http://www.gurmerehberi.com/tarifler/yemek-tarifleri/et-yemekleri/kebaplar/seftali-kebabi/ | gurmerehberi

Yalnızca Kıbrıslıların ve Kıbrıs'ta Yaşayanların Bildiği 18 Enfes Lezzet

Favorilerime
Ekle

Eğer Kıbrıslıysanız ya da yolunuz bir süreliğine Kıbrıs'a düşmüşse kendinizi mümkün olduğunca şanslı hissedebilirsiniz. Çünkü her gün bu enfes lezzetlerden birini tatma fırsatını ele geçirmiş ve bu fırsatı muhtemelen çok iyi değerlendirmişsiniz demektir.

Not: Eksiklerimiz olacaktır, aklınıza gelenleri yorum olarak bırakın lütfen

Hellimli

Kıbrıs'ın en ünlü yiyeceğinin hellim olduğunu biliyoruz. Hellimli de hellimin en muhteşem kullanıldığı yiyeceklerden biri. Her ne kadar İzmir'in boyozu gibi kahvaltılarda ve özel çay saatlerinde tüketiliyor olsa da poğaça türünden daha çok kek türü diyebiliriz hellimliye. İçine hellim ile birlikte az kavrulmuş soğan da konuyor. Üzerine de susam ve garacocco otu serpiliyor. Zeytinli olanına da zeytinli deniyor.

Şeftali kebabı

Şeftali kebabı, koyun ya da keçi etinin kıymasının, maydanoz ve baharatlarla yoğrulduktan sonra hayvanın terp adı verilen içyağına sarılması ve köfte halinde hazırlanarak kömürde pişirilmesi suretiyle yapılır. İçinde şeftali yoktur. Şeftali kebabı denmesinin sebebi, aslında isminin Şef Ali kebabı olmasıdır.

Hırsız kebabı (Küp kebabı)

Kıbrıs'ın uzunca yıllar öncesi yoksulluk zamanında, zenginlerin sürülerinden çalınan koyunların pişirilmesiyle ismini kazanmıştır. Hikayeye göre, çalınan koyun boğulur, derisi toprağın altına gömülür, bir çukur kazılır, et içinde pişmeye bırakılır ve üstü güzelce kapatılır. Buradaki amaç zaptiyelerin eti dolayısıyla çalınan kuzuyu fark etmemesidir. Bu yöntem, köylüyü yakalanmaktan korurken, bir yandan da lezzetli bir et yemesine olanak tanır.

Molehiya

Molehiya yemeği, ismini özel olarak yetiştirilen Molehiya bitkisinden alır. Bu bitki, yazın kurutulur ve bir müddet saklanır. Kuzu ya da tavuk etiyle pişirilir ve pilav turşu ikilisiyle servis edilir. Gurbette olan Kıbrıslıların en çok özlediği yemeklerdendir.

Kolakas

Kolakas, gölevez de denilen, Kıbrıs'ta çok sevilen patatese çok benzeyen bir bitkidir. Bir adedi 4-5 kiloyu bulabilir. Kolakas yemeği de tavuklu ve etlisi olan, etli ya da tavuklu patates gibi yapılan bir yemektir.

Pirohu

Pirohuya Kıbrıs mantısı desek, bir şey dışında yanlış demiş olmayız. O bir şey de bildiğimiz mantıya et konurken, pirohuya patates ya da nor peyniri konmasıdır.

Not: Lor peynirine Kıbrıs'ta nor peyniri denir.

Gullurikya

Gullurikyaya dünyanın en kolay yapılan tatlılarından biri sıfatını verebiliriz. Buğday unu, su ve az miktarda tuzla hazırlanan hamur pekmezde pişirilir. Gullurikyanın yapımındaki en önemli nokta, pekmezin keçiboynuzu pekmezi olarak da bilinen Harnup pekmezi olmasıdır.

Samarella

Bol tuzlu ve bol kekikli keçi etinin, yaz aylarında çam yaprakları arasında kurutulurak elde edilen bir Kıbrıs mezesidir Samarella. Çam yaprakları ete bir aroma katarken, hem de kurutulma esnasında eti sineklerden korur. Tuz da etin daha güzel pişmesini sağlar. Genelde konyakla birlikte tüketilir.

Ceviz macunu

Türk kahvesi ya da soğuk suyla servis edilen, yapımı bir hayli meşakkatli olan, Kıbrıs'a özel bir tatlıdır. Görünüşü incir reçeli kıvamında olsa da tadı çok daha ileri seviyededir.

Paluze

Farklı yörelerde farklı lezzetler anlamına gelse de Kıbrıs'ta üzüm muhallebisidir. Kırmızı üzümden yapılır ve üzerine badem konur.

Çakıstez

Kıbrıs'a özgü zeytindir. Zeytin kırıldıktan ve suda bekletildikten sonra kekik, sarımsak ve limonla salamura edilir. Ardından kara yağ (erken hasat zeytinyağı) ve golyandro tohumuyla (kişniş) servis edilir.

Pilavuna

Pilavuna, Kıbrıs'ta özellikle kahvaltılarda tüketilen bir hamur işidir. İçine nor peyniri, hellim ya da talar peyniri; yumurta, kuru üzüm, nane ve mastika (damla sakızı) konur. Hem tatlı hem de ekşi bir tada sahip olmasıyla bilinir.

Magarına bulli

Kıbrıs'a özgü bir tavuklu makarnadır. Magarına, makarna; bulli tavuk anlamına gelir. Tavuğun haşlandığı suda makarnanın pişirilmesi püf noktasıdır. Makarnanın üstüne hellim, soslu tavuk dökülür. Tavuk sosu salçalı ya da limonlu olabilir.

Ayrelli

Ayrelli Kıbrıs'ta kuşkonmaza verilen bir isimdir. Ayrelli yemeği de kuşkonmazın üzerine yumurta kırılıp yağda kavrulduktan sonra üzerine limon sıkılmasıyla yapılır.

Bikla

Bigla, Kıbrıs'a özel bir sostur. İçinde turşu, yumurta ve baharat vardır. En çok sandviçe üstüne dökülerek ve kebabın yanında tüketilir. Çok sevenlerin direkt kaşıklayarak yediği de duyulmamış şey değildir.

Bolibif

Bolibif çeşitli markaları olan, (en bilineni zwan) sandviçin içine konabilen, yanına yumurta kırılabilen, hellim ve domatesle çok iyi giden bir konserve et türü.

Gül şurubu

Gül şurubu Anadolu'daki kahvehanelerde lokal gazoz içme alışkanlığının Kıbrıs'ta da olmasını sağlayan içecektir. 1 ölçek suya, yarım ölçek şeker konulup üzerine gül esansı ya da gül suyu konur. Soğuk bir şekilde tüketilir.

Lalangı

twitter/ktschb

twitter/ktschb

Lalangı Kıbrıs Türk mutfağının en özel yemeklerinden biridir. Tavşan etiyle yapılır. Tavşan etinin haşlandığı suyun içine atılan mayalı hamurun içine, pişirildikten sonra tavşan eti konur. Tuz, karabiber ve kimyon eklendikten sonra yoğrulur. Sonra Akhisar lokmasından küçük, lokma tatlısından biraz büyük hamurlar halinde yağda kızartılır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

8

yesimolcay4 Nisan 2021 23:13
nor böregi, kabak böregi, çörek, hellimli ekmek (bulla), tatli ekmek kadayifi, tel kadayifi, şamali, helva muhallebisi, un helvasi, supukya, üzüm sucugu, vs. ama bir kibrisli olarak secilen yemekler ve fotograflar kültürümüzü yansıtmaktadır.. tebrik ederim👏
Yanıtla
inanilmaz22 Ağustos 2019 15:18
Gollifa`yı unutmuşsunuz
Yanıtla
asajjventress27 Mayıs 2019 20:01
5 senemi orada geçirmiş biri olarak söylüyorum o lezzetleri tatmış olsanız bu kadar ön yargılı yorumlar yapamazdınız:)
Yanıtla
yusuf31 Ocak 2015 02:53
molehiya araplardan gelme bir yemek ,Pirohu ise balkanlardan gelmedir .hellim hellimli ve pilavuna içinde hellim var aynı gibi;zeytinli,kolokas,bullez veya bazı farklı zeytinyağlıları da koyabilirlerdi ,
Yanıtla
Asli Siddiqi10 Ocak 2015 08:12
Turunc macunu, karpuz macunu, zeytinli, bidda badades, gappar, tatar, hellim boregi, katmer ( Turkiye Demi bildigimiz katmer degil), gullez, citlebikli peksimet, enginar ve cicek dolmasi, sulu muhallebi, patates koftesi ilk alkima gelenler yukaridakilere ek olarak :)
Yanıtla
selen25 Kasım 2014 16:58
Tüm listeleriniz iyi hoş da, bu listedeki fotoğraflar nedir öyle? İnsanın bakası bile gelmiyor. Kıbrıslı olmayanlar olarak, bakamadık, okuyamadık, öğrenemedik :(
Yanıtla
Mehmet Hekimoglu 9 Nisan 2016 15:32
Yanıtla
iyide selen hanım bu yemekler restorant yemegi yada fastfood hamburger pizza degil ki fotoğraflar şaşaklı olsun :))) amma yorum atmışsınız :D
Batur Özler20 Kasım 2014 19:11
Mücendıra hani yau :D Türkeyededa yapallar ama bulgurunan, hiç alakası yok.
Yanıtla
Ersin Arık19 Kasım 2014 22:18
Hellim peyniri,patates köftesi,şamişi,garavolli,enginar dolması.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?