maden-suyu-faydalari-shutter-9

Şu Andan Başlayarak Daha Fazla Maden Suyu İçmek İçin 11 Sebep

Favorilerime
Ekle

Genelde yemek yedikten sonra şişkinlik hissedince süper güçlerinden yardım almak için başvurduğumuz maden suyunun faydaları sadece hazmı kolaylaştırmak değil. Ama bundan önce çok bilinen bir yanlışı düzeltmekle başlayalım. Mesela neden soda değil de maden suyu diyoruz, onu anlatalım.

Çünkü maden suyu ve soda aynı şeyler değil. Yani siz yemekten sonra garsondan maden suyu istiyor ama size soda getiriyorsa o da yanlış biliyor, yanlış yapıyor. Soda, normalde içtiğimiz suyun karbondioksit miktarı artırılmış olanı. Oysa ki maden suyu bundan çok daha fazlası. Vikipedi, maden suyu için "yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynaktan doldurularak elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ppm'den daha az olmayan sulara verilen isim" diyor. Yani sodyum, kalsiyum, demir, klorit, sülfat gibi minarellerle birlikte yer altından dünyamıza çıkan bir şifa kaynağından bahsediyoruz.

Dolayısıyla maden suyu bünyemiz ve sağlığımız için sandığımızdan çok daha fazla fayda içeriyor. O yüzden siz bugünden başlayarak daha fazla ama tabii kararında maden suyu içmeye özen gösterin.

Not: Ne kadar maden suyu içmeliyim diyenler için doktorların ve diyetisyenlerin tavsiyesi günlük su ihtiyacınızın yarısını maden suyu ile karşılamanız. Yani günlük sıvı ihtiyacımızın en az 2 litre olduğunu düşünürsek günde 1 litre maden suyu tüketebilirsiniz.

Maden suyu nerede bulunur?

maden-suyu-nerede-bulunur-2022

Maden suyunun faydalarını sıralamaya başlamadan önce maden suyu satın almak isteyenleri ve "Kaliteli maden suyu nereden alınır?" diye düşünenleri böyle alalım. Onu doğal ürün satışı yapan güvenilir market ve mağazalardan temin edebilirsiniz.

Hem böbrek taşı oluşumunun engellemesine, hem de mevcut böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı oluyor

maden-suyu-faydalari-shutter-1

Zira böbrek taşlarının oluşumunda ana neden, yetersiz miktarda sıvı tüketimi. Düzenli olarak su ve maden suyu tüketmemek böbrek hastalıklarını da beraberinde getiriyor. Maden suyu içerek bu riski azaltmak mümkün. Ayrıca böbrek taşı düşüren kişinin sonrasında maden suyu tüketmesi böbrek taşlarının tekrarlamasını da önlüyor.

Mide asitliğini düzenliyor ve dengeliyor, ülser tedavisinde aslan gibi bir yardımcı

maden-suyu-faydalari-shutter-2

Doğal maden suyu, alkali yapıda olması sebebiyle mide asiditesini dengeler. Böylelikle ülser tedavisinde önemli rol oynar. Buna bağlı olarak fonksiyonel mide ve bağırsak hastalıklarında semptomları azaltıcı etkisi olduğunu da ekleyelim.

En bilindik olarak sindirimi kolaylaştırıyor, gaz problemini ortadan kaldırıyor

maden-suyu-faydalari-shutter-3

Yemekten sonra hazımda problem yaşayan bünyelerin koşarak "Ay ne yedik be, iyi yedik, fakat çok iyi yedik" diye maden suyu şişesini kapmaları tesadüf değil.

Maden suyu sindirim enzimlerinin ve nörotransmitterlerin salgılanmasına yardımcı olduğu için aşırı yemek tüketiminden sonra oluşan şişkinliği ve hazımsızlığı gideriyor. Ayrıca mide yanmalarına ve ekşimelerine de iyi geliyor.

Ağız ve diş sağlığının gelişmesi için yararlı, diş çürüklerini engelliyor

maden-suyu-faydalari-shutter-4

Maden suyunun içinde bulunan florür diş sağlığı için oldukça yararlı. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar kalsiyum, demir, çinko, florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyduğu için başta çocuklarda diş çürümelerine karşı engelleyici görev görüyor.

Kalp sağlığına katkıda bulunuyor, kalp krizi riskini azaltıyor

maden-suyu-faydalari-shutter-5

Doğal maden suyunun içinde bulunan en zengin minerallerden biri magnezyum. Enfarktüs ile damar sertliğine yol açan, damarlarda yağ ve kalsiyum birikmesinin sebeplerinden biri magnezyum eksikliği olduğu için günde en az 2 şişe maden suyu içenlerde enfarktüs görülme olasılığı da azalıyor.

İçindeki kalsiyum sayesinde kemik sağlığını koruyor, yaşlılık döneminde meydana gelebilecek kemik sorunlarını önlüyor

maden-suyu-faydalari-shutter-6

Aynı diş sağlığında olduğu gibi kemik sağlığının korunmasında da maden suyunun içindeki mineraller imdadımıza yetişiyor. Maden suyunun içinde bolca bulunan kalsiyum, kemik oluşumunda gerekli maddelerinin başında geldiği için hayatı boyunca düzenli olarak maden suyu tüketen insanlar yaşlandıklarında kemiklerle ilgili sağlık problemleri de yaşamıyorlar.

Kan basıncını düzenliyor, beyin aktivitelerini artırıyor

maden-suyu-faydalari-shutter-7

Maden suyu, içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde ani kan basıncı dalgalanmalarını gidermekte bir uzman. Ayrıca bu iki mineral beyinde elektrotların dengesini de ayarladığı için maden suyu, beyin aktivitelerini hızlandırmaya ve beyin sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

Vücuttaki yağların düzenlenmesine yardımcı oluyor

maden-suyu-faydalari-shutter-8

İşte o soru: Maden suyu zayıflatır mı? En çok merak edilenlerden biri bu. Şöyle diyelim tek başına maden suyu zayıflatmaz ama kilo verme sürecinde size destek ve yardımcı olur.

Diğer bir deyişle maden suyu vücuttaki yağları düzenlediği için sağlıklı kilo vermede size yardımcı olabilir. Nasıl diyetisyenler, doktorlar günde en az 1,5 litre- 2 litre su içmenizi tavsiye ediyorlarsa maden suyunu da böyle düşünebilirsiniz.

Ayrıca diyet yapanlar için maden suyu ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri sağlayarak sağlıklı kilo vermenizi de sağlayabilir. Sindirim sisteminizi çalıştırması ve boşaltım sistemine yardımcı olması da bu süreçte size destek sağlayacak pek tabii

Cilt sağlığına katkıda bulunuyor, kırışıklık ve sivilceleri azaltıyor

maden-suyu-faydalari-shutter-9

Maden suyunun içindeki silisyum ise cilt sağlığına iyi geliyor. Cilde doğal bir parlaklık ve güzellik katan bu mineral cildin esnekliğini de koruma özelliğine sahip. Dolayısıyla bu mineralin bulunduğu maden suyu kırışıklıklar ve sivilceler için birebir.

Saçların sağlıklı uzamasını sağlıyor, saç dökülmelerini engelliyor

maden-suyu-faydalari-shutter-10

Kafa derisinde Ph seviyesini dengeleyen maden suyunun bazı saç bakım ürünlerinde kullanılması şaşırtıcı değil. Zira maden suyu saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını ve sağlıklı kalmasını sağlıyor. Ayrıca saça parlaklık katan maden suyu saç dökülmeleri için de birebir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?