Tahmin Ettiğinizden de Yüksek Kaloriye Sahip 7 Aldatıcı Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Sağlıklı yaşamaya karar verdiniz, daha çok meyve ve sebze tüketiyor, ara öğünlerinizde hep kuruyemiş yiyorsunuz. Oh ne ala, bol sağlıklı günleriniz olsun.

Olsun, olsun tabii ki ama dikkat etmekte yarar var. Size zararsız gibi görünen ve lezzetiyle gönlünüzü çalan o yiyecekler beklediğinizden daha kalorili olabilir. Yani bir abur cubur gibi hoop size kalori olarak geri dönebilir.

Her şeyi bilip de yemekte fayda var. Tıpkı birazdan sıralayacağımız bu bol kalorili yiyecekler gibi.

Taze sıkılsa da: Portakal suyu

Maalesef ki taze sıkılmış olsa da portakal suyu oldukça kalorili bir içecektir. Kalsiyum ve C vitamini yönünden bir çılgın olarak karşımıza çıkar ama bir bardak portakal suyunda 120 kalori vardır. Bu da 12 adet Pringles'a eşittir.

Avuç avuç yiyesin gelir: Badem

Hepimiz biliriz ki sağlıklı bir diyetin olmazsa olmazıdır badem ancak ucu kaçırılırsa önü alınamaz bir hale gelir. Çünkü adeta bir kalori bombasıdır. Bir kase bademde 800'den fazla kalori vardır. Bu kalori sayısı da 3 adet Snickers çikolataya eş oluyor.

Tatlıdır ama: Mango

Özellikle meyve suyu olarak tüketmeye ya da meyve salatalarının içine koymaya bayıldığımız mango da hiç masum değil. Bir adet mangoda toplamda 200 kalori var. Bu masum görünen meyve aslında hesapladığınızda 5 adet Oreo bisküviye denk.

Bir dolu kalori: Avokado

Kendisiyle tanışanlarımız var, tanışmayanlarımız var, tanışmamış olmayı dileyenlerimiz var. Tadını sevip sevmeme konusunda büyük sürüncemeleri olanlar var. Tadını sevmeyenlere bir iyilik yapalım ve avokadonun sahip olduğu kaloriyi söyleyelim: Bir avokadoda toplamda 320 kalori var. Peki ne kadar abur cubura denk derseniz, hemen söylüyoruz: 85 tane jelibon.

En sağlıklısı olabilir ama: Zeytinyağı

En sağlıklı yağlar arasında yerini alan, dengeli beslenmenin ve bağırsakların çalışmasının kilit noktası olan zeytinyağı yüksek miktarda kullanıldığında adeta bir düşmana dönüşüveriyor. 1 yemek kaşığı zeytinyağı 120 kalori oluyor ve 13 adet kızarmış patatese denk düşüyor.

Diyetin baş tacı edilir: Granola bar

Granola Bar Tarifi

Kıtır kıtır yediğimiz, aman canım bu pek sağlıklı diye sarıldığımız granola bar, tıpkı zeytinyağı gibi abartıldığında efsane bir düşman oluyor. Bir adet granola bar yaklaşık olarak 480 kalori oluyor. Bu da iki küçük ya da bir orta boy M&M paketi demek. Aman Allah!

Son zamanların gözdesi: Kinoa

Kinoalı Çikolatalı Kurabiye

Kinoalı Çikolatalı Kurabiye

Popülerliği nedeniyle gözleri üzerine toplayan kinoa da bir kalori bombası olabiliyor. Ancak dolgun yapısıyla daha kısa sürede doyurduğu için daha az yiyorsunuz. Kafaya takıp 1 kase kinoa yerseniz yanarsınız. Çünkü 1 kase kinoada toplamda 220 kalori var. Bu da 17 tane Doritos cipse denk.

Editörün notu: Tabii ki de doğal oldukları ve içerdikleri pek çok vitamin ve mineral sayesinde daha kaliteli bir yemek serüveni sağlıyorlar bize. Bu yüzden bu yazımızda baz aldığımız ana nokta kalori oldu. Biliyorsunuz ki meyve, sebze ya da diğer tüm doğal yiyecekleri de abartmamak gerekiyor.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?