evde-latte-yapimi-2

İster Soğuk İster Sıcak: Evde Adım Adım Latte Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Kahve severlerin, çeşitli kafelerin müdavimi olanların pek yakından bildiği, afiyetle içtiği bol sütlü latte'leri evde, ellerimizle hazırlıyoruz bugün! Kışın sıcak sıcak, yazın soğuk soğuk latte'leri içmeye doyamayanları hemen böyle alalım, evde latte yapımı hakkına bilmeniz gerekenleri, ihtiyacınız olan malzemeleri bir bir sıralayalım.

Canınız her kahve istediğinde kafelere gidecek fırsatı bulamayabilirsiniz ama bu tarifler sayesinde evde, canınız ne zaman istese bol süt köpüklü o güzelim latte'nizi hazırlayabilirsiniz. Hem de dışarıdan hazır olarak alıp içtiklerinizi aratmayacak bir lezzette.

Hadi o zaman, malzemeleri bir araya getirelim ve soluğu hemen mutfakta alalım. İnanın, düşündüğünüzden bile kolay olacak.

 • Evde sıcak latte yapımı

evde-latte-yapimi-1

Latte olarak andığımız içecek, asıl adı "caffe latte" olan espresso bazlı bir içecek aslında. Eğer evde espresso makineniz ya da moka potunuz varsa bu makineler sayesinde demleyeceğiniz kahveyi kullanmanız en doğrusu olacaktır. Ancak yoksa ve latte içmeyi özlediyseniz diğer kahve alternatiflerini de değerlendirebilir, french press ile demleyeceğiniz kahveyi kullanabileceğiniz gibi granül kahve kullanarak dahi benzer latte lezzetini yakalayabilirsiniz. En önemli noktalardan biri kullanacağınız sütü güzelce köpürtmeniz olacak, unutmayın diyelim ve ihtiyacınız olacak malzemeleri sıralayarak evde latte yapımına başlayalım.

Malzemeler:

 • 1 shot espresso (Eğer bol kahveli seviyorsanız 2 shot da kullanabilirsiniz) ya da 1 tatlı kaşığı granül kahve
 • 1 su bardağı süt
 • French press veya süt köpürtücü (Kahve ya da bitki çayı demliği olarak da bilinen manuel pistonlu pot)
 • Nasıl Yapılır?

  Yukarıda da söylediğimiz gibi latte hazırlamanın en önemli noktalarından biri sütü güzelce köpürtmekten geçiyor. Bu sebeple işe önce sütü hazırlayarak başlayın.

 • Sıcak latte için öncelikle bir cezve ya da küçük bir sos tenceresinde sütü güzelce ısıtın.
 • Sütünüz ısınırken eğer kahve makineniz ya da moka potunuz varsa espressonunuzu da hazırlamaya başlayın. Espresso yaparken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek için şuraya göz atabilirsiniz. Eğer espresso yapamayacaksanız french presste kahvenizi demleyin ya da granül kahvenizi az miktarda sıcak suyun içinde güzelce çözdürün.
 • Sütünüz ısınınca sütü temiz bir french pressin içine aktarın ve pistonunu aşağı yukarı hızlıca hareket ettirerek sütün köpürmesini sağlayın. Bu işlemi süt köpükleri koyu bir kıvam alana dek devam ettirin. Eğer süt köpürtücü çubuklardan kullanacaksanız yine süt köpüğü bolca olana dek köpürtün.
 • Ardından hazırladığınız espressonun ya da diğer kahvelerin üzerine hazırladığınız bol köpüklü sütü yavaş yavaş eklemeye başlayın. Önce sütün, ardından süt köpüğünün akmasına özen gösterin.
 • Kahve-süt ve en üst tabakada süt köpüğü olacak şekilde sıralamanızı yaptığınızda istediğiniz sonucu aldığınızı göreceksiniz.
 • * Eğer şekerli ya da farklı malzemelerle zenginleştirilmiş bir kahve istiyorsanız bu malzemeyi kahvenin içine ekleyip karıştırdıktan sonra süt ve süt köpüğünü ilave edebilirsiniz.

  • Evde soğuk latte yapımı

  evde-latte-yapimi-2

  Evde sıcak latte yapımını anlattık, peki ya soğuk latte? Tıpkı sıcak latte gibi, hatta ondan çok daha kolay bir şekilde soğuk latteyi de evde hazırlayabilirsiniz. Kahve ve soğuk sütü doğrudan karıştırmaktan söz etmiyoruz tabii. Sütü yine köpürtmeli. Şu adımları takip ederek soğuk kahvenizi de kolayca yapabilirsiniz:

 • Öncelikle kahvenizi demleyerek işe başlayın ve kahveyi demleyip bir köşede ılımaya bırakın.
 • O ılırken siz de buzdolabından çıkardığınız soğuk sütü doğrudan french presse aktarın ve yine pistonunu hızlı hızlı aşağı-yukarı hareket ettirerek köpürtün. (Süt köpürtücünüz varsa köpürtme çubuğuyla da kolayca yapabilirsiniz)
 • Ardından bir kenarda ılıyan kahvenizi alın, içine dilediğiniz miktarda buz küpü atın. (Buzlu sevmiyorsanız atmadan da hazırlayabilirsiniz)
 • Ardından köpürttüğünüz sütü yavaşça, önce süt sonra süt köpüğü bardağa dolacak şekilde kahvenin üzerine ilave edin.
 • Eğer tıpkı kafelerdeki gibi latteniz katman katman gözüksün istiyorsanız önce sütü ve süt köpüğünü bir bardağa dikkatlice aktarın. Ardından bir elinize temiz bir yemek kaşığı alın, bardağın üzerine hizalayın ve hazırladığınız kahveyi bu yemek kaşığının üzerinden bardağa doldurun. Böylece soğuk lattenizde katmanlar da oluşacaktır. Afiyet olsun.
 • Bonus: Son zamanların en popüler ismi dalggona kahveyi de evde hazırlamak çok kolay!

  Son zamanlarda özellikle sosyal medyada sık sık karşımıza çıkan, kıvamıyla merak uyandıran nefis dalgona kahveleri evde yapmak isteyenler için de tarifimiz Yasemin Şef'ten geliyor.

  Yazılı olarak tarife ulaşmak isteyenleri de hemen böyle alabiliriz: Dalgona kahve tarifi


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  2

  Erkin Çankaya7 Nisan 2021 13:14
  Çok güzel olmuş
  Yanıtla
  Nurfer Işık Altıok31 Ağustos 2020 16:40
  en sevdiğim
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?