yoga.com

Hemen Herkesin Evde Kolayca Yapabileceği Temel Yoga Hareketleri

Favorilerime
Ekle

Sporun kısa, orta ve uzun vadede insan sağlığına faydaları herkesçe bilinse de yoğun ve kaotik kent yaşamlarında düzenli bir spor faaliyeti gerçekleştirmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu noktada özel bir mekana gitmeye gerek kalmadan, evde de pek çok farklı egzersiz hareketini yapabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Örneğin, bedeninizi olduğu kadar zihninizi de sağlığa ve huzura kavuşturmanın yollarından biri olarak kabul edilen yogaya ait çok sayıda hareketi evde kendi kendinize uygulayabilirsiniz.

Evde yoga yapmadan önce ne yapmalı?

Evde yoga hareketleri yapmaya başlamadan önceki son bir saat yemek yememeye özen gösterin. Bunun yanında uygulama öncesinde sindirimi kolay yiyecekleri tercih edin. Ayrıca yoga esnasında kramp ve/veya mide ekşimesi gibi rahatsızlıklarla karşılaşmamak için asitli içecekler içmekten de mümkün mertebe kaçının.

Yoga yapmaya başlamadan önce, beslenme dışında dikkat etmeniz gereken bir başka konu da yoga için evde uygun bir alan belirlemekten geçer. Etrafta odaklanmanıza engel olabilecek gereğinden fazla objenin olmadığı, mümkün olduğunca geniş ve ferah bir ortam işinizi görür. Gürültüden uzak, sakin ve huzurlu bir mekân konsantrasyonunuzun artmasını sağlayarak yoga egzersizlerini hakkıyla yapmanıza yardımcı olur. Yine aynı şekilde üzerinize spor ve rahat kıyafetler giymeli, giysilerinizin hareket kabiliyetinizi kısıtlamasına izin vermemelisiniz. Son olarak yoga matı görevi görecek herhangi rahat bir örtü ya da bezi yere sererek çalışmanız daha doğru olur.

Tüm bu koşulları sağladıktan sonra yoga uygulamasına ısınma hareketleriyle başlayabilirsiniz.

Evde kolayca yapabileceğiniz yoga hareketleri

Çocuk pozu

Dizlerinizin üzerine çökün, alnınızı yoga matına dayayın ve kollarınızı başınızın ilerisine doğru uzatın.

Köprü

Sırtüstü uzanın. İki ayağınızın arasındaki mesafeyi omuz genişliğinize göre ayarlayın ve ayaklarınızı kendinize doğru çekin. Ellerinizle yerden destek alarak kalçanızı havaya kaldırın.

Öne eğilme

Ayağa kalkın. Dizlerinizi bükmeden öne doğru eğilin ve başınızı olabildiğince bacaklarınıza yaklaştırın. Bu sırada ellerinizle arkadan ayak bileklerinizi tutabilirsiniz.

Kobra pozu

Yüzüstü yatın. Ellerinizi omuz hizasında yere bastırın. Derin nefes alarak başınızı, göğsünüzü ve son olarak da ellerinizi kaldırın. Omuzlarınızı yukarıya doğru çekmeye çalışın. Kısa bir süre bu pozisyonda bekledikten sonra nefesinizi verin ve kendinizi yavaşça yere bırakın.

Sandalye pozu

Ayağa kalkın. Bedeninizi dikleştirin. Ayaklarınızı hafifçe açın ve kollarınızı başınızın üzerinden ileriye doğru uzatın. Şimdi altınızda bir sandalye varmış gibi hafifçe çömelin, üst bacağınızın yere paralel bir noktaya gelene kadar çömelmeye devam edin.

Savaşçı pozu

Bir ayağınız önde, öteki ayağınız arkada dursun. Dik durun ve kollarınızı yana doğru açın. Vücudunuzu öndeki ayağınıza doğru taşıyın, bu sırada arka bacağınızın dizden bükülmesine izin verin.

Hareketsiz poz

chicagonow

chicagonow

Son olarak bedeninizi dinlendirmek ve ona tamamladığı yoga hareketleri için teşekkür etmek üzere sırt üstü uzanın. Kollarınızı iki yana bırakın. Tüm bedeninizin ağırlığını yere verin ve gözlerinizi kapatarak bir süre kıpırdamadan uzanın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?