https://www.cnnturk.com/magazin/mankenligi-birakti-ciftci-oldu?page=12 | cnnturk

Mankenliği Bırakıp Marmaris'te İstiridye Mantarı Yetiştirmeye Başlayan "Türkiye'nin En Güzel Çiftçisi"

Favorilerime
Ekle

Girişimcilik hikayelerini seviyor, bu haberler bir de yemekle ilgili olunca, bir de ülkemizden çıkınca daha bir bayılıyoruz, doğruya doğru.

Bugün sizi hem güzelliği hem de çalışkanlığı ve azmiyle sizi kendine hayran edecek genç bir kadınla tanıştıracağız.

Kendisi mankenlikten çiftçiliğe adım atmış başarılı bir iş kadını. Şimdilerde "Türkiye'nin en güzel çiftçisi" unvanıyla anılan, hayallerinin peşinden gidip bambaşka bir hayata başlayan Yazgülü Amaj karşınızda!

Yazgülü Amaj, İstanbul'da yaşıyor ve mankenlik yapıyordu

Zonguldak doğumlu olan Yazgülü Amaj, henüz çocukluk yıllarında ailesiyle birlikte İstanbul'a taşınıyor ve hayatı değişiyor. Genç yaşlarından itibaren fotomodellik ve mankenlik yapmaya başlıyor, bunun yanında bazı dizilerde yardımcı oyuncu olarak da görev alıyor. Ancak henüz 23 yaşında olmasına rağmen kalabalık şehir hayatının kendisine iyi gelmediği düşünüyor ve İstanbul'dan uzaklaşmaya karar veriyor...

Metropol hayatından uzaklaşma kararının ardından genç kadın, Marmaris'e taşınıyor ve yepyeni bir iş kuruyor

İstanbul'un hemen hepimize yaşattığı o boğucu stresten uzaklaşmak isteyen Yazgülü Amaj, ilk iş olarak kafasını dinlemek için sık sık gittiği yerden, Marmaris'ten bir arazi alıyor ve ev yaptırıyor. İstanbul'da tanıştığı oyuncu ve dansçı eşi Tarek Amaj ve annesi ile birlikte yaklaşık 1 yıl önce temellerini attığı yeni hayatına başlıyor. Marmaris'e taşındıktan sonra mankenliği de bırakan genç kadın, kariyerine bambaşka bir doğrultuda yön veriyor ve çiftçi olmaya karar veriyor.

Aklındaki iş için başvurduğu "Genç Girişimci Çiftçiler" projesinden 30 bin liralık bir hibe kazanmayı başaran genç kadın, kendi birikimini de ekliyor ve toplamda 70 bin liralık sermayeyle yeni işini kuruyor. İstiridye mantarı serası kuran ve böylece son yıllarda daha bir bilinir, kullanılır hale gelmeye başlayan istiridye mantarı üretimine başlıyor...

Bu süreçte en büyük desteği annesi ve eşinden alan Yazgülü Amaj, kısa süre içinde para kazanmaya da başlıyor

İstiridye mantarı üretimi işinde annesi ve eşinden yardım alan bu azimli kadın, kısa süre içinde 11 ton kapasiteli bir sera kuruyor. Şu ana dek yaklaşık 3 tona yakın istiridye mantarı yetiştirdiğini söyleyen Amaj, elde ettiği ürünleri kilosu 16 liradan birçok restoran ve otele satmaya başlayınca da deyim yerindeyse paraya para demiyor.

Gelecekte kurduğu bu başarılı çiftliği büyütmeyi hedeflediğini söyleyen azimli kadın, çiftliğine mantarları kurutup paketleyebileceği ayrı bir tesis ekleyerek ihracat yapmayı planlıyor.

"Bir anda karar vererek gelecek yaşamımdaki huzur ve mutluluğa adım attım"

https://www.cnnturk.com/magazin/mankenligi-birakti-ciftci-oldu?page=12 | cnnturk

cnnturk

Şimdilerde "Türkiye'nin en güzel çiftçisi" olarak anılan Yazgülü Amaj, bugüne dek yaşadıklarını ve çiftliği kurma hikayesini şöyle anlatıyor:

"Kalabalık metropol şehirlerin stresi ve mesleğimin çeşitli zorlukları genç yaşta çok yıprattı. Genç yaşlarda elde ettiğim o yaşam bana zevk vermemeye başladı. O şaşaalı hayattan kurtulmak için Marmaris'e sıklıkla geliyordum. Karadeniz çocuğu olmam, doğa dokusu ve Marmaris aşkı beni buraya getirdi. Bir anda karar vererek gelecek yaşamımdaki huzur ve mutluluğa adım attım."

Yaptıklarının çevresindeki insanları da olumlu yönde etkilediğini ekleyen genç kadın şunları da eklemeyi ihmal etmiyor:

"Yaptıklarımı öğrenen kadın komşularım ziyaretlerime gelerek, onlar da hibe alarak çeşitli alanlarda üreticilik yapmak istediklerini söyledi. Şu an çok mutlu ve huzurluyum."

Biz de kendisine bu yeni hayatında, sevdikleriyle bir ömür boyu mutluluklar diliyoruz.

Kaynak: cnnturk.comDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?