kavun-cekirdegi-serbeti-1

Sübye Şerbeti de Derler: Az Bilinen Ferah Lezzet Kavun Çekirdeği Şerbetinin Hikayesi ve Tarifi

Favorilerime
Ekle

O kadar zengin bir mutfak kültürümüz var ki bugün hala karşımıza çıktıkça bizi şaşırtmayı başaran, nefis tadıyla "Ben bunu daha önce neden bilmiyormuşum" dedirten nice tarif var. İşte bugün de onlardan birini, sübye şerbetini keşfedeceğiz birlikte.

Kavun çekirdekleri kullanılarak hazırlanan bu sıra dışı içecek, yaz aylarında ferah ferah içilebilecek nefis bir tat sunuyor. Osmanlı'dan bu yana sofralara konuk ediliyor.

Bugüne dek kavun çekirdeklerini hızlıca sıyırıp çöpe attıysanız bu tarifi bir kez denedikten, sübye şerbeti olarak da bilinen kavun çekirdeği şerbetiyle bir kez tanıştıktan sonra fikriniz değişecek, her kavun aldığınızda çekirdeklerini böyle değerlendirmek isteyeceksiniz, eminiz. Hadi o zaman sizi daha fazla merakta bırakmadan bu nefis şerbetle tanıştıralım, hemen ardından da mutfakta buluşalım!

Kavun çekirdeği (sübye) şerbetinin hikayesi

kavun-cekirdek-kavun-faydalari-ocak-2021

Sübye şerbeti olarak da anılan kavun çekirdeği şerbeti, tıpkı adından da anlaşıldığı gibi bugüne dek birçoğumuzun değerini bilemediği kavun çekirdekleriyle hazırlanan, genel olarak soğuk servis edilen ferah bir içecek. Onu tanımamızı sağlayan Osmanlı mutfağı olsa da aslında kendisi Osmanlı topraklarına da
İspanya'dan kaçıp İzmir'e gelen "Seferatlar" tarafından getiriliyor.

İspanya ve Meksika'da da hala geleneksel içecekler arasında gösterilen kavun çekirdeği şerbetiyle ilgili bilinen en eski yazılı kaynak ise 13. yüzyılda yazılmış bir Arapça yemek kitabı. Kitapta "subiyya yamaniyya" ismiyle anılan bu içeceğin benzerleri İspanya ve Meksika'da ise "pepitada" ve "horchata" isimleriyle biliniyor.

Osmanlı topraklarına ilk olarak 1492 yılında İzmir-Tire'ye gelen Seferatlar sayesinde geldiği tahmin edilen sübye, ferah ve hafif tadı sayesinde kısa sürede saraydan halka herkesin mutfağında yerini almaya başlıyor ve halk arasında "subiyya, subiye" gibi isimlerle de anılıyor. Yahudilerin özellikle oruç açma ve kutlama gibi özel günlerinde tükettikleri söylenen bu içecek, kavun çekirdeği dışında badem, fındık içi, kırmızı kuru üzüm gibi farklı malzemelerle de hazırlanabiliyor.

Kavun çekirdeği kullanılarak hazırlanan ve uzun emekler sonucu ortaya çıkan orijinal sübye şerbeti tarifi ise kaynaklara göre Mahmud Nedim bin Tosun tarafından şöyle anlatılmış: "Kavun çekirdekleri güzelce yıkanarak bir taş havanda incerek dövülüp kaynar suya boşaltılmalı. Bir iki taşım kaynadıkta bunun da rengi badem şerbetine döneceğinden süzgeçten süzüp tülbentten geçirerek şekeri ilave olunur. Kepçe ile biraz da savurdukta soğuk iken bardaklara taksim olunmalı. Pek latif ve hafif olur."

Ancak günümüzde şerbeti hazırlamak için tabii ki daha pratik yöntemler kullanılıyor. Dileyenler malzeme listesine gül suyu, tarçın, badem içi gibi malzemeler de ekleyerek aromasını zenginleştirebiliyor. Sübye şerbetini kısaca tanıdığımıza göre geçelim en çok merak ettiğiniz konulardan bir diğerine, yani tarifine. Buyursunlar...

Kavun sübyesi tarifi

Kavun Sübyesi Tarifi

Kavun Sübyesi Tarifi

Evde kolayca hazırlamak ve tadına bakmak isterseniz hemen aşağıdaki kavun sübyesi tarifini uygulayarak nefis sonuçlar alabilirsiniz. Hadi başlayalım.

Kavun sübyesi için gerekli malzemeler:

  • 1 adet büyük boy kavunun çekirdekleri
  • 2 su bardağı su

Kavun sübyesi nasıl yapılır?

  • Kavunu güzelce yıkayıp ortadan ikiye bölün. Çekirdeklerini derin bir kaba alın.
  • Blender yardımıyla 2 dakika çırpın.
  • Ardından 2 bardak su ekleyin 5 dakika yüksek devirde çırpmaya devam edin. Uygun bir tencereye kavun sütünü süzgeçten geçirip süzün.
  • Buzdolabında bekletip ya da süzdükten sonra hemen servis edebilirsiniz. Çıkan sütten tatlı da yapabilirsiniz. Afiyetler olsun.

Minik bir not: Daha hoş bir aroması olması için dilerseniz servis etmeden önce içine birkaç damla içilebilir gül suyu ya da toz tarçın da ilave edebilirsiniz.

Kaynaklar: 1


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?