Kahve İçenlerin Daha Başarılı Olmasının 9 Bilimsel Sebebi

Favorilerime
Ekle

Kahvesiz gün geçiremeyenlerden misiniz? Özellikle uyandığınızda, çalışırken kahve içmeden kendinizi daha az verimli mi hissediyorsunuz? Kahve sizin için sadece bir ihtiyaç değil, aynı zamanda günlük rutininizin bir parçası mı?

Soruların hepsine ya da çoğuna evet dediyseniz o zaman siz tam bir kahve insanısınız! Öyleyse size bir müjdemiz var. Siz kahveyi sadece sevdiğiniz için içiyor olabilirsiniz ama aslında kahvenin "başarı"nızda önemli bir yere sahip olduğunun henüz farkında değilsiniz.

Evet, düzenli kahve tüketen insanlar diğerlerine göre daha başarılı. Biz demiyoruz, bilim diyor sinyorita.

Çünkü daha sağlıklı beyinlere sahipler

Araştırmalar, kahvenin Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıklarına karşı bir kalkan görevi gördüğünü söylüyor. Zira kafein bilişsel faaliyetlerdeki azalmayı engelleyici bir özellik taşıyor. Dolayısıyla kafeinin gücüyle kahve zihinsel faaliyetleri artırarak bireylerin daha başarılı bir hayat sürmelerine yardımcı oluyor.

Çünkü daha zekiler

Bunu da öylesine söylemiyoruz. Bilim diyor ki kafein, bir inhibitör iletkeni olan adenozini beyin içinde engelliyor. Kahve içenlerin kendilerini daha enerjik hissetmeleri işte bu yüzden. Ve işte tam bu sırada da beyin her zaman olduğundan daha verimli çalışıyor. Yani kısacası kahve algılama süresi, bellek ve bilişsel fonksiyonları geliştirerek bireylerin daha zeki olmasına yol açıyor.

Çünkü sağlıkları daha az risk altında

Yapılan araştırmalara göre, tip 2 diyabet, kahve içen insanlarda %23 ila %50 arasında daha az görülüyor. Ayrıca diyabet hastası insanlar kahve içicileri oldukları takdirde bu hastalıktan hayatlarını kaybetme şansları çok çok daha az. Dolayısıyla kahve sayesinde sağlıkları konusunda daha az endişelenen bu insanların başarılı olma olasılığı da çok daha yüksek.

Çünkü fiziksel olarak daha aktifler

İçerdiği kafein sayesinde vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasal olan dopaminin seviyesini yükseltiyor kahve. Duygu ve hareketlerimiz için büyük bir anlamı olan dopamin arttığında ise kendimizi daha enerjik hissediyoruz. Vücuttaki adrenalin seviyesini de yükselttiği için fiziksel hareket de doğal olarak artıyor. Dolayısıyla bir şeyler başarmak için kendimizi daha formda, daha istekli hissediyoruz.

Çünkü depresyona daha az yatkınlar

Harvard'ın bir araştırmasına göre birkaç fincan kahve kadın ve erkeklerdeki intihar riskini %50 azaltıyor. Kahve enerji verip moralinizi yükselttiği için depresyona daha az yatkın olmanızı da sağlıyor. Dolayısıyla kendinizi iyi hissettirerek başarının önündeki yolu da açıyor canımız ciğerimiz kahve.

Çünkü obeziteye yatkın değiller

Araştırmalar diyor ki kafein, metobolik hızı %3 ila %11 arası bir miktarda artırarak yağ yakımını hızlandırıyor. Dolayısıyla düzenli kahve tüketen birinde obezite sorunu görmeniz pek olası değil. Obezite de günümüzde ciddi bir sağlık sorunu olduğu için insanın başarısını ve hayat kalitesini doğrudan etkileyen bir faktör, bildiğiniz üzere.

Çünkü daha uzun yaşıyorlar

Araştırmalar ve kafeinin sağlık üzerindeki olumlu etkileri gösteriyor ki kahve içen insanlarda genç yaşta ölüm daha az görülüyor. Ayrıca kafeinin kalp hastalıkları, kolestrol problemleri, yüksek tansiyon, diyabet üzerindeki yararlı etkileri sayesinde insanlar daha uzun yaşıyor ve bu uzun yaşamlarında daha çok şey başarma şansına erişiyorlar.

Çünkü ofis hayatında birlikte çalışması en keyifli insanlar onlar

Yine biz demiyoruz, araştırmalar diyor bunu. İngiltere'de 2 bin kişi arasında yapılan bu araştırmadan çıkan cevaplar kahve içen insanların birlikte çalışması en heyecanlı ve en eğlenceli kişiler olduğunu söylüyor. Zira ankete katılanlar kahvecilerin takım çalışmasına uygun olduğunu ve diğerlerini de harekete geçirmekte başarılı olduğunu belirtmişler.

Bu kadar da değil. Çünkü yine bu araştırmadan çıkan sonuca göre kahve içenler çay içen meslektaşlarına göre daha fazla para kazanıyorlar. Vay arkadaş.

Çünkü çok daha çalışkanlar

medium

medium

Başarı için çalışkanlık olmazsa olmaz bir özellik. Kahve içme alışkanlığı olan bir insan yataktan sürünerek kalkmaz, çünkü güne başlamak için motivasyonu vardır: Kahve! Amacına ulaşmak için hazırdır o her zaman. O başarılı olmayacak da kim olacak başka?Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?