Engelli Oğluna Daha İyi Bakabilmek İçin Tam 70 Kilo Veren Güzel Yürekli Anne

Favorilerime
Ekle

153 kiloya kadar çıkan ve kiloları nedeniyle günlük hayatını sürdürmekte zorlanan 4 çocuk annesi Amasyalı Nurcan Keten, çocuklarından zihinsel engelli olan 21 yaşındaki oğluna da bakamaz hale gelince diyet yapma kararı aldı.

48 yaşındaki anne, gittiği diyetisyenin kontrolünde geçen 1,5 yılda tam 70 kilo vererek oğluna eskisinden daha iyi bakmaya başladı. Oğlunun zihinsel engelinden dolayı her an yanında olması gereken ve ihtiyaçlarını karşılayan anne aşırı kilolarından dolayı nefes alamaz, ev içinde bile dolaşamaz hale geldiğini anlatıyor.

Güzel yürekli annemiz bundan tam 1,5 yıl önce 150 kiloydu

Aşırı kilolarından dolayı zihinsel engelli olan oğlunun ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan annemiz köyünden 36 kilometre uzaklıktaki diyetisyene gitme kararı aldı


Amasya'nın Kayrak köyünde yaşayan annemiz, köyünden tam 36 kilometre uzaklıkta şehir merkezindeki diyetisyene 15 günde bir gitmeye başladı. Diyete başlarken bir yandan da günde 1 saat spor yaptı.

Köyünden getirdiği organik ürünlerle diyetini yapan anne 1,5 yılda 70 kilo vermeyi başardı


Üstte dediğimiz gibi sporunu da ihmal etmemiş tabii. Diyetisyeni Gülşah Yılmaz Akyılmaz da annenin azmini şöyle özetliyor; "Kendisi bana her geldiğinde öncelikle evinde var olan malzemeleri belirliyoruz. Mevcut malzemelere göre diyet planlaması yapıyoruz. Hangi besinleri, hangi saatte hangi miktarda yemesi gerektiğini konuşuyoruz. 1 buçuk yılda 70 kilo vermeyi diyeti ve sporu birlikte götürerek başardık. Spor ve diyet birbirinden ayrılmaz ikilidir. Nurcan Hanım da azimle ve sabırla diyetini devam ettiriyor."

Oğluna bakamadığı için psikolojisi bozulan annemiz artık zihinsel engelli oğluyla yürüyüşe çıkabiliyor, onunla ve diğer çocuklarıyla daha rahat ilgilenebiliyor


Annemiz diyet sürecini şöyle anlatıyor; "153 kilodan 83 kiloya geldim, hedefimiz 70 kilo. Hilmi için yaptım zaten, en çok oğlum için yaptım. Zihinsel engelli olduğu için kendi işini kendi yapamıyor. Kendi bir yere gidemiyor. Sürekli biz olmamız lazım yanında. Bundan sonra daha sağlıklı bir şekilde oğlumun yanında olacağım."

Kilolarını verdikten sonra psikolojisi de düzelen annemiz, aşırı kilolu oldukları için sağlıkları ve psikolojileri bozulan insanlara da ilham oluyor...

http://www.enpolitik.com/haberler/2018/11/20/de71025a-587e-4b5f-a2f2-c58002fff489.jpg | Enpolitik

Enpolitik


Tabii bunun için öncelikle yapacağımız ilk iş profesyonel bir diyetisyene başvurmak. Tıpkı Amasya'nın bir köyünde yaşayan annemizin, köyünden 36 kilometre uzaklıktaki diyetisyene başvurduğu gibi.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?