popsugar.com

Evde Ekipmansız Yapmak Mümkün: Düz Bir Göbek İçin Karın Egzersizleri

Favorilerime
Ekle

Karın bölgesindeki yağlar pek çok kişinin şikâyet ettiği durumların başında gelir. Göbek çevresinde oluşan yağlanmanın nedenleri arasında şeker, beyaz un, trans yağ ve işlenmiş gıda tüketimi gösterilebilir. Stres ve genetik faktörler de karında yağlanmaya sebep olabilir. Karın bölgesi, vücut iskeletini ayakta tutan core bölgesi olarak da adlandırılır ve bu kas grubunun güçlendirilmesi genel vücut koordinasyonuna katkı sağlamasının yanında düzgün bir duruş için de gereklidir. Karın yağlarından kurtulmak sağlık açısından önem taşır. Sosyal yaşamda da göbek çevresinde biriken fazla yağlar estetik olmayan bir görüntü oluşturur. Evde kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilen etkili karın egzersizleri ile birlikte göbek bölgesindeki yağlardan kurtularak karın kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

1. Abdominal crunch

En yaygın karın egzersizlerinden biri olan abdominal crunch doğru uygulandığında hızlı sonuç alabileceğiniz bir egzersiz hareketidir. Yere sırt üstü uzanarak bel boşluğu bırakmayacak şekilde sırtınızı yere temas ettirin. İki elinizi başınızın arkasında birleştirin ve bacaklarınızı dizlerden kırarak sabit bir şekilde yerde tutun. Omuzlarınızı yerden kaldırarak tekrar aşağı doğru indirin. Yerden kalkarken yarım saniye pozisyonunuzu korumaya özen gösterin. Crunch alt karın kaslarını çalıştıran bir harekettir. Egzersizi 15 tekrar ve 3 set şeklinde yapabilirsiniz.

2. Side crunch

Yan karın kas grubunu çalıştıran bu hareket için yere yan şekilde uzanarak dizlerinizi bükün ve sağ elinizi başınızın arkasına koyun. Sol omzunuzu yerden kaldırarak yarım saniye bekleyin ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Hareketi diğer taraf için tekrarlayın. Yan karın yağlarından kurtulmayı sağlayan side crunch bu kas grubunun güçlenmesine ve sıkılaşmasına yardım eder. Hareketi 3 set ve 15 tekrar şeklinde uygulayabilirsiniz.

3. Plank

Core bölgesini yoğun bir şekilde çalıştıran plank egzersizi aynı zamanda kalça ve bacak kaslarını da güçlendirmek için en etkili egzersizlerden biridir. Yüzüstü şeklinde yere uzanarak dirseklerinizi 90 derece kırın ve ayak uçlarınızdan da destek alarak havada durun. 15-20 saniye kadar pozisyonunuzu koruyun ve 2-3 set halinde hareketi tekrarlayın. Hareketi yaparken karın ve kalça kaslarınızı sıkarak egzersizi daha etkili hale getirebilirsiniz. Ayrıca plank düzgün bir duruşa sahip olmak ve omurgasını güçlendirmek isteyenler için de idealdir. Deneyim kazandıkça egzersiz sürenizi 2-3 dakikaya çıkarabilirsiniz.

4. Seated knee up

fitneass.com

fitneass.com

Göbek eritmek isteyenler için ideal bir hareket olan seated knee up için yere oturun. Ellerinizi de yere koyarak dizlerinizi kırın. Bacaklarınızı karnınıza doğru çekin ve sonra öne uzatın. Ayaklarınızı yere temas ettirmemeye dikkat edin. Hareketi ilerleyen seviyelerde ellerinizi yere koymadan da yapabilirsiniz. Egzersizi 3 set ve 12 tekrar şeklinde uygulayabilirsiniz. Birden fazla karın kasını çalıştıran bu hareket ile kısa sürede göbek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?