https://www.cnnturk.com/saglik/5-yasindan-beri-gunde-5-litre-kola-iciyor-kemikleri-eridi | cnnturk

5 Yaşından Beri Günde 5 Litre Kola İçtiği İçin Omurgasında Kırıklar Oluşan Antalyalı Kadın

Favorilerime
Ekle

Hep söyleriz, dünyanın en sağlıklı yiyeceği-içeceği bile olsa herhangi bir şeyi tüketirken aşırıya kaçarsanız zarar görmemeniz neredeyse imkansızdır.

İşte tam da böyle bir durumla yüz yüze gelen genç bir kadınla tanıştıracağız sizi bugün. Yaptığı ile herkesi hayrete düşüren, kendisiyle ilgilenen doktorların bile şaşırmasına neden olan bir kadın o.

Yaşadıkları ve şimdilerde yaptığı açıklamalarsa herkese ders olacak türden.

Betül Bayram'ın yaşadığı problemlerin nedeni aslında 5 yaşından bu yana gelen alışkanlığından kaynaklanıyor

Betül Bayram, Antalya'da yaşayan 2 çocuk annesi 33 yaşında genç bir kadın. Bu yaşında baş etmek zorunda kaldığı kemik erimesi ve buna bağlı omurgalarında oluşan çökme kırıklarıysa onun bir anda gündeme gelmesine neden oldu.

Bir türlü geçmek bilmeyen ağrılar çeken, özellikle ikinci çocuğunun doğumundan sonra kolunu bile kaldıramayacak kadar bitkin bir hale geldiğini söyleyen bu genç kadının çektiği sıkıntının nedeniyse 5 yaşından bu yana günde 5 litre, hatta 5 litreyi bile geçmiş olabileceğini söylediği miktarlardaki kola içme alışkanlığı.

Genç kadın, sağlık sorunları baş gösterince doktor doktor dolaşsa da hastalığının nedeni hemen bulunamamış

Betül Hanım, ağrıları hayatını çok etkilemeye başlayınca hemen bir doktora gitmiş ancak yaşadığı sorunun nedeni bulunamamış. Bunun üzerine doktor doktor gezen genç anne, ağrılarının nedeninin aşırı kola içmeye bağlı asidik beslenme tarzı olduğunu öğrendiğindeyse beslenme düzenini kökten değiştirmeye karar vermiş.

Hastalığının nedenini tespit eden Doktor Sevgi Urhan, Betül Hanım'ın kendisine başvurduğundaki durumunu şöyle özetliyor:

"Betül hanım çok acı içindeydi. Yeni doğmuş bir bebeği vardı ve ağrıları nedeniyle bebeğine bile bakamıyordu. O kadar şiddetli sırt ağrıları vardı ki muayene sırasında kendisini sırt üstü bile yatıramadım."

"Aşırı protein tüketimi, aşırı asitli içecekler kemik erimesine neden olan en önemli faktörler"

Farklı doktorlarda yaptırdığı birçok tahlil ve muayeneye rağmen hastalığının sebebi bir türlü bulunamayan Betül Bayram'ın yaşadığı kemik erimesinin onun yaşında genç bir kadın için alışılagelmiş bir durum olmadığını söyleyen doktoru, bunun üzerine beslenme alışkanlıklarını incelemeye karar vermiş ve tabii ki çok geçmeden sorunun nedeni anlaşılmış.

Doktoru, genç annenin yaşadığı problemlerin boyutlarına dikkat çekiyor ve şunları söylüyor:

"Hastada kemik erimesi ve sırt bölgesinde omurlarda çökme kırıkları vardı. Eğer bu yaşta kemik erimesi varsa buna neden olabilecek başka bir hastalık olması, bir ilaç kullanıyor olması ya da kötü bir beslenme olması lazımdı. Betül Hanım'da çocukluk çağından itibaren kötü bir beslenme şekli olduğunu gördük. Günde 5 litreye varan kola içimi olduğunu tespit ettik. Ayrıca sebze tüketmediğini, bol miktarda et tükettiğini öğrendik. Bunların hepsi kemik kaybına neden olan şeylerdi. Aşırı protein tüketimi, aşırı asitli içecekler kemik erimesine neden olan en önemli faktörlerdir."

Betül Hanım'ın doktoru tedavi sürecinde oldukça dikkatli davranmış ve ağrılarını azaltmayı, vücudunun yeniden toparlamasını sağlamış

Betül Bayram, sorunun kaynağı tespit edildikten sonra oldukça özen gösterilen bir tedavi sürecinden geçmiş. Yeni doğan bir bebeği olduğu ve onu emzirmeye devam ettiği için klasik ilaç tedavisi uygulanmayan Betül Hanım'ın yavaş yavaş iyileşmeye başlaması ve kemiklerinin güçlenmesi için doktoru ona özel bir tedavi uygulamış ve kısa süre içinde olumlu sonuçlar almaya başlamışlar.

"Beslenme bozukluğuna, asidoza bağlı bir vaka görmedim. Kemik erimesi kadınlarda genellikle menopozdan sonra görülür. Genç hastalarda ise kortizon kullanımında karşılaşılan bir durumdur. Omurgada kırığa neden olabilecek düzeyde kemik kaybını ilk kez gördüm." diyen Doktor Urhan, Betül Hanım'ın tedavisine dair şunları da paylaşıyor:

"Hastamız emzirme döneminde olduğu için normal hastalara verdiğimiz ilaçları kullanamıyoruz. Onun yerine magnezyum, çinko, D vitami, K vitamini gibi çeşitli vitamin takviyesi yaptık. Beslenmesini düzenledik. Bizim gözetimimiz ve tedavimizde 1.5 ay oldu. Şu an gayet rahat eğilip doğrulabiliyor. Bebeğiyle ilgilenebiliyor."

"Ayranın tadını bilmiyordum. Su içmiyordum. Sebze hiç tüketmedim. Hep et yiyordum"

cnnturk

cnnturk

Günde 5 litreye varan kola tüketimi ve bu süre zarfında hiç su içmemesi gibi sıra dışı alışkanlıkları herkesi şaşırtan Betül Bayram, hastalığının sebebinin tespit edilmesinin ardından beslenme düzenini tamamen değiştirmiş. Artık bol bol su içen, canı farklı bir içecek içmek isteğinde ise ayranı tercih eden Betül Bayram, yaşadıklarını anlatırken herkesin ders çıkarması ve aklında bulunması gereken konulara değinmeyi de ihmal etmiyor ve şöyle diyor:

"Ayranın tadını bilmiyordum. Su içmiyordum. 5 yaşımdan bu yana günde 5 litreye varan miktarda kola içiyordum. Sabah uyanır uyanmaz kola içiyordum. Sebze hiç tüketmedim. Hep et yiyordum. Kolanın böyle bir hastalığa neden olabileceği hiç aklıma gelmedi. Şimdi iyiyim çok şükür. Ağrılarım azaldı. Beslenme düzenim değişince kendimi daha rahat hissetmeye başladım. Benim yaptığım, yapılması gereken bir şey değilmiş bunu anladım. Bol su, ayran içilmeli. En güzel içecek ayranmış."

Biz de Betül Hanım'a çok geçmiş olsun diyor ve yeniden ufak bir hatırlatma yapmak istiyoruz: Unutmayın, dünyanın en sağlıklı besinini tüketiyor olsanız, hatta söz konusu su dahi olsa, miktarlarda aşırıya kaçmanız halinde Betül Hanım'ın yaşadığı sorunlar gibi birçok sorun yaşamanız neredeyse kaçınılmaz. Siz, siz olun, su bile dahil olmak üzere hiçbir yiyeceği-içeceği aşırıya kaçmadan tüketmeniz gerektiğini asla unutmayın, aman diyelim.

Kaynak: 1, 2Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?