popsugar

Evde Birkaç Dakikanızı Ayırarak Yapabileceğiniz Göbek Eritme Hareketleri

Favorilerime
Ekle

Hızlı iş temposu ve hareketsiz yaşam, tükettiğiniz gıdalara her zaman dikkat edememenizle birleştiğinde, fazla kiloların vücudunuzun belirli bölgelerinde birikmesine sebep oluyor. Özellikle göbek bölgesinde biriken yağlar, estetik bir sorun şeklinde değerlendirilebildiği gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Uygulaması kolay ve sürekliliği sağlandığında sonuç alınması mümkün olan göbek eritme hareketleri sayesinde, karın bölgesindeki yağların oranı azaltılabiliyor. Eğer siz de göbek yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız, evde birkaç dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz göbek eritme hareketleri ile hedefinize ulaşabilirsiniz.

Hatırlatmakta yarar var; şimdiye dek herhangi bir egzersiz yapmadıysanız veya düzenli yaptığınız antrenmanlara uzun süre ara verdiyseniz, ilgili hareketleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanızda yarar var. Ayrıca tüm hareketleri, haftada birkaç defa, 10-15 tekrar ve 3 set şeklinde uygulamalısınız.

1. Mekik hareketi

En çok bilinen ancak genellikle yapmaktan kaçınılan göbek eritme hareketleri arasında bulunan mekik hareketi, üst karın kaslarını güçlendirmeyi sağlıyor. Hareketi doğru uygulamanız için halı ya da spor matı üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi kırın, kollarınızı göğsünüzün üzerinde çapraz yapın ve kendinizi çok zorlamadan öne doğru kalkın. Kalkış esnasında nefesinizi verin, yatarken nefes alın.

2. Kalça kaldırma/Çakı hareketi

Mekikle üst karın kaslarınızı çalıştırdınız ve şimdi sıra alt karın kaslarına geldi. Yine yere sırtüstü uzanın. Her iki elinizi de kalçalarınızın altına getirin ve bacaklarınızı, dizlerinizi kırmadan kaldırabildiğiniz kadar havaya kaldırın. Bu esnada; başınız, sırtınız ve kalçalarınız yerde sabit kalmalıdır.

3. Plank hareketi

Karın kaslarınızı sabit durarak çalıştırmayı amaçlıyorsanız, plank hareketi ideal bir seçimdir. Emekleme pozisyonuna gelin ve yavaşça ağırlığınızı dirseklerinize ve ayak uçlarınıza doğru vererek yatay konuma geçin. Bu konumda mümkün olan en uzun süreyle durmaya çalışın ve karın kaslarınızın yanmaya başladığını mutlaka hissedin.

4. Dağ tırmanış hareketi

Zorlayıcı ama etkili göbek eritme hareketleri içerisinde, dağ tırmanış hareketi de yer alıyor. Hareketi doğru uygulamak için şınav pozisyonu alın ve sanki bir yere tırmanıyormuşsunuz gibi önce sağ bacağınızı ardından sol bacağınızı öne doğru çekip, arkaya götürün.

5. Bisiklet hareketi

Dizlerinizi kırarak sırtüstü uzanın ve ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Bacaklarınızı havaya kaldırarak hayali bir bisiklet sürüyor gibi pedal çevirme hareketi uygulayın.

6. Yana sıkıştırma hareketi

carsandjoy

carsandjoy

Ayakta uygulayacağınız bu hareket sırasında, bacaklarınızı omuzlarınızın genişliğinde açın ve yanlara doğru uzanarak, diğer tarafı sıkıştırın. Bu hareketi öne doğru eğilmeden ve sırtınız dik duracak şekilde uygulamanız, elde edeceğiniz sonucun daha iyi olmasını sağlayacaktır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?