İçinde Koruyucu Olmadan, Lezzeti Nefis: Ev Yapımı Şeftali Suyu Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Sulu sulu, misler gibi kokan tazecik şeftalileri yemek ayrı keyifli, reçelini yapmak ayrı güzel. Tatlıların içine girmesi, salatalarda kullanılmasının yanında bir suyu var ki serin serin, ferah ferah içilir. Eğer dolabınızın bir köşesinde şeftaliler kaldıysa ya da çokça şeftali alıp nasıl değerlendireceğinizi düşünüyorsanız bizim size şahane bir önerimiz var. İçerisinde katkı maddesi olmadan, uzun süre tazecik dayanan şeftali suları yapalım hadi. Sabah kahvaltılarında, akşam yemeklerinde ya da gün içinde canınız ferah bir şeyler çektiğinde imdadınıza yetişecek.

  • Ev yapımı şeftali suyu nasıl yapılır?

seftalili-smoothie-tarifi

Paketli halde satılan şeftali sularının kıvamlarını hepimiz çok seviyoruz. Ne çok katı oluyorlar ne de çok sıvı, ne çok şekerli oluyorlar ne de çok şekersiz. Meyve tadı da alınabiliyor, ancak parçacıklar hissedilmiyor. Tüm bu şartları eğer elinizde tazecik şeftalileriniz varsa evde de sağlayabilirsiniz.

seftali-suyu-nasil-yapilir1

Öncelikle şeftalilerinizin dallarını varsa üzerindeki yabancı maddeleri ayıklayın. Güzelce yıkayıp kabuklu ya da kabuksuz şekilde doğrayın. Çürük şeftalileri kullanmayın ya da bu aşamada şeftalinizin çürük veya çok kararmış kısımları varsa o kısımlarını keserek kullanın. Meyve suyu yapımına dahil etmeyin.

seftali-suyu-nasil-yapilir2

Ardından şeftalilerinizi bir tencereye alın. 1 kg şeftali için üzerine 4 su bardağı kadar su ilave ederek kaynatmaya başlayın. Şeftaliler iyice yumuşayana kadar karıştırarak pişirin. İyice yumuşadığında blenderdan geçirme vakti de gelmiş demektir.

seftali-suyu-nasil-yapilir3

Yumuşayan şeftalilerinizi blenderdan geçirin. Ardından tencereye alıp damak zevkinize göre üzerine 1-1,5 su bardağı kadar şeker ilave ederek pişirmeye devam edin. Dilediğiniz kıvama gelince şeftali sularınız tüketmeye hazır.

seftali-suyu-nasil-yapilir4

Sularınızı süzdürerek şişelere aktarın ve soğuduktan sonra afiyetle tüketin. Tüketmeden önce şişelerinizi mutlaka güzelce çaklamanızı öneririz. Bu şekilde kapağı hiç açılmadan sularınızı uzunca süre buzdolabında saklayabilirsiniz. Lezzetleri bol olsun, afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?