https://edition.cnn.com/travel/article/reader-picks-plane-annoying/index.html | edition.cnn

Uçakların Zorunlu İniş Yapmasına Neden Olan 8 Garip Olay

Favorilerime
Ekle

Bugüne dek bir uçakta yaşadığınız en ilginç durum neydi bilemiyoruz ama birazdan öğreneceğiniz olaylardan sonra çok şaşıracaksınız, eminiz.

Özellikle uluslararası uçuşlarda ve uzun saatler süren yolculuklarda ortaya çıkan bu durumların her biri uçakların zorunlu iniş yapmasına neden olmuş. Üstelik bazıları öyle garip ki "Gerçekten bunun için mi?" diye düşünmeden edemeyeceksiniz.

O zaman sizi fazla merakta bırakmadan akla hayale gelmeyecek kadar ilginç sebeplerle mecburi iniş yapmak zorunda kalmış uçakların hikayeleriyle baş başa bırakalım.

Yoga yapmakta ve yerine oturmamakta ısrarcı yolcu

Mart 2016 yılında Hawaii’den Japonya'ya gidecek olan uçaktaki yolculardan biri yerine oturmamakta ısrarcı davranınca uçak acil iniş yapmak zorunda kaldı. Havalandıktan bir süre sonra yoga yapmak istediğini söyleyerek koridora çıkan erkek yolcu, kabin görevlilerinin tüm ikna çabalarını boşa çıkardı ve yoga yapma konusunda çok ısrarcı davrandı. Yemek servisi başladığında dahi yerine oturmamakta direnen yolcu nedeniyle uçak zorunlu iniş gerçekleştirdi.

İnişin ardındansa yoga sevdalısı yolcu uçağın güvenliğini tehdit ettiği için hapis cezasıyla yargılandı ve toplamda yaklaşık 45 bin dolarlık bir para cezasına çarptırılarak tutuklandı.

Kuruyemiş servisinden memnun kalmayan bir yolcu

Bir uçağın zorunlu iniş yapmasına neden olan en ilginç olaylardan biri olan bu olay, 2014 yılında yaşandı. New York'tan Güney Kore'ye gitmekte olan uçaktaki yolculardan biri Kore Havayolları'nın sahibinin kızı Heather Cho idi ve kendisi kuruyemiş servisinden memnun kalmadı. Kuruyemişin kasede değil pakette verilmesinin büyük bir saygısızlık olduğunu söyleyen kadın uçağın New York'a geri dönmesini ısrarla talep etmekle kalmadı, kabin memurlarına da sürekli hakaretler etti. Hosteslerden birinin iddiasına göre Cho, içlerinden birini dizlerinin üzerine çöküp özür dilemesi için zorladı. Tüm bu kötü olayların ardından pilotlar çareyi New York'a geri dönmekte buldu. İnişin ardından Heather Cho hakkında hava güvenliğini engellemekten soruşturma başlatıldı ve 1 yıl hapis cezası verildi. Cho, aynı zamanda babasının sahibi olduğu havayolu şirketindeki tüm işlerinden istifa edip halkın huzurunda iki kez özür dilemek zorunda kaldı.

İki yolcunun geç kalması

Bildiğiniz gibi genel olarak uçaklar geç kalan yolcuları beklemez ama 2015 yılında Malta'ya gitmek üzere havalanan bir uçak geç kalan iki yolcu için geri dönerek oldukça ilginç bir örneğe imza attı. Uçağa binmesi gereken ama uçağın kalkış saatini kaçıran iki yolcu kaderlerine küsmek üzereyken binecekleri uçağın havalimanına geri döneceği haberini aldı. Bu haber şaşkınlık yaratınca havayolu şirketinin yetkilileri de hemen açıklama yaptı. Havalanan uçakta yolcu-bagaj dengesizliği yaşanmıştı ve uçak uçuş güvenliğini sağlamak adına zorunlu iniş yapmıştı.

Şarkı söylemekten vazgeçmeyen yolcu

Los Angeles’tan New York’a doğru giden bir uçak, şarkı söyleyen bir yolcu nedeniyle zorunlu iniş yapmak zorunda kalmıştı. Hiç durmadan yüksek sesle şarkı söyleyen, kabin memurlarının tüm uyarılarına rağmen bundan vazgeçmeyen yolcu, diğer yolcuları rahatsız ediyordu tahmin edebileceğiniz gibi. Uyarılara kulak asmaması üzerine uçaktaki görevliler çareyi, kendisini aldıkları yere bırakmakta buldu ve uçak acil iniş yaptı. Şarkı söyleme konusunda ısrarcı davranan yolcu hakkında ise soruşturma açıldı.

Kötü kokan bir yolcu

Mayıs 2018'de Kanarya Adaları'ndan Amsterdam'a doğru giden bir uçakta yolculardan bazıları çok kötü bir koku aldıklarını söylemeye, ardından da teker teker kusmaya başladı. Bunun üzerine kötü koku geldiği düşünülen tek bir yolcuya gözler çevrildi, kötü kokan yolcu en arka sıraya oturtularak önündeki 6 sıra koltuk boş bırakıldı. Ancak diğer yolcuların şikayetleri bitmedi, hatta içlerinde kusmaya devam edenler oldu. Bunun üzerine kabin memurları kötü kokan yolcuyu bir süre tuvalette bekletmeye karar verdi, bu da kalıcı bir çözüm olmayınca uçak Portekiz'e acil iniş yaptı ve diğer yolcuların "cesetten daha kötü kokuyor" dedikleri yolcu polis nezaretinde uçaktan çıkartıldı. Uçaktaki kötü kokunun geçmesi içinse bir temizlik ekibi yaklaşık 3 saatlik bir temizlik yaptı. Ardından uçak tekrar Amsterdam'a doğru yola çıktı.

Bir yolcuyu akrep sokması

Duyunca şaşırmadan edemeyeceğiniz bu olay, Alaska Havayolları'nda gerçekleşti. Bir kadın yolcunun kendisini akrep soktuğunu söylemesi üzerine uçak hemen acil iniş yaptı ve kadın yolcu tedavi altına alındı. "Akrebin uçakta ne işi var?" sorularının üzerine olayın gerçekleştiği hava yolu şirketi açıklama yaptı ve akrebin uçağın bagaj bölümünden gelmiş olabileceğini söyledi.

Pilotun gözüne lazer ışığı tutulması

Özellikle bir dönem gençler arasında yaygınlaşan dünyanın en tehlikeli oyunlarından olan uçağa lazer ışını tutma, birçok probleme neden oluyordu. Gözüne lazer ışığı tutulan pilotlarda baş ağrısından geçici körlüğe kadar birçok sorunun oluşmasına neden olan bu tehlikeli olay, bir pilotun retinasının kalıcı olarak yanmasına ve pilotun görme engelli olmasına dahi yol açmıştı.

Bu durumlardan biri de 2016 yılında Londra'dan New York'a gitmekte olan uçağın pilotlarının başına geldi. Uçak Londra'dan havalanıp 2 saate yakın yol almıştı ki yapılan bir anonsla Londra'ya geri dönüleceği bildirildi. Kalkış esnasında ikinci pilotun gözüne tutulan lazer ışığı pilotun görme yeteneklerini etkilemiş ve yolculuğu tehlikeli bir hale getirmişti. Güvenlik sorunları nedeniyle uçak zorunlu iniş yapmak durumunda kaldı.

Ağır bir tuvalet kokusu

rd

rd

Mart 2016'da bir İngiliz hava yolu şirketinde yaşanan zorunlu inişin sebebi uçağa bir anda yayılmaya başlayan ağır bir kokuydu. Yolcular peşi sıra kabin memurlarına ağır bir tuvalet kokusu aldıklarını söyleyince uçak zorunlu iniş yapmak zorunda kaldı.

Havayolu şirketi yolcu gizliliği nedeniyle kesin bir açıklama yapmasa da birkaç yolcunun açıklamalarına göre bu durumun nedeni bir yolcunun yaşadığı gaz problemiydi.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?