firin-yeni-1

Sürekli Elimizin Altında Olan 10 Mutfak Eşyasının Son Kullanım Tarihi

Favorilerime
Ekle

Salça olsun, ton balığı olsun, efendime söyleyeyim bir paket makarna olsun hepsinin üzerinde yazar son kullanım tarihleri. Bakmadan almayız hatta, ki çok da iyi yaparız.

Peki üzerinde, sağında, solunda hiçbir yerinde yazmayan mutfak eşyalarının, beyaz eşyaların ömürleri ne kadar? Kaç yılda bir yenileri ile değiştirmek gerekir eskileri?

Mutfağınızdaki irili ufaklı eşyaların sağlık açısından da bilmenizde fayda olacağı kullanım ömürlerini sizin için araştırdık.

Tahta kaşık: 5 yıl

kuymak-adim-2
Hepimizin mutfağında en az 3 tane bulunan tahta kaşıklarımızı en fazla beş yıl kullanmamız öneriliyor. Bunun temel nedeni ise zamanla üzerinde oluşacak deformeler yüzünden yerleşecek mikroplardır.

Plastik spatulalar: 2 yıl

Teflon tava ve tencereler ile mükemmel uyum içinde olan plastik spatulalar da genellikle düşük ısıda yıkandıklarından ömrü en fazla iki yıl arkadaşlar.

Soyma bıçağı: 2 yıl

bicakla-kivi-soymak-1

Sebze ve meyveleri doğramakta kullandığımız küçük ama işlevli bu soyma bıçakların ömrü 2 yıl. Bu sürenin sonunda hem keskinliğini kaybediyor hem de bakteri oluşumunları maksimuma çıkıyor.

Yapışmaz tabanlı teflon tavalar: 2-3 yıl

teflon-tava-1

Kullanımıza da bağlı olan bu teflon tavaları, yüzeyini bıçak ve maşa ile çizmediğiniz takdirde en fazla 3 yıl kullanmanız öneriliyor.

Plastik kesme tahtası: 3 yıl

Üzerinde oluşan kesikler ve bu kesiklerde oluşabilecek bakteriler nedeniyle, her 3 senede bir muhakkak yenisiyle değiştirmemiz gerekiyor.

Her türlü süzgeç: 1 yıl

İnce delikli yapıları nedeniyle temizlemesi zor olan süzgeçleri, gözle göremediğimiz yemek atıklarını barındırdıkları için her sene değiştirmekte fayda var.

Plastik saklama kapları 1-2 yıl

mealprep-site

Özellikle bulaşık makinesinde yıkanmayan saklama kapları bakteri üretmeye müsait oldukları için en fazla 2 senele kullanılmalıdır.

Bulaşık makinesi: 13-15 yıl

Eğer makineniz tamiri mümkün olmayacak şekilde alt kısımdan sızıntı yapıyorsa ya da pompası çalışmıyorsa bulaşık makinesini yenileyebilirsiniz.

Fırın: 13-16 yıl

firin-yeni-1

Düğmelere bastığınızda fırın hiç yanıt vermiyorsa muhtemelen fırınınız artık ömrünü tamamlamış demektir. Fırın ısınmıyorsa tamir ettirmek çok daha pahalıya mal olacağından yenisini almanızda fayda var.

Buzdolabı: 10-14 yıl

http://www.marthastewart.com/1508546/its-time-clean-out-your-refrigerator-holidays | marthastewart

marthastewart


Eğer derin dondurucu kısmı ve buzdolabının düğer kısımları yeterli soğutmayı yapmıyorsa, buzdolabı artık görevini yerine getiremiyor demektir. Çünkü buzdolabının soğutma sistemi hariç tüm parçaları değiştirilebilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?