max
Temmuz 14
YENİ
Zeynep Çetin
Temmuz 19

Öncelikle benim de ilgilendiğim hatta lisans bitirme tezim olarak seçtiğim kombucha çayı, yakından takip ettiğim bir içeçek. Geçmişine bakacak olursak 2000 yıl geçmişe uzanan bu içecek, son zamanlarda iksir olarak görülmektedir.

Bu içecek hakkında öğrendiklerime gelecek olursak fermente bir içeçek olan kombucha çayı, scoby denilen mantarın seçilen çay türü ile (beyaz, yeşil, siyah) 15-20 gün fermente edilmesi sonucu ortaya çıkan hafif tatlı ekşimsi bir içecektir.

Yapılan araştırmalar sonucu kombucha, bağırsakta probiyotik etki göstermiştir. Bu etki bir takım çalışmalarla kanıtlanmıştır. Probiyotikler; canlı bakterileri ve mayaları içerir. Ağız yoluyla uygun miktarda alındığında kişinin sağlığını olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalara sahiptir.

Kombucha, probiyotikler başta olmak üzere, C vitamini, B1, B2, B6 ve B12 vitaminlerini, proteinlerin yapıtaşı olan amino asitleri, demir, bakır, çinko, flor, klor, iyot, fosfor minerallerini de içerir. Organik asitler, kateşinler, aktif enzimler, amino asitler ve polifenoller bakımından da zengindir.
Antioksidan etkisi olarak kombucha’ya bağlı olarak oluşan yararlı etkilerin çayın içindeki kateşinlere bağlıdır. Fakat kateşin aktivitesi fermente içecekteki kimyasal ortamla da değişebilir. Örneğin, tokoferol ve askorbik asidin çay kateşinlerinin antioksidant aktivitesi üzerine güçlü sinerjist etkiler oluşturur.

Zararlı etkisi var mı diye bakacak olursak, aslında zararlı etkiler değil dozunda alımlar olmayınca bu toksik etkilerin olduğu su götürmez bir gerçektir ve çoğu insan tarafından bu bilinmemektedir. Bir ürün sağlıklıdır diye bol bol tüketmek mantıklı değildir çünkü bu tarz fermente ürünler dozunda alınmadığında kusma, ishal ve baş ağrısı ile sonuçlanabilir. Aynı zamanda kombucha yaparken kullandığımız malzemeler de oldukça önemlidir. Kontaminasyon olursa riskler oluşabilir, dikkat edilmelidir.
Popüler olan gıdaları paylaşmaya devam edeceğim. Başka bilgilerle görüşmek üzere hepinize sağlıklı günler dilerim.

 

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?