Kuru Üzüm


Üzüm, doğal kurutma ve bandırma yöntemleri ile kurutulur. Doğal kurutmada; siyah çekirdekli üzüm, güneş alan bir yere salkımlar halinde asılarak kurutulur. Bandırma yöntemi ile kurutmada ise üzüm, içinde zeytinyağı bulunan ‘bandırma çözeltisi’ adı verilen bir sıvıya batırılır. Ardından üzümler yine doğal kurutma yönteminde olduğu gibi güneş alan bir yerde kurumaya bırakılır. Siyah ve sarı olmak üzere iki çeşidi olan kuru üzüm; yaygın olarak kuru yemiş olarak tüketilir. Kuru üzüm ayrıca keklere, reçellere, tatlılara ve çeşitli yemeklerin içine katılarak da tüketilebilir.

Kuru üzüm nerede üretilir?

Üzüm, ağır kış şartlarına dayanıklı ve yetişeceği toprak açısından seçici olmayan bir meyvedir. Üzümün kışın -40 dereceye kadar dayanıklılık gösterdiği bilinmektedir. Üzüm, bu özelliğinden dolayı dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirilebilir. Dünyada her yıl yaklaşık 65 milyon ton üzüm üretilmekte; bu üzümlerin yüz binlerce tonu da kurutulmaktadır. Dünya kuru üzüm üretiminde birinci sırada Türkiye yer almaktadır. Türkiye’yi, ABD, Şili, İran, Güney Afrika, Yunanistan, Arjantin ve Avustralya izlemektedir. Türkiye’de üretilen dünyaca ünlü çekirdeksiz kuru üzüm bir diğer adıyla ‘Sultaniye’nin üretimi en çok Ege Bölgesi’nde yapılmaktadır. Ege Bölgesi, Türkiye üzüm üretiminde de birinci sırada yer almaktadır.

Kuru üzümün içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Kuru üzüm oldukça güçlü bir protein ve karbonhidrat kaynağıdır. Kuru üzümün içeriğinde; A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri yer alır. Aynı zamanda bir antioksidan olan kuru üzüm ayrıca; demir, fosfat, kalsiyum, organik asit, fosforik asit, organik asit, formik asit minerallerini ihtiva eder.

Kuru üzümün faydaları nelerdir?

-Kuru üzüm, demir eksikliğine faydalıdır. Kansızlık tedavisinde, kuru üzüm tüketilmesi tavsiye edilir.

-Kuru erik ve kuru kayısı gibi kuru üzüm de antioksidan etkisi gösterir. Bu yönüyle kuru üzüm, vücut hücrelerini korumaya yardımcıdır.

-Göz sağlığı için faydalıdır. Özellikle ‘sarı nokta’ adı verilen göz hastalığına yakalanma riskini azaltır.

-Kuru üzüm yüksek kalorili olmasına rağmen diyet yapanların ani tatlı krizleri için doğal bir çözümdür. Kilo almak isteyen kişilere ise kilo aldırıcı bir besin olarak tavsiye edilir.

-Menapoz sırasında kadınların karşılaştığı sorunları iyileştirmeye yardımcı bir besindir. Kuru üzümün ayrıca osteoporoz hastalarında da iyileştirici etkileri olduğu bilinmektedir.

-Besin lifi içermesi sebebiyle sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

-İçerdiği asitlerle vücudun asit dengesinin korunmasına yardım eder.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?