https://www.thesun.co.uk/fabulous/7688971/mum-breastfeeds-nine-year-old/ | thesun

"O Bırakmak İsteyene Kadar Emzireceğim" Dediği Kızını 9 Yaşına Kadar Emziren Sıra Dışı Anne

Favorilerime
Ekle

Anne sütünün nasıl kıymetli bir madde olduğunu bilmeyen kalmadı ama her gün duyduğumuz birbirinden ilginç haberlerle bu konuda yapılanlara da şaşırmadan edemiyoruz hala.

Bu kez de karşımızda minik bebeğini o bırakmak isteyinceye kadar emzirmeye karar veren bir anne var. Ama kızı da doğumundan bu yana o kadar uzun süre anne sütünü içmekten vazgeçmemiş ki durum, insanları hayretlere düşürecek bir boyuta ulaşmış.

Bakalım bu anne kızın yaşadıklarını duyunca siz neler düşüneceksiniz? Düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Minik kızını tam tamına 9 yaşına kadar emzirdiği için bir anda ünü dünyaya yayılan bu sıra dışı anne ile tanışın

İngiltere'de yaşayan ve oyunculuk yapan Sharon Spink, şu sıralar kızını emzirmesiyle tüm dünyanın gündemine oturdu desek yeri. "Kızını emzirmesinden daha doğal ne olabilir ki?" diye düşünebilirsiniz ancak durum sandığınızdan biraz daha farklı. Sharon, minik kızını tam tamına 9 yaşına kadar emzirmiş ve geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre bu 9 yılın sonunda ancak emzirmeyi bırakabilmiş.

"Charlotte'den önceki çocuklarımı sadece birkaç hafta emzirebildim ve ardından hazır devam sütleri kullanmak zorunda kaldım. Bu yüzden Charlotte doğduğunda bu durumu değiştirmek istedim ve anne sütünü ancak o istediği zaman kesmeye karar verdim." diyerek yaşadıklarını açıklayan bu sıra dışı anne kızıyla bu 9 yıl içinde yaşadıklarını ve konuyla ilgili düşüncelerini de anlatıyor tabii.

"Memeyi bırakma kararının çocukta olması zorla bıraktırmaktan çok daha iyi"

"Memeyi bırakma kararının çocukta olması zorla bıraktırmaktan çok daha iyi." diyen Sharon, bu kararı aldıktan ve kızı doğduktan sonra aslında kendisine hedef olarak 1 yıl gibi bir süre belirlemiş. Ancak konuya ilgili biraz araştırma yapıp Dünya Sağlık Örgütü'nün iki yıl anne sütü önerdiğini öğrenince emzirmeye devam etmiş. Kızı 2 yaşına geldikten sonraysa anne sütünü kesme kararını kızına bırakmaya karar vermiş. Aradaki süreyle ilgili olarak Sharon "Bazen onu sütten kesmeyi düşündüm. Ama sonra 'Bunu çocuğum için yapıyorum. Onun istediği bu ve onun için iyi bir şey yapıyorum' diye düşündüm." şeklinde açıklıyor.

Minik kız, geçtiğimiz günlerde kendi kararıyla anne sütünü bırakmış

Şimdilerde 9 yaşında ve oldukça sağlıklı minik bir kız olan Charlotte, geçtiğimiz günlerde annesiyle konuşarak artık anne sütü içmeyi bırakacağını, meme emmeyeceğini söylemiş. "5 yaşındayken günde 3 kez emiyordu, son 4 yıldır bu sıklığı ayda 1'e indirmişti." diyen anne, kızının verdiği kararla ilgili olarak da şunları söylüyor:

"10 yaşına geldiğinde emmeyi bırakacağını söylemişti ama daha erken bıraktı. Bu olayın doğal akışında ilerlemesinden memnunum. Memeyi bırakmak kızımın kendi kararıydı ve aşamalı olarak azaltarak bıraktı."

"Kızım büyüdüğünde kucağımda ne kadar rahat ve güvenli hissettiğini hatırlayacak"

Kızını emzirme hikayesiyle tüm dünyayı şaşırtan anne Sharon, "Kızım büyüdüğünde bu olayın sadece beslenmeyle ilgili olmadığını, kucağımda ne kadar rahat ve güvenli hissettiğini hatırlayacak. Onunla aramda çok sıkı bir bağ var ve bunda uzun yıllar meme emmesinin bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Anne sütü sayesinde aramızdaki bağ giderek kuvvetlendi ve memeyi bıraktı diye bu bağın zarar göreceğini hiç sanmıyorum." diyor ve anne sütünün kızı üzerinde nasıl bir etki oluşturduğunu da şu sözlerle ekliyor:

"Charlotte'nin diğer 3 çocuğumdan daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum, aynı zamanda bağışıklık sisteminin de daha güçlü olduğunu görüyorum."

"Geriye dönüp baktığımda 4 sağlıklı çocuğum var ve bu yüzden çok mutluyum"

thesun

thesun

Kızıyla yaşadığı 9 yıllık emzirme serüvenin gündeme gelmesi sonrası Sharon, dünyanın birçok yerinden hem iyi hem de kötü birçok yorum alıyor tabii. Kendisini çocuk istismarıyla suçlayanlar da oluyor, kızı için çok sağlıklı bir şey yaptığını söyleyenler de...

Sharon ise aldığı tüm kötü eleştirilere aldırış etmemeyi öğrendiğini söylüyor ve şunları aktarıyor:

"Bunun çocuk istismarı olduğunu, hatta benim pedofili olduğumu söyleyen insanlar oluyor. Başlarda kötü yorumları kafama takıyordum ama şu an takmıyorum. Bu söylenilenlerin doğru olmadığını ben biliyorum, kızım biliyor ve değer verdiğim insanlar da biliyor. Uzun yıllar emzirmek çok yaygın bir durum değil, biliyorum. Ama insanlar şunu bilmeli ki bu korkulacak ya da utanılacak bir şey değil. Memelerimiz, çocuklarımızı beslemek için var. Bu kararı veren anneleri desteklemeliyiz ve verdikleri karara saygı duymalıyız. Geriye dönüp baktığımda 4 sağlıklı çocuğum var ve bu yüzden çok mutluyum."Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?