hafiza

Belgelerle Geldik: Kahvaltının Önemini Gözler Önüne Seren Bilimsel 7 Kanıt

Favorilerime
Ekle

Beslenme uzmanlarından, annelerimizden hatta hemen hemen tüm büyüklerimizden kahvaltının en önemli öğün olduğunu işitmişizdir. Sahiden bu kadar önemli mi bu kahvaltı? Edersek ne olur? Etmezsek bir yerimiz eksilir mi?

Kahvaltının gerçekten de günün en önemli öğünü olduğunu vurgulayan 7 güzel maddeyi sizler için araştırdık.

Okuyun. Söz, sonra yine karar sizin.

Kahvaltı, obezite ve diyabetik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.

Yapılan araştırmalar açık bir şekilde kahvaltının insan vücuduna olumlu etkilerini kanıtlamıştır. Örneğin; Harvard 45-82 yaş aralığındaki 26.902 kişiyle 16 yıl boyunca bir araştırma yürütmüş. Ortaya çıkan sonuçta ise kahvaltısını düzenli olarak yapan bireylerde obezite oranları epey düşük olduğu görülmüş.

Yapılan başka bir araştırmaya göre ise yine kahvaltısını düzenli olarak yapan kadınların diyabetik hastalıklardan daha çok korunduğu ortaya çıkmıştır. Bu arada kahvaltıdan kastımız her gün Nutellalı pancake’ler değil. Bildiğimiz domates, peynirli kahvaltı.

Yeni edindiğiniz bilgilerin her zaman taze kalmasını sağlar.

hafiza

Bir başka araştırmaysa, düzenli kahvaltı eden öğrencilerin hafızalarının daha güçlü olduğu yönünde. Journal of Adolescent Health adlı sağlık dergisi, yaptığı deneyde düzenli ve doğru kahvaltı eden 13-20 yaşında 319 kişinin hafızasında olumlu gelişmeler olduğunu saptamış.

Kahvaltı etmezseniz gün sonunda kolunuzu kaldırmaya haliniz kalmaz.

International Journal of Food Sciences and Nutrition adlı sağlık dergisinin yaptığı çalışmalara göre, kahvaltı öğününü atlamayan kişilerde gün boyunca kendilerini daha az yorgun hissettikleri gözlemlenmiş.

Ruh halinizi geliştirerek mutluluktan havalara uçmanızı sağlar.

mutluluktan-hayava-ucmak
Journal of Physiology dergisinin yaptığı bir çalışmada 144 gönüllünün sınav olacağı bir test hazırlanmış. Bir gruba sınav oturumu öncesinde mısır gevreği verilirken, diğer grup kahvaltı etmeden sınava tabi tutulmuş. Sonucunda ise mısır gevreği yiyen grubun daha başarılı, daha sakin ve daha mutlu oldukları gözlenmiş.

Yani hangi yaşta olursanız olun, her sabah kahvaltı etmek sizi daha iyi hissettirecek, daha az huzursuz ve sinirli olmanızı sağlayacaktır.

Kahvaltı ederseniz vücudunuzun en çok ihtiyacı olan besinleri depolarsınız.

kruvasanin-tarihi-3
Birçoğumuz uyandığımızda, işe ya da okula yetişmemiz gerektiği için kahvaltı öğününü ne yazık ki atlıyoruz.

Nutrition Research and Practice dergisinin yaptığı araştırmaya göre her gün kahvaltı yapan kişilerin kalsiyum ve lif gibi ögeleri daha çok depoladıkları gözlemlenmiş. Biliyorsunuz lifli yiyecekler sizi daha uzun süre tok tutar.

Rejim yapanların dikkatine, kilo vermenize yardımcı olur.

portakal-diyeti-nasil-yapilir-2
Yine Harvard tarafından 17.000 erkek üzerinde yapılan araştırmada kahvaltı eden bireylerin daha çabuk kilo verdiği ortaya çıkmış. Tabii ki bunun gün içerisinde de yediği yiyeceklere dikkat etmeleriyle gerçekleştiğini söyleyelim. Az ama sık yiyin düşüncesini burada bir kez daha vurgulamış durumdalar.

Konsantrasyonunuzu geliştirir her şeyi bir bakışta anlarsınız.

twitter

twitter

Kahvaltının enerji verdiğini ve hafızayı güçlendirdiğini artık biliyoruz. Bu bilgiler artık bizim için sürpriz değil. Ancak Indian Pediatrics’in yapmış olduğu bir araştırmaya göre, her gün atlamadan kahvaltı eden orta okul öğrencilerinin ara sıra kahvaltı eden öğrencilere oranla daha başarılı ve daha odaklanmış oldukları tespit edilmiş. Indian Pediatrics’in başka bir araştırmasının sonucuysa şu yönde; uyku sırasında beynin harcayarak ihtiyaç duyduğu enerji ve glikoz gibi temel kaynakları gün içinde yapılan kahvaltıdan aldığımız ortaya çıkmış.

O halde hepinize sağlıklı günler, afiyetli kahvaltılar diliyoruz!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?