Haberler Muazzam: Hangi Ev İşi Ne Kadar Kalori Yaktırıyor?

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253425 takipçi1752 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Eylül 17, 2014
YENİ
Zeynep Çetin
Nisan 7
Filiz BadgeAdvertisement
5
Filiz Makarna
Haziran 26, 2020
10 dakika
YENİ
Zeynep Çetin
Nisan 2

Formda kalmak isteyenlerin kalori yakmak için kullandığı birçok yöntem var. Mesela düzenli olarak egzersiz yapmak, koşmak, küçük tabaklar kullanıp az porsiyon yemeyi tercih etmek gibi...

Ama yapılan son bir araştırma bu seçeneklere bir yenisinin eklendiğini gösteriyor. Zira bu araştırmaya göre sadece evinizi temizleyerek günde 600 kalori yakmanız mümkün. Hatta 2 saat boyunca yapılan temizliğin beş kilometrelik bir koşudan bile daha fazla (hatta neredeyse iki katı kadar) kalori yaktırdığını gösteriyor ortaya çıkan sonuçlar.

Detaylar çok daha ilginç.

Evden çıkmadan kalori yakmak mümkün

ev-temizligi

Good Housekeeping Institute (GHI) tarafından yayınlanan yeni bir araştırma özellikle ev kadınlarını çok mutlu edeceğe benziyor.

Toz almak, yerleri silmek, banyoyu temizlemek gibi gündelik ev işleri sayesinde evinizin kapısından çıkmadan bile kalori yakabileceğinizi gösteren bu araştırma kapsamında katılımcılara aktivite bileklikleri takılmış ve böylelikle belirli işleri yaparlarken ne kadar enerji harcadıkları ölçülmüş. Ardından 20 ve 40 dakikalık sürelerde yakılan kalorilerin ortalamasını hesaplayan araştırmacılar böylelikle hangi ev işinin daha fazla enerji harcattığını tespit etmişler.

Hangi ev işini ne kadar süreyle yapmak ortalama ne kadar kalori yaktırıyor?

Araştırmadan sonuçlar ise oldukça ilginç:

 • En fazla efor gerektiren ev işi cam silme. Katılımcıların camları silerek sadece 20 dakika içinde ortalama 115 kalori yaktığı söyleniyor.
 • İkinci sırada ise yerleri silmek var. Bu ev işi 20 dakika boyunca aralıksız yapıldığında kişiye 107 kalori yaktırıyor.
 • Üçüncü sırada 20 dakikada 100 kalori yaktıran banyo temizliği var.
 • 40 dakika boyunca toz almak ise neredeyse 200 kalori yakmakla sonuçlanıyor.
 • Son sırada ise elektrikli süpürgeyle yerleri süpürmek var. Bu ev işi ise 20 dakika içinde 86 kalori yakmakla sonuçlanıyor.
 • goodhousekeeping

  goodhousekeeping

  Bu sonuçlar da gösteriyor ki bu yorucu diyebileceğimiz ev işlerini iki saat boyunca yaptığınız takdirde yaklaşık 600 kalori yakıyorsunuz. Bu da 5 kilometre koşu boyunca yakılan 374 kalorinin neredeyse iki katı demek.

  Tabii bu kadar kalori yaktıktan sonra üzerine mantılar, hamur işleri, tatlılar yersek hepsinin boşa gideceğini de hatırlamakta fayda var. Bilin istedik.

  Kaynak: Goodhousekeeping

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?